DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 11  >   Dossier: Zmierzch teorii ewolucji

Rozmowa z prof. Giuseppe Sermontim

Hipoteza błędna etycznie


Giuseppe Sermonti stał się naukowcem niewygodnym, gdyż poddał krytyce moloch ewolucjonizmu i dogmaty darwinowskiej teorii. Uniwersytety – jak choćby La Sapienza – zamknęły przed nim drzwi na trzydzieści lat. Mimo to wygłosiłem ponad sto odczytów na temat ewolucjonizmu w całych Włoszech i żaden z kolegów nigdy mi nie postawił poważnego zarzutu – opowiada włoski uczony. Może się on poszczycić takimi publikacjami jak Dopo Darwin (Po Darwinie, 1980), La luna nel bosco (Księżyc w lesie, 1985), Dimenticare Darwin (Zapomnieć o Darwinie, 1999), L’anima scientifica: simbolismo e funzione nella scienza (Dusza naukowa: symbolika i funkcja w nauce, 2003). Zdaniem Giuseppe Sermontiego, darwinizm jest niedającą się ściśle określić oficjalną doktryną bez podstaw naukowych.

 

Panie Profesorze, na jakich parametrach naukowych opiera się Pana stanowisko antyewolucjonistyczne?

Przeciwstawiłem się ewolucjonizmowi nie tyle z powodu obiektywnej niewystarczalności teorii darwinowskich, ile z powodu arogancji, nietolerancji i złej woli jego zwolenników. Ewolucjonizm stał się doktryną oficjalną, wobec której musiałem zareagować.

Jak stwierdził W. H. Thompson, jest rzeczą niewłaściwą i niepożądaną, aby naukowcy i badacze walczyli w obronie doktryny, której nie potrafią z naukową precyzją określić, a jeszcze mniej udowodnić, próbując zachować szacunek u odbiorców poprzez eliminację krytyki i usuwanie trudności.

Nie tyle więc niepokoi błędność teorii, ile sposób, w jaki zdobyła ona uznanie. Darwinizm nigdy nie został jednoznacznie zdefiniowany. Na pytanie, czym jest ewolucjonizm, nigdy nie udzielono dwóch jednakowych odpowiedzi. Jest to teoria, która nie pozwala się wyjaśnić, ponieważ definicja ograniczyłaby jej pole działania, gdy tymczasem – przeciwnie – chce ona być uniwersalną teorią wszystkiego.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.

 
 

Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.

 

1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu)  oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.

 

Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.