DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CYWILIZACJA

Valdis Grinsteins

Haiti - przedsionek piekła


Śledząc doniesienia światowej prasy dokumentujące sytuację na Haiti w ponad rok po straszliwym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło ten kraj, nie znajdziemy słów optymizmu. Wyłania się z nich obraz prawdziwej lawiny klęsk, jakie dotknęły i nadal dotykają karaibską wyspę.
 

Liczba ofiar haitańskiego kataklizmu według oficjalnych statystyk wzrosła z 220 tysięcy do ponad 316 tysięcy osób, jak deklaruje ostatni ogłoszony publicznie raport premiera Jean-Maxa Bellerive’a. W wyniku wstrząsów około sześćdziesięciu procent urzędów państwowych zniknęło z powierzchni ziemi. – Trzeba sobie zatem uświadomić, że w kraju, który już przedtem znajdował się w kryzysie, rząd nie pracuje – zawiadamia francuski dziennik „Le Monde”.

Trzęsienie ziemi pozostawiło po sobie wiele ruin, jednakże w rok po katastrofie sytuacja w tej materii nie zmieniła się prawie wcale. Po roku usunięto zaledwie 5% ruin – alarmowała w styczniu br. międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

W stolicy Haiti przestała również istnieć znaczna większość miejsc kultu religijnego. Nuncjusz apostolski na Haiti donosi, że Port-au-Prince legło całkowicie w gruzach. Katedra, kuria arcybiskupia, wszystkie wielkie kościoły i wszystkie seminaria duchowne zostały zrównane z ziemią – donosi Agencja Informacyjna Zenit. Rok po kataklizmie z katedry nie usunięto jeszcze gruzu. Dlaczego katolicy nie potrafią się zorganizować i oczyścić świątyni? Odpowiedź jest tylko jedna: na Haiti niczego nie da się zorganizować, a do tego usuwanie ruin grozi odkrywaniem coraz to nowych ciał zabitych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.