23 stycznia 2019

Rosja i Japonia spierają się o Kuryle. Kolejne rozmowy nie przyniosły przełomu

(The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia)

Ponad trzy godziny rozmawiali szefowie Japonii i Rosji podczas moskiewskiego spotkania, po którym oczekiwano postępu negocjacji w sprawie Wysp Kurylskich. Przywódcy obydwu państw unikali konkretów w tej wrażliwej sprawie, zachowując powściągliwość i deklarując wolę kontynuacji dialogu.

 

Po przeprowadzonych rozmowach na Kremlu premier Shinzo Abe i prezydent Władimir Putin przyznali, że ich celem jest podpisanie porozumienia pokojowego, które otwarłoby drogę do głębszej współpracy japońsko – rosyjskiej. Nierozwiązany problem przynależności terytorialnej południowej części archipelagu Wysp Kurylskich obydwie strony zamierzają załagodzić na razie wspólnymi przedsięwzięciami gospodarczymi w tej części Rosji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Oceniając możliwości międzypaństwowej kooperacji ekonomicznej, Putin stwierdził, że sama tylko wymiana handlowa mogłaby osiągnąć poziom o 150 proc. większy niż obecnie i jej wartość powinna być na poziomie 30 mld dolarów. Wiadomo też, że gospodarz Kremla chce przy okazji pozyskać partnera, który nie będzie chciał uczestniczyć w walce sankcjami z Rosją, a być może skieruje tam strumień finansów na potrzebne inwestycje.

 

Przywódcy Japonii i Rosji o przyszłości Wysp Kurylskich wypowiadali się dość powściągliwie, deklarując jedynie, że szefowie dyplomacji obydwu państw mają do problemu wrócić podczas rozmów zaplanowanych na przyszły miesiąc, prawdopodobnie w Monachium. Premier Japonii zaprosił ponadto Władimira Putina do Tokio na czerwiec tego roku.

 

Swojego rozczarowania efektami rozmów nie kryli Japończycy – byli mieszkańcy Wysp Kurylskich, dzisiaj należących do Rosji. Uznali oni, że premier Abe dał sobie narzucić tempo negocjacji wygodne dla Moskwy. Szef federacji skupiającej byłych mieszkańców Wysp Kurylskich wyraził nadzieję, że przed czerwcową wizytą Putina w Japonii będzie przedstawiony konkretny sposób zamknięcia kwestii porozumienia pokojowego.

 

Wybrany przez Putina i Abe termin wizyty nie był sprzyjający dla deklarowania ustępstw ze strony Rosji. Ocena zaufania publicznego w kraju do prezydenta Władimira Putina w styczniu 2019 spadła do 33,4 proc. – najniższego w ciągu 15 lat jego prezydentury. Nic więc dziwnego, że efektem 25 spotkania liderów Rosji i Japonii mogła być tylko deklaracja o kontynuacji rozmów w kolejnych miesiącach.

 

Jan Bereza

Źródła: RIA NOWOSTI, Zakon.kz, Avaz.ba, Censor.net

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 128 057 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram