DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 11  >   Dossier: Zmierzch teorii ewolucji

Rozmowa z prof. Giuseppe Sermontim

Hipoteza błędna etycznie


Giuseppe Sermonti stał się naukowcem niewygodnym, gdyż poddał krytyce moloch ewolucjonizmu i dogmaty darwinowskiej teorii. Uniwersytety – jak choćby La Sapienza – zamknęły przed nim drzwi na trzydzieści lat. Mimo to wygłosiłem ponad sto odczytów na temat ewolucjonizmu w całych Włoszech i żaden z kolegów nigdy mi nie postawił poważnego zarzutu – opowiada włoski uczony. Może się on poszczycić takimi publikacjami jak Dopo Darwin (Po Darwinie, 1980), La luna nel bosco (Księżyc w lesie, 1985), Dimenticare Darwin (Zapomnieć o Darwinie, 1999), L’anima scientifica: simbolismo e funzione nella scienza (Dusza naukowa: symbolika i funkcja w nauce, 2003). Zdaniem Giuseppe Sermontiego, darwinizm jest niedającą się ściśle określić oficjalną doktryną bez podstaw naukowych.

 

Panie Profesorze, na jakich parametrach naukowych opiera się Pana stanowisko antyewolucjonistyczne?

Przeciwstawiłem się ewolucjonizmowi nie tyle z powodu obiektywnej niewystarczalności teorii darwinowskich, ile z powodu arogancji, nietolerancji i złej woli jego zwolenników. Ewolucjonizm stał się doktryną oficjalną, wobec której musiałem zareagować.

Jak stwierdził W. H. Thompson, jest rzeczą niewłaściwą i niepożądaną, aby naukowcy i badacze walczyli w obronie doktryny, której nie potrafią z naukową precyzją określić, a jeszcze mniej udowodnić, próbując zachować szacunek u odbiorców poprzez eliminację krytyki i usuwanie trudności.

Nie tyle więc niepokoi błędność teorii, ile sposób, w jaki zdobyła ona uznanie. Darwinizm nigdy nie został jednoznacznie zdefiniowany. Na pytanie, czym jest ewolucjonizm, nigdy nie udzielono dwóch jednakowych odpowiedzi. Jest to teoria, która nie pozwala się wyjaśnić, ponieważ definicja ograniczyłaby jej pole działania, gdy tymczasem – przeciwnie – chce ona być uniwersalną teorią wszystkiego.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.