DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Jacek Kowalski

Heretyctwo cnoty suszy


Zaczęło się od kryzysu w Kościele katolickim, potem przyszedł Luter i herezja, potem hydrze heretyckiej zaczęły wyrastać wzajemnie pożerające się głowy. Nie obyło się bez wewnątrzprotestanckich i protestancko-katolickich prześladowań. Stos zapłonął w kalwińskiej Genewie, katolików krwawo prześladowano w Anglii. Kraje, w których zapanował protestantyzm, nie były wcale oazami bezapelacyjnej tolerancji.

W Sarmacji odchodzono od Kościoła jakoś bezkrwawo. Odchodzenie owo przybrało w połowie wieku XVI spore rozmiary. Heretykami została wtedy podobno (tylko lub aż – zależy jak to widzieć) jedna szósta herbowych Sarmatów. Odejście oznaczało odmowę płacenia dziesięciny, zagarnięcie dóbr kościelnych i świątyń. Był to cios jak najbardziej fizyczny, bolesny materialnie. Jak pisał znamienity badacz, Karol Górski, upadały szpitale i fundacje pobożne, których fundusze zagarniali możni oraz władze miejskie. Była to wielka klęska miłosierdzia chrześcijańskiego. Powstawały za to protestanckie szkoły (często, przyznajmy, znakomite). Na prowincji magnaci grali rolę heretyckich protektorów, dzięki czemu nowotna wiara mogła się bezkarnie rozszerzać. Tymczasem – cytując znanego już autora – katolickie zakony trwały w bierności, bezradne wobec nowych prądów, rozsadzane od wewnątrz przez reformacyjny ferment…

Starcie
Jak reagowali ówcześni sarmaccy katolicy? Raczej nie szablą, ale walką na słowa: polszczyzna zalśniła jako język, na który przekładano Pismo Święte i w którym prowadzono religijne dysputy. Przekuwano ją na świetne narzędzie polemik. Bywało jednak gorąco i niesmacznie. Przytoczmy kawałek z heretyka – Mikołaja Reja...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.