DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Carlos Eduardo Schaffer

Habsburski Wiedeń


Scena, którą oglądamy na zamieszczonej poniżej archiwalnej fotografii, została sportretowana wiek temu, a przecież wprawia ona człowieka dzisiejszych czasów w niekłamane zdziwienie. Oto władca potężnego imperium wraz z najwyższymi jego dostojnikami kroczy pokornie w procesji Bożego Ciała. Dom Habsburgów manifestował wielkie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, niezłomnie trwając w tej wierności aż do upadku cesarstwa.


Habsburską wierność Najświętszemu Sakramentowi chwalebnie zapoczątkował około roku 1264 założyciel dynastii – Rudolf Habsburg. Potwierdzają to kroniki przechowywane w szwajcarskich i niemieckich klasztorach. Malowidło Schnorra von Carolsfelda, przechowywane w wiedeńskiej Österreichische Galerie, zatytułowane Rudolf Habsburg i kapłan przedstawia najstarszą z owych historii. Przemierzający swe ziemie w towarzystwie kilku dworzan Rudolf napotkał mnicha niosącego wiatyk przykutemu do łoża choremu. Kapłan ów utknął na skraju kamienistego i szerokiego potoku, z obawy, iż przy próbie jego przekroczenia upuści wiatyk z powodu gwałtownego wiatru. Habsburg natychmiast zeskoczył z konia, by go użyczyć kapłanowi, a kiedy po przekroczeniu niebezpiecznej rzeki wdzięczny mnich, dziękując wybawcy, chciał mu oddać zwierzę, książę odmówił, stwierdzając, iż nie jest godzien dosiadać wierzchowca, który niósł Pana. Kapłan wypowiedział wówczas przepowiednię, iż władcy, który tak pokornie oddał cześć Panu i wielkodusznie użyczył swego wierzchowca potrzebującemu, pisane są wielkie honory od wielu osób. Niedługo potem Rudolf został podniesiony do godności królewskiej, a dynastia poczęła rosnąć w siłę i znaczenie.

Pietas austriaca
Pobożność przejawiana przez dynastię Habsburgów – która przeszła do historii jako pietas austriaca – wyrażała pragnienie panujących, aby ich działania polityczne powierzyć Bogu ku Jego chwale. A wiadomo, iż postawa rządzących wywiera głębokie piętno na rządzonych. To dlatego do dziś odwiedzający Wiedeń nie potrafią wytłumaczyć panującej w tym wielkim wszak mieście domowej wprost atmosfery, która sprawia, iż tak dobrze się tam czujemy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 
 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.