DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Hetman z polskiego hymnu to dla 9 posłów lewicy... zbrodniarz wojenny. Jak było naprawdę?

Hetman z polskiego hymnu to dla 9 posłów lewicy... zbrodniarz wojenny. Jak było naprawdę?
Stefan Czarniecki podczas wojny polsko-rosyjskiej. January Suchodolski / Public domain

Narodowa pamięć historyczna czasami jedynie luźno nawiązuje do faktów. Idealizacji własnych rodaków w powszechnej świadomości społecznej towarzyszy niekiedy niesprawiedliwie krytyczna ocena obcych. Tymczasem w dziejach ludzkości niewielu było bohaterów bez skazy. Czy więc nazwanie przez 9 posłów lewicy Stefana Czarnieckiego „zbrodniarzem wojennym” jest zasadne? Czy jednak socjaliści odnosząc się do pewnych epizodów tworzą obraz postaci oderwany od realiów, w których żyła i próbują oceniać hetmana polnego koronnego z perspektywy XXI wieku?


Na stronie Sejmu RP odnajdujemy Interpelacje nr 3463 do ministra edukacji narodowej w sprawie błędów w podręcznikach do nauki historii. Podpisani pod tekstem posłowie zwracają resortowi uwagę m.in. na omyłkową informację, jakoby założycielem NSDAP miał być Adolf Hitler. To jednak nie wszystko – parlamentarzyści idą dalej siląc się na recenzowanie podstawy programowej.


Spuśćmy zasłonę milczenia nad sugestią, że nauczanie w polskich szkołach historii prezentowanej z polskiej perspektywy i z naciskiem położonym na dzieje naszego kraju miałoby być błędem, gdyż tego typu uwagi wynikają raczej z przesłanek ideologicznych, a nie troski o wysoki poziom edukacji. Pomińmy także zdanie, w których lewicowcy twierdzą, że „nie ma również przedstawionych bardzo ważnych wydarzeń w skali światowej”, gdyż owych rzekomo pominiętych bardzo ważnych wydarzeń nie wskazano i nie wiemy, czy posłom lewicy chodzi o przeoczenie historii ruchu feministycznego czy o epizody lub procesy naprawdę doniosłe.


Skupmy się natomiast na zdaniu: „według podstawy Stefan Czarniecki jest bohaterem, a był nie bohaterem, ale zbrodniarzem wojennym”. Czy taka opinia w jakikolwiek sposób koresponduje z rzeczywistością?


Cóż, wybitny polski wojskowy, jakim niewątpliwie był hetman Czarniecki, to nie pluszowy miś. Swoją militarną karierę zaczynał w lisowczykach, czyli formacji dywersyjno-sabotażowej działającej na tyłach wroga. W późniejszym okresie, gdy dowodził większymi zgrupowaniami wojsk, zasłynął skutecznością w prowadzeniu wojny podjazdowej. Dotyczy to szczególnie okresu potopu szwedzkiego, w trakcie którego miało miejsce obecne w polskim hymnie „rzucenie się przez morze” (chodzi o desant na wyspę Als, choć owego rzucenia się nie traktujmy dosłownie).


Oprócz talentów, ułańskiej fantazji i wierności wobec polskiego króla w biografii Stefana Czarnieckiego uwzględnić należy także zarzuty o pacyfikacje, grabieże i okrucieństwo dowodzonych przez niego oddziałów oraz defraudacje żołdu. Swoista brutalność miała miejsce niekiedy także na ziemiach polskich.


„Oddziały Czarnieckiego dały się ludności wielkopolskiej mocno we znaki, tu gwałty i mordy kierowano w pierwszym rzędzie, nie bez inspiracji dowództwa, przeciw dysydentom, Niemcom i Żydom. Podburzano przeciw nim chłopów, mnożyły się bezprawia w miarę posuwania się wojska w głąb kraju, a grabiono zarówno dwory jak i chaty” – pisał cytowany przez „Polskie Radio” historyk Włodzimierz Dworzaczek (zob.: „Stefan Czarniecki. Jeden z dwóch Polaków uwiecznionych w hymnie” na polskieradio.pl).


W innym miejscu tekstu o polskim hetmanie historyk Wiesław Majewski mówi z kolei: Wojna wtedy, w połowie XVII wieku, to była rzecz straszna, przy zdobyciu miasta szturmem to była rzeź. W owych czasach istniało pewne zdziczenie, mówiąc o okrucieństwie Czarnieckiego nie można o tym nie pamiętać, on nie mógł tego powstrzymać, a jeżeli to tylko w wyjątkowych wypadkach.


Widać więc wyraźnie, że nikt nie twierdzi, iż Czarniecki był założycielem Czerwonego Krzyża i zajmował się wyłącznie niesieniem pomocy rannym. Warto mówić o faktach – także tych niewygodnych. Można zauważać, że ktoś w danym momencie postąpił źle, jednak wydawanie kategorycznych sądów o postawach ludzi żyjących kilkaset lat temu w oparciu wyłącznie o mentalność XXI wieku to błąd. Wszak hetman żył około 200 lat przed pojawieniem się w prawie międzynarodowym przeróżnych rozwiązań dążących do ograniczenia wojennej brutalności. W jego czasach ludzie kierowali się inną logiką, a stosowanie krwawych środków cechowało niejednego dowódcę ze wszystkich krajów świata. Oczywiście nie oznacza to, że brutalne czyny mamy pochwalać i naśladować, jednak przy ocenie postaci sprzed wieków należy korzystać z pewnych „filtrów”. Wiedzą o tym historycy, zapomnieli posłowie lewicy: Marek Rutka, Hanna Gill-Piątek, Monika Falej, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Ueberhan, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Paweł Krutul.

 

 

Michał Wałach

 

 

Polecamy również:

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-01 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Kasandra @Harnaś Oczywiście, że Państwu "patriotom" przeszkadza Bogurodzica - prawdziwy hymn mężnych Polaków. Dlaczego? Bo tchórzliwi jesteście. Jak sobie wyobrazić Bogurodzicę przed meczem? Tchórzliwi zakompleksieni ludzie nie potrafią sobie tego wyobrazić i trzęsą się jak osika przed samą myślą o śpiewaniu Bogurodzicy, bo dla nich mecz + dobre samopoczucie z piwkiem w ręku to rzeczy najważniejsze na świecie, ważniejsze niż oddanie honoru Najświętszej Dziewicy. A co by było gdyby wszyscy cudzoziemcy wokół usłyszeli, że oddaję cześć Matce Boga. To dopiero strach bierze! Wstydzisz się Bogurodzicy, Polko i Polaku?
2 miesiące temu / Murem
 
Może to był straszny wojownik. Ale był nie z soli i nie z roli. I był WIELKI
2 miesiące temu / @W
 
A zatem odchodzimy od koncepcji prawa naturalnego, od obiektywizmu i niezmienności prawa moralnego - co szczególnie często podkreślane jest przez szeroko rozumianą prawicę i/lub środowiska religijne - i idziemy w kierunku nieuznawania czegoś za zbrodnię z tego powodu, że nie było w owym czasie takiego ustawodawstwa? I to w imię czego? Czci dla bohaterów narodowych? Jeżeli zarzuty popełniania takich czynów można postawić wielu wodzom z poprzednich epok, dlaczego miałoby to nas bronić przez nazwaniem ich zbrodniarzami? Chyba że uznajemy, że wprawdzie prawo moralne się nie zmienia, ale zmienia się jego rozumienie - i choć takie czyny były obiektywnie złe, to jednak ze względu na fakt, że nie były za takie uznawane, nie należy uznawać ludzi je popełniających za grzeszników/złoczyńców. Wydaje mi się, że podobnie tłumaczy się na przykład rzezie popełniane przez Żydów na innych ludach w czasach biblijnych. Ale czy nie zakrawa to na niebezpieczny relatywizm moralny?
2 miesiące temu / W
 
wojna w XVII była straszna ? A w XX i XXI to co romantycznego zapewne.
2 miesiące temu / marek
 
drobne sprostowanie: interpelacje złożyli posłowie i poślice lewicy
2 miesiące temu / bart
 
Byl lagodny w porownaniu do Szwedow, rabusiow i mordercow. Szwezdi byli w tym czasie biedna holota bez skupulółw
2 miesiące temu / Realista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.