DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Hipermarkety zapłacą podatek „niedzielny”? Resort finansów chce ograniczyć przymus pracy w święta

Hipermarkety zapłacą podatek „niedzielny”? Resort finansów chce ograniczyć przymus pracy w święta

W projekcie ustawy regulującej nowe zasady płacenia podatków przez sklepy wielkopowierzchniowe ma znaleźć się propozycja podatkowa dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w niedzielę. Dodatkowe obciążenie ma docelowo ograniczyć niedzielny handel, a przez to zmniejszyć zjawisko zmuszania pracowników do pracy w dni świąteczne.

 

O propozycji nowego rozwiązania poinformował Józef Pyzik, prezes sądeckiej Kongregacji Kupieckiej, na antenie Radia Kraków. Pyzik reprezentuje sądeckich kupców w konsultacjach społecznych dotyczących opiniowania przygotowywanego w Ministerstwie Finansów projektu ustawy.

 

- Od dawna uważaliśmy, że zmuszanie do pracy w niedzielę to coś, z czym trzeba walczyć. Jest przymus pracy w niedzielę. Czy któraś z kasjerek może odmówić pracy w niedzielę? Ona automatycznie traci pracę. Na jej miejsce czeka w kolejce 20 kolejnych osób – powiedział Józef Pyzik.

 

Rozwiązanie przypadło do gustu sądeckiej KK, która oceniła, że dodatkowe obciążenie niedzielnego utargu może okazać się tu skutecznym narzędziem. Jak zauważył Pyzik, np. we Francji to wysokie koszty pracownicze zdecydowały, że właściciele placówek handlowych niechętnie otwierają sklepy w niedzielę.

 

Konsultacje w MF dotyczą projektu ustawy nakładającej na sieci handlowe podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Chodzi o to, by część dochodów jakie zagraniczne koncerny transferują z Polski pozostało w kraju, w którym ów zysk jest generowany. Według wyliczeń projektodawców, w roku 2013 detaliczne sieci handlowe – jest ich 175 – zapłaciło łącznie 440 mln zł podatku. Stanowi to niespełna 0,5 proc. ich przychodów.

 

Początkowo w projekcie znalazła się propozycja, by granica powierzchni od której będzie obowiązywał podatek wynosiła 250 m2. Jednak w konsultacjach pojawił się pomysł, by pod uwagę wziąć wysokość obrotów. Prace nad ostatecznym kształtem dokumentu, który zostanie przedstawiony w Sejmie wciąż trwają.

 

 

Marcin Austyn

DATA: 2015-12-11 08:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wszyscy mają receptę...ale skoro tak, to zamknijmy w niedzielę równiez stacje benzynowe, apteki, straż pożarną, policję, szpiatle, pogotowie ratunkowe, stacje kolejowe, korporacje taksówkowe, komunikację miejską...mam wymieniac dalej?....dlaczego tylko hipermarkety??? a strażak, policjant czy kolejarz - nie powinien mieć wolnej niedzieli ???
ponad 5 lat temu / el-loco
 
Dlaczego tylko hipermarkety? Opodatkować wszystkich!
ponad 5 lat temu / Stormer
 
@DVD: ja znam stanowisko bezbożnych kapitalistów którzy MUSZĄ harować w niedziele i MUSZĄ stawiać cesarskie (mamonę) nad boskim. Interesowało mnie natomiast stanowisko tych którzy UZNAJĄ trzecie przykazanie Dekalogu :)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Zniszczono morale katolika po wstąpieniu do UE. Ludzie w niedzielę zamiast do kościoła idą do marketów, a podatek ,,niedzielny,, to kasa dla władzy. Czyli wilk syty i owca cała.
ponad 5 lat temu / [email protected]
 
Dobrze przynajmniej że od obrotów, ze posłuchali profesjonalistów z branży.
ponad 5 lat temu / szodo
 
W obozach też pracowali kapo bo chcieli przeżyć ale to nie zmienia faktu że obozy były złe. Myślę, że jakiekolwiek usprawiedliwianie supermarketów to przymykanie oka na patologię, a zasłanianie się przez supermarkety dobrem pracowników/niewolników (przy ogromnych zyskach i ulgach podatkowych z których cieszyły się przez tyle lat) to skrajna bezczelność. Polecam bojkot sklepów w niedzielę!
ponad 5 lat temu / Polonus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.