DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   TEMAT NUMERU: POD BERŁEM HABSBURGÓW

Carlos Eduardo Schaffer

Habsburski Wiedeń


Scena, którą oglądamy na zamieszczonej poniżej archiwalnej fotografii, została sportretowana wiek temu, a przecież wprawia ona człowieka dzisiejszych czasów w niekłamane zdziwienie. Oto władca potężnego imperium wraz z najwyższymi jego dostojnikami kroczy pokornie w procesji Bożego Ciała. Dom Habsburgów manifestował wielkie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, niezłomnie trwając w tej wierności aż do upadku cesarstwa.


Habsburską wierność Najświętszemu Sakramentowi chwalebnie zapoczątkował około roku 1264 założyciel dynastii – Rudolf Habsburg. Potwierdzają to kroniki przechowywane w szwajcarskich i niemieckich klasztorach. Malowidło Schnorra von Carolsfelda, przechowywane w wiedeńskiej Österreichische Galerie, zatytułowane Rudolf Habsburg i kapłan przedstawia najstarszą z owych historii. Przemierzający swe ziemie w towarzystwie kilku dworzan Rudolf napotkał mnicha niosącego wiatyk przykutemu do łoża choremu. Kapłan ów utknął na skraju kamienistego i szerokiego potoku, z obawy, iż przy próbie jego przekroczenia upuści wiatyk z powodu gwałtownego wiatru. Habsburg natychmiast zeskoczył z konia, by go użyczyć kapłanowi, a kiedy po przekroczeniu niebezpiecznej rzeki wdzięczny mnich, dziękując wybawcy, chciał mu oddać zwierzę, książę odmówił, stwierdzając, iż nie jest godzien dosiadać wierzchowca, który niósł Pana. Kapłan wypowiedział wówczas przepowiednię, iż władcy, który tak pokornie oddał cześć Panu i wielkodusznie użyczył swego wierzchowca potrzebującemu, pisane są wielkie honory od wielu osób. Niedługo potem Rudolf został podniesiony do godności królewskiej, a dynastia poczęła rosnąć w siłę i znaczenie.

Pietas austriaca
Pobożność przejawiana przez dynastię Habsburgów – która przeszła do historii jako pietas austriaca – wyrażała pragnienie panujących, aby ich działania polityczne powierzyć Bogu ku Jego chwale. A wiadomo, iż postawa rządzących wywiera głębokie piętno na rządzonych. To dlatego do dziś odwiedzający Wiedeń nie potrafią wytłumaczyć panującej w tym wielkim wszak mieście domowej wprost atmosfery, która sprawia, iż tak dobrze się tam czujemy...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 
 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.