DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Hierarcha Kościoła domaga się śledztwa dotyczącego masakry w Alindao

Hierarcha Kościoła domaga się śledztwa dotyczącego masakry w Alindao
Fot. By Centro Televisivo Vaticano, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53380570

Kardynał Dieudonne Nzapalainga, arcybiskup metropolita Bangi (Republika Środkowoafrykańska) domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa, które wyjaśniłoby sprawę masakry w Alindao. Członkowie bojówki muzułmańskich rebeliantów zamordowali tam około 90 osób, w tym dwóch kapłanów katolickich. Hierarcha twierdzi, iż żołnierze ONZ zamiast bronić mordowanych chrześcijan, wycofali się.

 

Tragiczne wydarzenie miało miejsce 15 listopada obecnego roku. Banda uzbrojonych mężczyzn ze skrajnie muzułmańskiego ugrupowania Unité pour la Paix en Centrafrique („Związek dla Pokoju w Afryce Środkowej”) zaatakowała bezbronnych ludzi znajdujących się w obozie dla uchodźców, leżącym na terenie biskupstwa Alindao. Napastnicy najpierw jednak splądrowali i zabili kilka osób wewnątrz tamtejszej katedry.

 

Zginęło dwóch katolickich duchownych. Ksiądz Celestine Ngoumbango, proboszcz kościoła w Migala, został zamordowany we własnym pokoju. Jego ciało zabójcy podpalili. Drugiego z zamordowanych księży – Blaise’a Madę, wikariusza generalnego diecezji Bangi, oprawcy dopadli po kilku godzinach poszukiwań. Zabili go strzałem w głowę. Zwłoki doszczętnie ograbili, zabierając nawet buty.

 

Pierwsze informacje na temat tragicznego bilansu ofiar tego ataku mówiły o 40 martwych i wielu rannych. Niestety, później okazało się, że zabitych zostało aż 86 osób, głównie na terenie obozu dla uchodźców, w większości zasiedlanego przez chrześcijan. Mieszka tam około 26 tysięcy osób.

 

Słowa świadka masakry, księdza biskupa Cyr-Nestor Yapaupa (pozostał na miejscu żeby ratować bezbronne ofiary) w bardzo złym świetle stawiają żołnierzy ONZ, mających za zadanie obronę obozu dla uchodźców. – Członkowie kontyngentu wycofali się i przyglądali masakrze. Nie wiem, czy to była bezsilność, czy współudział – mówi biskup.

 

To zdanie podziela ks. kardynał Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangi. Stanowczo domaga się on wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry w Alindao. Wzywa też dowództwo kontyngentu sił ONZ stacjonujących w Republice Środkowoafrykańskiej do wzięcia odpowiedzialności za to, co dzieje się w tym kraju. – Przybyliście w imieniu wspólnoty międzynarodowej, by nieść nam pomoc i wsparcie i by chronić Środkowoafrykańczyków, jednak zamiast to robić, zostawiacie ludzi na pastwę losu – mówi kardynał Nzapalainga.

 

Od obalenia prezydenta François'a Bozizé przed pięcioma laty na obszarze kraju położonego w sercu kontynentu afrykańskiego toczy się wojna domowa na tle religijnym (między bojówkami muzułmańskimi i oddziałami samoobrony chrześcijańskiej). Według danych ONZ, przed walkami uciekło z kraju już 1,2 mln mieszkańców. Rebelianci (muzułmanie) kontrolują coraz większe regiony kraju.

 

Źródło: vaticannews.

 

AB

 

 

 


DATA: 2018-12-12 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.