DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Henry Kissinger chwali Donalda Trumpa: może zmienić dzieje świata

Henry Kissinger chwali Donalda Trumpa: może zmienić dzieje świata
Fot. Reuters / Chris Keane / Forum

Były sekretarz stanu, politolog i osoba wciąż bardzo wpływowa wśród amerykańskich elit kierujących polityką zagraniczną - Henry Kissinger - po raz kolejny przychylnie wypowiedział się o prezydencie-elekcie. Jego zdaniem Trump ma szansę zapisać się w historii USA jako „bardzo znaczący prezydent”.


W wywiadzie dla „Face the Nation”, wyemitowanym w niedzielę przez stację CBS, twórca polityki odprężenia wobec Chin, z drugiej strony człowiek współodpowiedzialny wraz z prezydentem Nixonem za bombardowanie neutralnej Kambodży, gdzie miały znajdować się bazy wietnamskich komunistów,  przyznał Trumpowi „ogromny kredyt zaufania”. Kissinger chwalił go za dobrą analizę sytuacji amerykańskiej, opracowanie właściwej strategii i zwycięstwo w wyborach, nawet wbrew kierownictwu Patii Republikańskiej.

 

- Nie myślałem o nim jako o kandydacie na prezydenta do momentu, aż się nim stał – mówił Kissinger. Dalej wyjaśnił, że prezydent-elekt właściwie ocenił sytuację w kraju i opracował strategię, która przyniosła mu zwycięstwo. - Teraz jego zadanie będzie polegać na zastosowaniu tej samej umiejętności do sytuacji międzynarodowej – mówił były sekretarz stanu i doradca ds. obrony Nixona.

 

Tłumaczył, że „Trump jest zjawiskiem, jakiego zagranica nie widziała”. Wg byłego sekretarza stanu, obecnie na świecie dokonują się ważne zmiany i to może być „niezwykła okazja” dla prezydenta, który „może przejść do historii jako bardzo znaczący prezydent".

 

Kissinger wyjaśnił, że zadaje on „wiele nowych, nieznanych pytań,” ma innowacyjne podejście do polityki i w związku z tym coś niezwykłego może – ale nie musi – z tego narodzić się.

 

Kissinger, który zauważył, że Trump „ma umysł jasny” i wie, jakie problemy trzeba rozwiązać, dał mu radę. - Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest rozróżnienie rutynowych problemów od kwestii zasadniczych, które przynoszą skutki w dłuższej perspektywie. Dlatego prezydent nie powinien dać się wciągnąć w walkę biurokratów w kwestiach marginalnych – ostrzegał.

 

Były doradca prezydenta Nixona podkreślił, że prezydent-elekt Donald Trump może przejść do historii jako jeden z najbardziej wpływowych prezydentów w historii ze względu na radykalną zmianę, którą reprezentuje w stosunku do ustalonego porządku światowego. On ten porządek może zmienić, zwłaszcza, że świat znajduje się niejako w próżni i konieczne jest ustalenie nowych zasad ładu międzynarodowego.

 

Kissinger, który już kilkakrotnie spotkał się z Trumpem po wyborach stwierdził, że polityka zagraniczna prezydenta-elekta będzie bardziej polegać na instynktach niż teorii. - Myślę, że działa przez rodzaj instynktu, który jest inną formą analizy niż moja, bardziej akademicka – mówił. Trump podnosi szereg kwestii ważnych i jeśli odpowiednio nimi pokieruje może – zdaniem politologa - doprowadzić do wielkich zmian.

 

Kissinger przy innych okazjach wyraził nadzieję, że prezydent-elekt będzie mógł prowadzić spójną politykę zagraniczną i wewnętrzną. Ma szansę na pogodzenie różnicy postrzegania roli polityki zagranicznej USA zarówno przez opinię publiczną, jak i elity.

 

 

 

Źródło; newsmax.com., washingtontimes.com., AS.

DATA: 2016-12-19 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyżby Trump coś obiecał Eskimosom? Albo trwają negocjacje i chwalą go na zapas?
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Już zaczynam się bać, jeśli wpływowy Żyd coś lub kogoś chwali.
ponad 3 lata temu / doświadczony
 
Jeśli chwali to nie wróży to najlepiej.
ponad 3 lata temu / Elżbieta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.