DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Hawajski Senat po burzliwej debacie zaakceptował „wspomagane samobójstwo”

Hawajski Senat po burzliwej debacie zaakceptował „wspomagane samobójstwo”
Fot. vierdrie / sxc.hu

Senat na Hawajach zagłosował w zeszłym tygodniu za przyjęciem ustawy zezwalającej na uśmiercanie pacjentów nieuleczalnie chorych. Projekt trafił do Izby Reprezentantów, która ostatecznie musi go przyjąć.

  

Zgodnie z projektem pacjent, u którego medycy zdiagnozują nieuleczalną chorobę i dadzą mu nie więcej niż sześć miesięcy życia, będzie mógł poddać się eutanazji. Lekarze podadzą mu wówczas śmiertelną dawkę medykamentu.

 

Senat przyjął projekt zdecydowaną większością głosów mimo bardzo burzliwej debaty. Ustawa SB 1129 opierająca się na podobnym prawie przyjętym w stanie Oregon, wymienia szereg „zabezpieczeń” mających teoretycznie chronić pacjentów przed nadużyciami. By móc uśmiercić osobę nieuleczalnie chorą, wymagana jest zgoda dwóch medyków lub wykwalifikowanych pielęgniarek zdolnych do „właściwego” zdiagnozowania stanu pacjenta. Konieczna jest również dobrowolna zgoda osoby poddającej się eutanazji - chory ma w obecności dwóch osób poprosić ustnie i na piśmie o śmiertelną dawkę leku.

 

24 lutego episkopat na Hawajach w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że legalne „wspomagane samobójstwo” podważy zaufanie do lekarza, który ma leczyć i dramatycznie zmieni relację lekarz-pacjent. Przyczyni się także do pogorszenia standardów opieki nad pacjentami u schyłku życia.

 

Kościół  ostro potępił eutanazję, zaznaczając że „wspomagane samobójstwo” nie jest ani „godne”, ani „humanitarne", jak  sugerują  prawodawcy. Rozpoczęto też zbieranie podpisów pod specjalną petycją.

 

Bp Honolulu ks. Larry Silva w liście do parafian w swojej diecezji, opublikowanym w lutym, ostrzegał przed akceptacją „kultury śmierci”.

 

„To kosztuje ogromną ilość czasu i pieniędzy, aby dbać o kogoś, kto jest bardzo chory. Jednak prawdziwe współczucie oznacza współcierpienie z kimś lub umożliwienie innym cierpieć z nami - i jednocześnie, gdy jest to bardzo upokarzające – pozwala pielęgnować najbardziej intymne więzy ludzkiej troski właśnie w takich okolicznościach” – napisał hierarcha.

 

Biskup Silva obawia się, że legalizacja „wspomaganego samobójstwa” otworzy drzwi „kulturze eutanazji" i pozwoli na nadużycia wobec ludzi w podeszłym wieku.

 

Eva Andrade, prezes Hawaii Family Forum stwierdziła, że „wspomagane samobójstwo” zachęca do wykorzystywania starszych wrażliwych ludzi. Wywiera się na nich presję, by zakończyli swoje życie, aby nie stanowili ciężaru dla rodzin.

 

Senator Breene Harimoto, który – przynajmniej na razie – stoczył zwycięską walkę z rakiem trzustki - dał poruszające świadectwo w parlamencie. Mówił, że po usłyszeniu diagnozy w 2015 roku, iż nowotwór rozprzestrzenił się, załamał się i płakał, myśląc, że szybko umrze. - Jestem pewien, że gdybym nie zdecydował się znosić cierpienia związanego z licznymi wizytami u lekarzy, chemioterapią i radioterapią, miałbym zaledwie kilka miesięcy życia. Jednak po wielu modlitwach, moja żona i ja zdecydowaliśmy się walczyć o życie z całej siły, poświęcając każdą uncję energii. Po agresywnym leczeniu, w tym rozległym zabiegu, nowotwór się cofnął. Jeśli „wspomagane samobójstwo” byłoby legalne w czasie mojej choroby, prawdopodobnie dzisiaj już bym nie żył  – powiedział.

 

- Zastanawiam się każdego dnia, kto otrzymuje sześć miesięcy lub mniej życia zrobi z tymi pigułkami śmierci. To będzie łatwe i kuszące w chwili słabości i rozpaczy, by odebrać sobie życie. Cieszę się, że nie było tych pigułek, gdy ja tak bardzo cierpiałem – zakończył.

 


Źródło: catholicherald.co.uk.

AS.


DATA: 2017-03-15 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wczoraj Oregon, dzisiaj Hawaje jutro wszystkie stany USA. 'Land of freedom' popiera kult zabijania swoich chorych obywateli. Imperium rzymskie dzisiejszego czasu powoli pada na naszych oczach...
ponad 3 lata temu / pada kolejna granica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.