2 września 2012

Jasna Góra: główne uroczystości ogólnopolskich dożynek

(fot.Piotr Combik / FORUM )

– Nie chcemy dodatkowych przywilejów dla wsi, nie chcemy państwa przywilejów. Chcemy państwa mocnego i wiernego zasadom sprawiedliwości, demokracji, szacunku wobec Boga – powiedział dziś abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze, gdzie odbyły się w niedzielę, 2 września, główne uroczystości ogólnopolskich dożynek.


W jasnogórskich uroczystościach wzięło udział 50 tys. przedstawicieli polskiej wsi. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na czele, parlamentarzyści, samorządowcy.

Wesprzyj nas już teraz!

Dzień wcześniej na Jasną Górę przybyła jubileuszowa, 30. pielgrzymka rolników. W niedzielę od rana na placu przed szczytem trwały ich wspólne modlitwy z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel.

 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Eucharystię koncelebrował m.in. delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski.

 

W homilii abp Michalik podkreślał, że „prawdziwą biedą polskiej wsi, polskiego narodu i polskiego Kościoła nie jest to, że mamy skromne warunki życia, bo człowiek zawsze musi się zmagać z różnymi trudnościami”. – Prawdziwą biedą polskiej wsi są ludzie duchowo chorzy, to zniechęcenie, brak wyciągnięcia dłoni do drugiego człowieka, brak stanięcia w prawdzie, jest ten prywatny interes, prywata, że tylko o mnie mi chodzi – mówił abp Michalik.

 

Zdrowy polski rolnik, prawdziwy chrześcijanin na naszej ojczystej ziemi nigdy nie był sam. Miał otwarte drzwi dla gościa, otwarte serce dla pukającego sąsiada – przypomniał hierarcha. Jak dodał, akceptacja egoizmu zarówno „w naszym prywatnym, sąsiedzkim życiu”, jak i w życiu publicznym, w tym „akceptacja nadużyć i korupcji na ogólnopolską skalę musi niepokoić, musi budzić sumienia, stawiać pytanie: co dalej?”.

 

Abp Michalik mówił dalej, że niepokoi go „oderwanie się rolnika od polskiej ziemi” i to, że „dzisiejsze czasy uczą rolnika dystansu do ziemi”. – Na szczęście nie wszyscy się temu poddają – zaznaczył, choć – jak przyznał – wielu rolników korzysta z unijnych dopłat w sposób niewłaściwy.

 

Arcybiskup wyraził także ubolewanie z powodu wyludniania się polskiej wsi – wizytując małe wiejskie parafie mógł stwierdzić, że więcej ludzi tam umiera niż się rodzi. – Żadna sytuacja ekonomiczna nie uratuje emerytur w przyszłości, jeśli nie będzie rąk do pracy, jeśli zaniknie miłość do polskiej ziemi – tłumaczył abp Michalik. Będzie tak także wtedy, gdy zaniknie poczucie honoru, godności i wolności, jaką daje praca na roli.

 

Wyludnia się wieś, wyludnia się ojczyzna, bo zanika miłość do dziecka i do trudu, a to nie jest przejaw zdrowego, chrześcijańskiego życia, ani przejaw wiary rodzącej zdrowe owoce – mówił dalej metropolita przemyski.

 

Abp Michalik poświęcił w trakcie Eucharystii płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju. Dożynkowe wieńce wykonane zostały z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców. Często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie też na początku Mszy św. starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.

 

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram