24 marca 2020

Płatność wyłącznie kartą! Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia gotówki? Jest odpowiedź ministerstwa

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Brett Hondow))

Pandemia choroby COVID-19 wywoływanej przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała obawy przed stosowaniem gotówki, jednak zalecenia sugerujące tymczasowe korzystanie z kart i innych sposobów płatności bezgotówkowych to ciągle propozycje, prośby i apele. Czy wobec tego sklepy mają prawo odmówić przyjmowania prawnie obowiązującego w Polsce środka płatniczego? Portal Business Insider Polska zapytał o to resort finansów. Okazuje się, że przedsiębiorcy wolno wprowadzić tego typu zarządzenie.

Prawo do odmowy przyjmowania gotówki wynika z zasady swobody zwierania umów. Dotyczy ona także formy płatności za towar lub usługę. Dlatego też klient powinien respektować decyzje przedsiębiorcy. Należy jednak zadbać, by informacja o dopuszczalnym w danym miejscu sposobie płatności została zaprezentowana w widocznym miejscu.

„W obecnym stanie prawnym nie ma stosownej regulacji prawnej, która bezpośrednio wyłączałaby możliwość swobodnego ustalenia kwestii zapłaty przez strony umowy i nakładałaby na podmioty prowadzące działalność gospodarczą, w jaki sposób powinny przyjmować płatności za oferowane towary lub usługi (np. tylko gotówkowo, lub tylko bezgotówkowo). Przykładowo, treść art. 32 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim również jednoznacznie nie przesądza o zobligowaniu przedsiębiorców do przyjmowania płatności w gotówce (mimo przyznanego banknotom i monetom emitowanym przez NBP statusu prawnych środków płatniczych)” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania zadane przez Business Insider Polska.

Wesprzyj nas już teraz!

Resort zauważa, że umowy zawierane na piśmie mogą regulować kwestię płatności. Z kolei w sprawie dotyczących drobnych umów niesformalizowanych (np. między sklepikarzem a klientem) za wiążące można uznać np. umieszczenie w widocznym miejscu informacji o sposobie regulowania należności, a klient pragnący nabyć towar lub skorzystać z usługi musi zaakceptować warunki.

Swoboda zawierania umów jest wartością w życiu gospodarczym. Warto jednak apelować do rozsądku osób świadczących usługi lub sprzedających produkty, by ze swojego prawa do wyboru jedynego akceptowalnego środka płatności nie korzystali wobec osób starszych, które nie dysponują kartami płatniczymi. Postawą naganną byłoby bowiem odesłanie seniora „z kwitkiem” tylko dlatego, że nie chcemy dezynfekować lub myć dłoni po kontakcie z gotówką. Jest to istotne szczególnie teraz, gdy osoby starsze oraz cierpiące na przewlekłe schorzenia powinny pozostawać w domach.

Z kolei gdyby swoboda wyboru sposobu płatności była zagrożona przez władze próbujące np. wymusić na obywatelach korzystanie wyłącznie z płatności bezgotówkowych, to takim próbom należałoby się z całą stanowczością sprzeciwić. Gotówka stanowi bowiem cenną wartość zarówno w życiu gospodarczym, jak i społecznym, gdyż zabezpiecza obywatela przed potencjalną wszechwładzą państwa lub wielkich korporacji.

 

Źródło: businessinsider.com.pl / wmeritum.pl / komentarz PCh24
MWł

 

 

Zobacz koniecznie: 

 

 

Nie rezygnujmy z gotówki
Likwidacja obrotu gotówkowego może ułatwić ludziom życie, ale z drugiej strony przynosi cały szereg niebezpieczeństw – z absolutną kontrolą ze strony państwa włącznie. Dlatego musi istnieć gotówkowy wentyl.

 

Obrót bezgotówkowy – spora wygoda, większe zagrożenie
Polakom w sposób coraz bardziej zdecydowany stręczony jest obrót bezgotówkowy, który ma zlikwidować, a przynajmniej zmniejszyć skalę powszechnego dzisiaj posługiwania się banknotami i monetami. Niestety, idea wyeliminowania ich ma wiele wad i prowadzi do szeregu zagrożeń.

 

Ponura wizja świata bez gotówki

Niekiedy trudno jest odpowiedzieć na najprostsze pytania. Odpowiedzi wydają się oczywiste, ale jeśli podejmujemy próbę, to brakuje nam odpowiednich słów. A jednak – niekiedy na takie pytania odpowiadać warto. Pomaga to zrozumieć lepiej ważne procesy i uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Jednym z takich pytań jest pytanie o sens posiadania gotówki. Szczególnie teraz, kiedy w systemie obrotu pieniędzmi szykują się fundamentalne zmiany.

 

Aby przeczytać proponowane teksty należy kliknąć w ich tytuł.

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram