DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CYWILIZACJA

Valdis Grinsteins

Haiti - przedsionek piekła


Śledząc doniesienia światowej prasy dokumentujące sytuację na Haiti w ponad rok po straszliwym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło ten kraj, nie znajdziemy słów optymizmu. Wyłania się z nich obraz prawdziwej lawiny klęsk, jakie dotknęły i nadal dotykają karaibską wyspę.
 

Liczba ofiar haitańskiego kataklizmu według oficjalnych statystyk wzrosła z 220 tysięcy do ponad 316 tysięcy osób, jak deklaruje ostatni ogłoszony publicznie raport premiera Jean-Maxa Bellerive’a. W wyniku wstrząsów około sześćdziesięciu procent urzędów państwowych zniknęło z powierzchni ziemi. – Trzeba sobie zatem uświadomić, że w kraju, który już przedtem znajdował się w kryzysie, rząd nie pracuje – zawiadamia francuski dziennik „Le Monde”.

Trzęsienie ziemi pozostawiło po sobie wiele ruin, jednakże w rok po katastrofie sytuacja w tej materii nie zmieniła się prawie wcale. Po roku usunięto zaledwie 5% ruin – alarmowała w styczniu br. międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

W stolicy Haiti przestała również istnieć znaczna większość miejsc kultu religijnego. Nuncjusz apostolski na Haiti donosi, że Port-au-Prince legło całkowicie w gruzach. Katedra, kuria arcybiskupia, wszystkie wielkie kościoły i wszystkie seminaria duchowne zostały zrównane z ziemią – donosi Agencja Informacyjna Zenit. Rok po kataklizmie z katedry nie usunięto jeszcze gruzu. Dlaczego katolicy nie potrafią się zorganizować i oczyścić świątyni? Odpowiedź jest tylko jedna: na Haiti niczego nie da się zorganizować, a do tego usuwanie ruin grozi odkrywaniem coraz to nowych ciał zabitych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1 tys. dol. kary zapłaci mieszkaniec Nowego Jorku, który uśpi kota z powodów innych niż medyczne. Za to zabijanie nienarodzonych jest tam legalne nawet… w ostatnim tygodniu ciąży!

 
 

Jak podaje RMF24.pl, Wiosna Roberta Biedronia może otrzymać wice szefostwo jednej z komisji europarlamentarnych. Na swój „przydział” oczekują też postkomuniści – Bogusław Liberadzki oraz były premier Leszek Miller.

 

Życie i Rodzina to wartości coraz bardziej cenne dla wielu Polaków. Mogliśmy to zobaczyć podczas tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny. Skąd wysoka frekwencja na Marszach? Czy wpływ ma na to miała nasilająca się homopropaganda? O tym w „Między newsami” rozmawiali Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich.

 

Prokuratura zbada sprawę śmierci niespełna rocznego Szymona, który zmarł we wtorek. Rodzice dziecka uważają, że lekarze mogli popełnić przestępstwo, ponieważ chcieli odłączyć chłopca od aparatury podtrzymującej życie.

 

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ostatnich latach przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wśród zidentyfikowanych jest dwóch braci Marchel (Lucjan i Zygmunt) którzy w latach wojny walczyli z niemieckim okupantem w Narodowych Siłach Zbrojnych, a po jej zakończeniu z komunistycznym zniewoleniem w 3 Wileńskiej Brygadzie NZW kpt. Romualda Rais "Burego".


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.