22 grudnia 2017

W USA przyjęto największą od czasów Reagana zmianę podatkową

(fot.Andrzej Bogacz/FORUM)

Kontrolowana przez Republikanów amerykańska Izba Reprezentantów w środę ostateczne zatwierdziła największą od czasów Reagana nowelizację przepisów podatkowych. To pierwszy ważny sukces obecnej administracji. Nowa ustawa znacznie obniża podatki, redukuje też część ulg. Upraszcza zeznania.

 

Izba zatwierdziła projekt ustawy głosami 224 „za” przy 201 głosach „przeciw’. – Sprawimy, że Ameryka znów będzie wielka – deklarował tuż po jej przyjęciu prezydent USA, który jest pewny, że dzięki zmianom powstaną nowe miejsca pracy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Donald Trump obiecał obniżkę podatków dla średniej klasy. Po wejściu ustawy w życie najbardziej skorzystają  przedsiębiorcy. Zniknie stawka 35-procentowa. Nowa stawka wyniesie 21 proc.

 

Oprócz obniżenia stawki podatku dochodowego od osób prawnych w Stanach Zjednoczonych, przepisy dotyczące finansowania dłużnego dają właścicielom firm nowe 20-procentowe odliczenie od dochodów z działalności gospodarczej i zmieniają sposób, w jaki rząd nakłada podatki na korporacje międzynarodowe, o co te zabiegały od lat.

 

Wiele przepisów uchylono i uproszczono. Skrócono zeznania podatkowe. Zmieniono zasady opodatkowania nieruchomości spadkowych na korzyść spadkobierców. Podatek zapłacą dopiero wtedy, gdy wartość nieruchomości przekroczy 11 mln dol. w przypadku osób samotnych i 22 mln dol. w przypadku małżeństw.

 

Prawodawstwo zezwala również na odwierty naftowe w Arktycznym Narodowym Rezerwacie Przyrody na Alasce i usuwa horrendalne kary przewidziane w ustawie zdrowotnej Obamy (Obamacare) dla Amerykanów, którzy nie wykupią ubezpieczenia zdrowotnego. – Zasadniczo uchyliliśmy Obamacare i wymyślimy coś, co będzie znacznie lepsze – powiedział Trump.

 

Demokraci zjednoczyli się w opozycji do ustawodawstwa podatkowego, nazywając je darowizną dla bogatych, która zwiększy przepaść dochodową między bogatymi a biednymi i pozbawi budżet wpływów w wysokości 1,5 bln dol. w ciągu następnej dekady. Tym samym przyczyni się do wzrostu deficytu, który Trump obiecał – jeszcze podczas kampanii – wyeliminować.

 

Republikanie będą żałować dnia, w którym przyjęli tę ustawę – komentował lider Demokratów w kongresie Chuck Schumer. Speaker Paul Ryan bronił ustawy, twierdząc, że poparcie dla ekipy rządzącej wzrośnie po tym, jak Amerykanie zaczną odczuwać ulgę. – Myślę, że nastroje zmienią się – mówił w programie telewizyjnym ABC „Good Morning America”.

 

Przeciwko nowemu prawu zagłosowali Demokraci i 12 Republikanów, większość z Kalifornii, Nowego Jorku i New Jersey. Ustawa obniża stawki podatku korporacyjnego na stałe i stawki podatków indywidulanych tymczasowo. Trwale usuwa kluczowy zapis ustawy Affordable Care Act dot. kary za nieposiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Lewicowe media podkreślają, że ustawa przynosi korzyć osobom najbogatszym i klasie średniej.

 

Znowelizowane prawo zachowuje obecną strukturę siedmiu przedziałów podatku dochodowego, ale w większości przypadków obniża stawki, z wyjątkiem 32 proc. i  10 proc. dla najmniej zarabiających. W wyniku zmian wielu Amerykanów spadło do niższego przedziału podatkowego i będą płacić średnio o 4 proc. mniej podatku.

 

Podniesiono – co prawda tymczasowo do 2025 r. – znacznie limity zwolnień dla małżeństw wspólnie rozliczających się z 13 tys. do 24 tys. i dla osób samotnych z 6.350 dol. do 13 tys. dol.  

 

Ustawodawca zawiesił tzw. zwolnienie osobiste, które obecnie wynoszą 4 tys.150 dol. Prawo tymczasowo (do 2025 r.) zwiększa ulgi z tytułu wychowywania dzieci do 2 tys. dol. na każde dziecko. Ze zwolnienia nie będą mogli korzystać małżonkowie, których dochód brutto przekroczy 400 tys. dol.

 

Ustawa ogranicza wysokość odliczeń od podatków stanowych i lokalnych do 10 tys. dol. do 2025 r. Odliczenie w ramach SALT nieproporcjonalnie przynosi korzyści osobom o wysokich dochodach, które płacą wysokie podatki w stanach rządzonych przez Demokratów.

 

Odliczenia na cele charytatywne pozostaną praktycznie nienaruszone. Pewne zmiany dotyczą sytuacji np., jeśli darowizna zostanie dokonana w zamian za miejsce na szkolnych imprezach sportowych. Teraz nie będzie można jej odliczyć.

 

Odliczenie odsetek od pożyczek studenckich pozostaje na dotychczasowych zasadach. Wydatki medyczne przekraczające 7,5 proc. skorygowanego dochodu brutto podlegałyby odliczeniu przez wszystkich podatników, a nie tylko osoby  w wieku 65 lat lub starsze. Ustawa zawiesza szereg ulg do 2025 r., w tym odliczenia za prowadzenie biura domowego, opłaty licencyjne i regulacyjne; opłaty na ubezpieczenia, złe długi firmy, opłaty za odzież roboczą i wiele innych. Odliczenie kosztów ruchomych również zostałoby zawieszone, podobnie jak płatności alimentacyjne, które po 2018 r. już nie będzie można odliczyć od podatku.

 

Ustawa wprowadza jedną stawkę podatku od osób prawnych, obniżając ją z 35 proc. do 21 proc. począwszy od 2018 r. i uchyla tzw. alternatywny minimalny podatek korporacyjny. Ekipa Trumpa liczy na to, że obniżenie podatku korporacyjnego z 35 proc. i inne korzystne dla korporacji przepisy skłoni je do inwestowania w kraju i płacenia podatków na miejscu.

 

Ustawa wprowadza terytorialny system podatkowy, w ramach którego opodatkowaniu podlegałyby tylko dochody krajowe. Co ciekawe, firmy nie będą mogły już odliczać sobie kosztów poniesionych z tytułu honorariów adwokatów lub wypłaty odszkodowań za molestowanie seksualne kadry kierowniczej w miejscu pracy.

 

Źródło: reuters.com, guardian.co.uk, investopedia.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram