DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Hierarchowie z Niemiec i Anglii wzywają, by nie chodzić do kościoła

Hierarchowie z Niemiec i Anglii wzywają, by nie chodzić do kościoła
fot. Peter Byrne Archiwum: PA Images

Niezwykłe głosy płyną z Kościoła katolickiego w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dwóch czołowych hierarchów wzywa wiernych, by nie chodzili do kościoła. Według wiceszefa Episkopatu Niemiec bp. Franza-Josefa Bodego oraz według prymasa Anglii i Walii, kard. Vincenta Nicholsa, niepójście na niedzielną Mszę świętą jest wyrazem miłości bliźniego.

 

W Republice Federalnej Niemiec kościoły są stopniowo otwierane od około połowy kwietnia. Obecnie publiczna Msza święta, wprawdzie z różnymi ograniczeniami liczbowymi, jest sprawowana już w większości diecezji. Mimo tego wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode uważa, że katolicy nie powinni chodzić do kościoła.

 

W liście do diecezjan biskup napisał, że wprawdzie cieszy się z umożliwienia publicznej celebracji liturgii, ale z drugiej strony uważa, że rezygnacja z udziału w Mszy świętej „może być w związku z zasadą miłości bliźniego koniecznością tej chwili”. Hierarcha stwierdził, że zdrowie i wygaszenie epidemii są priorytetem. W Dolnej Saksonii, gdzie znajduje się diecezja Osnabrück kierowana przez bp. Bodego, kościoły otwarto 6 maja; w samej diecezji jednak stanie się to dopiero 11 maja.

 

Z jeszcze ostrzejszym apelem do wiernych wystąpił prymas Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols. Na Wyspach kościoły są wciąż zamknięte. Brytyjscy katolicy prosili niedawno biskupów o otwarcie kościołów i umożliwienie im uczestnictwa we Mszy świętej. Kard. Nichols postanowił odpowiedzieć na to w liście. Przypomniał wiernym, że kościoły zostały zamknięte „z powodu restrykcji nałożonych przez rząd”, które hierarchowie popierają.

 

„Restrykcje są wciąż na miejscu jako część wielkiego wysiłku na rzecz zatrzymania tego zabójczego wirusa. Takie działanie jest poważnym imperatywem moralnym. Zachowania z tym sprzeczne byłyby zagrożeniem dla życia i stąd wielkim skandalem”, stwierdził.

 

Już wcześniej brytyjscy biskupi wskazywali, że w pełni popierają zamknięcie kościołów. Odegrali też istotną rolę w wydaniu przez rząd stosownej decyzji; w marcu prof. Jim McManus, członek komisji zdrowia przy brytyjskim Episkopacie, rozmawiał z przedstawicielami rządu i uświadomił im, że w kościołach może dochodzić do zakażeń; w specjalnym oświadczeniu pisały o tym wprost władze archidiecezji Westminster kierowanej przez kard. Nicholsa. „Pozostawienie kościołów otwartymi dawałoby niespójny przekaz i stąd muszą pozostać zamknięte – dla dobra innych i zatrzymania zakażeń”.

 

Źródła: Katholisch.de, LifeSiteNews.com

 

Pach


DATA: 2020-05-08 09:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Teraz czekamy aż do chodzenia do kościoła zaczną nas wzywać ateiści :- Niby ogólnie fajnie, chociaż wesoło jest. Przynajmniej do czasu gdy ci którzy wezwania hierarchów nie posłuchają nie zaczną być z kościołów wywlekani. Film ciekawy był pewien czas temu. Cristiada...
4 miesiące temu / Hawk
 
Najprawdopodobniej hierarchia została przekupiona. To w większości ludzie pazerni na kasę jeśli ktoś im dał więcej niż mają wpływów z tacy to chętnie kościoły zamkną. Smutna prawda.
4 miesiące temu / Kate
 
A u nas nie jest inaczej. Prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział, że łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszeniem piątego przykazania. Duchowny poprosił wiernych, by w święta pozostali w domach oraz wyraził nadzieję, że w tym tygodniu minister zdrowia przedłuży czas obowiązywania obostrzeń.
4 miesiące temu / x.
 
Kto chce zachować swe zycie, straci je. Lecz kto straci zycie z mego powodu, ten je zachowa.
4 miesiące temu / A.G.
 
Przecież to samo powiedział polski prymas!
4 miesiące temu / Katolik
 
Bardziej należy słuchać Boga niż ludzi. Epidemia: W 1854 roku w Turynie wybuchła epidemia cholery.Codziennie na chorobę zapadało nie mniej niż stu mieszkańców.Wtedy burmistrz miasta zwrócił się z apelem do odważnych. Trzeba wchodzić do domów, przenosić chorych do lazaretów, by ich leczyć, ale to wszystko wiązało się też z narażeniem życia. Wtedy św. Jan Bosko zebrał 500 swoich chłopców i powiedział: "Burmistrz zwrócił się z pewnym apelem do odważnych. Jeśli któryś z was okaże się gotowym i zdolnym wyjść ze mną do miasta, aby nieść pomoc chorym na cholerę, mogę was zapewnić w imieniu Matki Bożej, że żaden z was nie zachoruje. Jest tylko koniecznym, aby każdy był w stanie łaski i miał przy sobie Jej medalik". Wtedy zgłosił się 24 ochotników. Pracy było dużo, po jakimś czasie jednak epidemia zaczęła ustępować.Epidemia ustała całkowicie zimą, a 500 chłopców ks. Bosko, z których żaden nie zachorował, mogło wrócić do nauki.
4 miesiące temu / jou
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.