DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Hilarion atakuje grekokatolików

Hilarion atakuje grekokatolików

O destruktywną rolę na Ukrainie i podważania relacji katolicko-prawosławnych oskarżył grekokatolików przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - metropolita Hilarion. 3 czerwca wystąpił podczas odbywającego się w Mińsku IV Europejskiego Forum Katolicko-Prawosławnego.


Jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego prawosławia nawiązał do obecnego konfliktu na Ukrainie. Przedstawiając jednostronną interpretację dziejów tego kraju i jego obecnej sytuacji Hilarion obarczył grekokatolików odpowiedzialnością za narastanie konfliktu. - Słowa ich wiodącego arcybiskupa, hierarchów i duchownych oraz niezwykle upolitycznione stanowisko doprowadziły do polaryzacji społeczeństwa i nasilenia konfliktu, który już doprowadził do licznych ofiar - stwierdził. Zaznaczył, że w przeciwieństwie do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, unici... ostentacyjnie poparli tylko jedną stronę konfliktu.


- Agresywne słowa unitów, działania ukierunkowane na podważanie kanonicznego Kościoła prawosławnego [Patriarchatu Moskiewskiego], aktywne kontakty ze schizmatykami [prawosławnym Patriarchatem Kijowskim] i dążenie do podziału jednego wielonarodowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego spowodowały ogromne szkody nie tylko Ukrainie i jej obywatelom, ale także dla dialogu prawosławno-katolickiego - stwierdził Hilarion.


Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powrócił do tradycyjnych oskarżeń i zaznaczył, że „Unia była i niestety jest nadal specjalnym projektem Kościoła katolickiego, którego celem jest podważanie kanonicznego prawosławia”. Dodał, że to na terenie Białorusi została utworzona w 1596 roku Unia Brzeska, „która przyniosła niewypowiedziane cierpienia (sic!) prawosławnej ludności tych ziem”. Hilarion zaapelował także do… katolików uczestniczących w dialogu z prawosławiem, by „powstrzymali działania grekokatolików prowadzące do pogorszenia kryzysu na Ukrainie”. Patriarchat Moskiewski po raz kolejny zaprezentował się jako siła realizująca kremlowską politykę.KAI

mat


DATA: 2014-06-04 17:38
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rosyjski duchowny krytykuje za "niezwykle upolitycznione stanowisko". Hmmm...
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
@ Voxadmirationis: jakich denominacji? Ksiądz Isakowicz nie jest prawosławny, tylko katolik rzymski, i - jeśli już - to z Ormian. I co, może wać pan powie, że popy prawosławne noży i siekier nie święcili na Wołyniu, jeno sami grekokatolicy? No i, do jasnej..., TAK, Ukraińcy kolaborowali z Niemcami. To wtedy jeśli AK współdziałała niejednokrotnie z partyzantką sowiecką, to mamy powiedzieć, że AK kolaborowała z sowietami? No nie, zdumiewająca jest ta pańska logika i rzucanie stereotypami. Nie wchodząc już w kwestię, w jaki sposób tzw. cerkiew prawosławna została odrodzona po wojnie... Ja bym zaś przestrzegał przed nadmiernym zaufaniem słowom o tzw. dialogu. JAKI DIALOG? Watykan bardzo swego czasu poparzył się na własnej naiwnej ostpolitik.
ponad 6 lat temu / voxclamantis
 
Hilarionowi nie przeszkadza jakos, ze do mordowania Dzieci Kosciola czerwoni z Kremla wysylaja siepaczy z Czeczenii. Skoro u nas lustracje kaplanow zamieciono pod dywan, to coz mowic o Rosji!
ponad 6 lat temu / razorrr
 
"Patriarchat Moskiewski po raz kolejny zaprezentował się jako siła realizująca kremlowską politykę" - tak to jest kiedy państwo ma władzę nad kościołem. Inaczej być nie może.
ponad 6 lat temu / kskiba19
 
Przestrzegałbym przed postrzeganiem wszystkiego, co powie Rosjanin, jako wierutnego kłamstwa. Po naszej stronie, nie kto inny, ale ks. obojga denominacji Isakowicz - Zalewski wypowiadał się bardzo negatywnie o roli duchowieństwa unickiego w czasie rzezi Wołyńskiej i prób kolaboracji Ukraińców z Niemcami. Jeśli od takiej "tradycji" się tam nie odcięto, co jest bardzo możliwe, to ostrzeżenia Hilariona nie muszą być pozbawione podstaw.
ponad 6 lat temu / Voxadmirationis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.