DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Gzy: Pomnik Dziecka Nienarodzonego

Gzy: Pomnik Dziecka Nienarodzonego
lunar caustic / cc licence / wikimedia.commons.pl

Pomnik Dziecka Nienarodzonego został poświęcony w parafii św. Walentego w Gzach w diecezji płockiej, z inicjatywy Koła Parafialnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Pomnik zaprojektował proboszcz ks. Cezary Olzacki, z granitu wykonał go Grzegorz Miałki z Mławy. To pierwszy pomnik w diecezji poświęcony dzieciom zmarłym przed narodzeniem.

 

Uroczystość w Gzach rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym. Potem jej uczestnicy procesyjnie udali się na cmentarz parafialny. Aktu poświęcenia symbolicznego Pomnika Dziecka Nienarodzonego dokonał ks. kan. Tadeusz Kowalczyk, dziekan dekanatu pułtuskiego.

 

„To bardzo ważne, że powstają takie symbole naszej wiary. Są one wyrazem szacunku i troski okazywanej dzieciom zmarłym przed narodzeniem. Mogą stanowić wsparcie dla rodziców, stanowić miejsce, w którym będą się oni modlili i zapalali znicz w intencji swojego dziecka, którego nie było im dane przytulić, pocałować i wychować”, mówił ks. Kowalczyk.

 

Pomnik Dziecka Nienarodzonego powstał w parafii Gzy z inicjatywy Koła Parafialnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jego członkowie m. in. uczestniczyli w kwietniu w Płocku w Dniach Pastoralnych, podczas których poruszana była problematyka troski o dzieci nienarodzone i ich rodziców. Propozycję stworzenia pomnika przedstawicieli proboszczowi parafii.

 

„Taki pomnik jest potrzebny nie tylko w dużych miastach, ale i małych parafiach. Okazuje się, że poronienia zdarzają się bardzo często, doświadczyło ich wielu parafian. Dlatego gdy z inicjatywą budowy Pomnika Dziecka Nienarodzonego zgłosili się do mnie przedstawiciele SRK, chętnie przystałem na ich propozycję” – relacjonował proboszcz ks. Cezary Olzacki.

 

Grób ma charakter symboliczny, został wykonany z granitu przez Grzegorza Miałkiego z Mławy, według projektu proboszcza ks. Cezarego Olzackiego. Jego centralną część stanowi serce, na którym znajduje się wizerunek małego dziecka. Na pomniku można ustawiać znicze.

 

Pomnik Dziecka Nienarodzonego w Gzach jest pierwszym tego rodzaju pomnikiem w diecezji płockiej. 16 czerwca na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego w Płocku, z inicjatywy Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej, odbędzie się pierwszy w diecezji pogrzeb dzieci nienarodzonych.

 

 

Źródło :KAI

luk


DATA: 2013-06-01 17:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W historii Kościoła poza uświęconą ziemią grzebano także duchownych i zakonników. Z drugiej strony, teologowie moralni właśnie ze względu na wagę sakramentu chrztu wiele uwagi poświęcali kwestii jego szafarstwa. Tymi szafarzami bywali lekarze, położnicy, pielęgniarki, akuszerki - ktokolwiek, kto miał możliwość udzielenia tego sakramentu w obliczu śmierci.
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Po regulaminie forum widzę, że i tak pewnie mój komentarz podciągniecie pod któryś podpunkt, ale muszę to napisać. Dlaczego dopiero teraz Kościół Katolicki zainteresował się losem dzieci nienarodzonych? Dlaczego przez tyle lat nie chciał chować na cmentarzach dzieci, które zmarły w wyniku porodzenia w 7,8 a nawet 9 miesiącu ciąży? Czy aby nie jest to podyktowane falą sprzeciwu wobec in vitro i aborcji... ?
ponad 6 lat temu / Acha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.