DZIŚ JEST:   21   MARCA   2019 r.

Św. Mikołaja z Flue, pustelnika
Św. Benedykty Cambiagio
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CYWILIZACJA

Valdis Grinsteins

Haiti - przedsionek piekła


Śledząc doniesienia światowej prasy dokumentujące sytuację na Haiti w ponad rok po straszliwym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło ten kraj, nie znajdziemy słów optymizmu. Wyłania się z nich obraz prawdziwej lawiny klęsk, jakie dotknęły i nadal dotykają karaibską wyspę.
 

Liczba ofiar haitańskiego kataklizmu według oficjalnych statystyk wzrosła z 220 tysięcy do ponad 316 tysięcy osób, jak deklaruje ostatni ogłoszony publicznie raport premiera Jean-Maxa Bellerive’a. W wyniku wstrząsów około sześćdziesięciu procent urzędów państwowych zniknęło z powierzchni ziemi. – Trzeba sobie zatem uświadomić, że w kraju, który już przedtem znajdował się w kryzysie, rząd nie pracuje – zawiadamia francuski dziennik „Le Monde”.

Trzęsienie ziemi pozostawiło po sobie wiele ruin, jednakże w rok po katastrofie sytuacja w tej materii nie zmieniła się prawie wcale. Po roku usunięto zaledwie 5% ruin – alarmowała w styczniu br. międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

W stolicy Haiti przestała również istnieć znaczna większość miejsc kultu religijnego. Nuncjusz apostolski na Haiti donosi, że Port-au-Prince legło całkowicie w gruzach. Katedra, kuria arcybiskupia, wszystkie wielkie kościoły i wszystkie seminaria duchowne zostały zrównane z ziemią – donosi Agencja Informacyjna Zenit. Rok po kataklizmie z katedry nie usunięto jeszcze gruzu. Dlaczego katolicy nie potrafią się zorganizować i oczyścić świątyni? Odpowiedź jest tylko jedna: na Haiti niczego nie da się zorganizować, a do tego usuwanie ruin grozi odkrywaniem coraz to nowych ciał zabitych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jest potrzebna kontrrewolucja katolicka. Jedynie Kościół potrafi powiedzieć, że trzeba się opamiętać, jeżeli chcemy przekazać dalej najlepsze wartości kultury europejskiej (…) Nie możemy powiedzieć, że nas to nie obchodzi! Konieczna jest mobilizacja mężczyzn, którzy czują się odpowiedzialni za swoje rodziny i dzieci, które mogą stać się ofiarami wielkiej krzywdy – mówił w środę podczas konferencji „Bitwa o odpowiedzialność” metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 
 

Zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności genderowej Konwencji stambulskiej z polską Konstytucją i ewentualne orzeczenie niezgodności, to sposób na wyeliminowanie groźnego dokumentu z naszego prawa. Takie rozwiązanie zabezpieczyłoby też kraj na wypadek przejęcia władzy przez lewicę i liberałów – podaje „Nasz Dziennik”.

 

Gubernator Matt Bevin podpisał prawo uniemożliwiające przeprowadzenie aborcji na dziecku ze względu na jego płeć, rasę i niepełnosprawność; w tym syndrom Downa. Organizacje pro-choice momentalnie zaskarżyły nowe prawo.

 

W miejscu kaźni ofiar stalinowskiego aparatu terroru doszło do skandalicznego aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy przewrócili w Kuropatach (Mińsk) czternaście krzyży – donosi Radio Swoboda. Upamiętniały one zamordowanych przez NKWD – w tym Polaków.

 

Rząd Nowej Zelandii zakazał sprzedaży broni półautomatycznej i szturmowej wraz z dużymi magazynkami. Decyzja premier Jacindy Ardern jest pokłosiem niedawnego zamachu w Christchurch, którego ofiarami zostało 50 osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.