DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Handel powietrzem. Samotna walka Polski

Handel powietrzem. Samotna walka Polski
fot. Pibwl/commons/creative

W miniony piątek, 15 czerwca, Polska znowu zawetowała plany dalszej redukcji emisji CO2 na terytorium Unii Europejskiej po 2020 r., tym w energetyce. Komentując weto wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że osamotnienie Polski nie jest żadnym argumentem, skoro racja jest po naszej stronie. Polska jako jedyna nie poparła wniosków Komisji Europejskiej w sprawie dochodzenia do niemal bezemisyjnej produkcji energii, co wedle eurokratów miałoby nastąpić do 2050 roku. Tymczasem w roku bieżącym nasz kraj raz już użył – w marcu – prawa weta w stosunku do ścieżki i metod obniżania emisji CO2.

 

Wydaje się to słuszne, jako że z szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, iż różnica między 20- a 30-procentową redukcją emisji dwutlenku węgla przez UE „znaczy tyle co dwa tygodnie emisji Chin” – może natomiast przysporzyć Polsce sporych kłopotów.

 

„Polska nie może zgodzić się na ustalenia dotyczące celu redukcyjnego poza 2020 r., jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie globalne w sprawach klimatycznych. UE i Polska potrzebują niskich cen energii” – argumentował Pawlak. „Jeśli mówimy o dekarbonizacji, zadajmy poważne pytanie, czy chodzi o redukcję emisji, czy o zabicie węgla”. Podkreślił, że gdyby w większym zakresie używano samochodów elektrycznych, to nawet gdyby prąd do ich napędzania pochodził z elektrowni węglowych, byłoby to korzystne dla klimatu.

 

„Partnerom” z UE brakuje jednak, jak stwierdzono w oficjalnym komunikacje, pełnego zrozumienia dla specyficznej pozycji polskiej gospodarki, opartej jak wiadomo póki co na energetyce węglowej. Cóż, tym samym „partnerom” często brakuje zrozumienia zasad jak funkcjonuje gospodarka w ogóle, zatem nie ma się czemu dziwić, że w „proekologicznym” szale starają się ustalić limity dla gazów, które zostaną wyemitowane za 40 lat – skąd oni mają taką wiedzę? Działania te znamionuje też pewien „uniocentryzm”, tymczasem polski minister środowiska powiedział, że w konkluzjach rady ds. energii zabrakło jasnego stwierdzenia tego, że Europa nie może sama zadbać o klimat na świecie i nie może jednostronnie podwyższać kosztów funkcjonowania swoich gospodarek, podczas gdy reszta świata tylko patrzy i wstrzymuje się od działań emitując coraz więcej CO2.

 

Dobrze, że z Polski płynie głos rozsądku, tylko z wsłuchiwaniem się weń musi być po tamtej stronie gorzej, skoro kolejny raz kończy się na wetowaniu projektu, czego – póki co – „partnerzy” nie mogą nam jeszcze zabronić.

 

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-06-18 11:20
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I za to rządowi Donalda Tuska należą się wielkie brawa!
ponad 7 lat temu / Krytyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.