DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   CYWILIZACJA

Valdis Grinsteins

Haiti - przedsionek piekła


Śledząc doniesienia światowej prasy dokumentujące sytuację na Haiti w ponad rok po straszliwym trzęsieniu ziemi, które spustoszyło ten kraj, nie znajdziemy słów optymizmu. Wyłania się z nich obraz prawdziwej lawiny klęsk, jakie dotknęły i nadal dotykają karaibską wyspę.
 

Liczba ofiar haitańskiego kataklizmu według oficjalnych statystyk wzrosła z 220 tysięcy do ponad 316 tysięcy osób, jak deklaruje ostatni ogłoszony publicznie raport premiera Jean-Maxa Bellerive’a. W wyniku wstrząsów około sześćdziesięciu procent urzędów państwowych zniknęło z powierzchni ziemi. – Trzeba sobie zatem uświadomić, że w kraju, który już przedtem znajdował się w kryzysie, rząd nie pracuje – zawiadamia francuski dziennik „Le Monde”.

Trzęsienie ziemi pozostawiło po sobie wiele ruin, jednakże w rok po katastrofie sytuacja w tej materii nie zmieniła się prawie wcale. Po roku usunięto zaledwie 5% ruin – alarmowała w styczniu br. międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

W stolicy Haiti przestała również istnieć znaczna większość miejsc kultu religijnego. Nuncjusz apostolski na Haiti donosi, że Port-au-Prince legło całkowicie w gruzach. Katedra, kuria arcybiskupia, wszystkie wielkie kościoły i wszystkie seminaria duchowne zostały zrównane z ziemią – donosi Agencja Informacyjna Zenit. Rok po kataklizmie z katedry nie usunięto jeszcze gruzu. Dlaczego katolicy nie potrafią się zorganizować i oczyścić świątyni? Odpowiedź jest tylko jedna: na Haiti niczego nie da się zorganizować, a do tego usuwanie ruin grozi odkrywaniem coraz to nowych ciał zabitych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 
 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.

 

Niemiecka socjolog Gabriele Kuby w opublikowanym niedawno eseju o kryzysie nadużyć seksualnych wśród części kleru podkreśla, że winę za to ponosi homoseksualizm i bunt przeciw Pismu Świętemu i Tradycji. W mocnym wstępie do jej tekstu kardynał Gerhard Müller podkreślił, że niewierni duchowni odpowiedzą przed Sądem Bożym.

 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.