DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Jacek Kowalski

Heretyctwo cnoty suszy


Zaczęło się od kryzysu w Kościele katolickim, potem przyszedł Luter i herezja, potem hydrze heretyckiej zaczęły wyrastać wzajemnie pożerające się głowy. Nie obyło się bez wewnątrzprotestanckich i protestancko-katolickich prześladowań. Stos zapłonął w kalwińskiej Genewie, katolików krwawo prześladowano w Anglii. Kraje, w których zapanował protestantyzm, nie były wcale oazami bezapelacyjnej tolerancji.

W Sarmacji odchodzono od Kościoła jakoś bezkrwawo. Odchodzenie owo przybrało w połowie wieku XVI spore rozmiary. Heretykami została wtedy podobno (tylko lub aż – zależy jak to widzieć) jedna szósta herbowych Sarmatów. Odejście oznaczało odmowę płacenia dziesięciny, zagarnięcie dóbr kościelnych i świątyń. Był to cios jak najbardziej fizyczny, bolesny materialnie. Jak pisał znamienity badacz, Karol Górski, upadały szpitale i fundacje pobożne, których fundusze zagarniali możni oraz władze miejskie. Była to wielka klęska miłosierdzia chrześcijańskiego. Powstawały za to protestanckie szkoły (często, przyznajmy, znakomite). Na prowincji magnaci grali rolę heretyckich protektorów, dzięki czemu nowotna wiara mogła się bezkarnie rozszerzać. Tymczasem – cytując znanego już autora – katolickie zakony trwały w bierności, bezradne wobec nowych prądów, rozsadzane od wewnątrz przez reformacyjny ferment…

Starcie
Jak reagowali ówcześni sarmaccy katolicy? Raczej nie szablą, ale walką na słowa: polszczyzna zalśniła jako język, na który przekładano Pismo Święte i w którym prowadzono religijne dysputy. Przekuwano ją na świetne narzędzie polemik. Bywało jednak gorąco i niesmacznie. Przytoczmy kawałek z heretyka – Mikołaja Reja...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Nowojorscy adwokaci wnieśli do sądu pozew przeciwko dziennikowi „Washington Post” w  związku ze sposobem, w jaki gazeta relacjonowała werbalną napaść na grupę młodych uczestników styczniowego Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Pełnomocnicy uwiecznionego na fotografiach i filmach ucznia Nicholasa Sandmanna domagają się od dziennika 250 milionów dolarów odszkodowania.

 
 

LGBT to propagowanie pedofilii – napisała małopolska kurator oświaty w odniesieniu do ogłoszonej w poniedziałek przez władze Warszawy karty gwarantującej przywileje osobom deklarującym się jako przedstawiciele tzw. mniejszości seksualnych.

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.