DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Gwinea Bissau: chrześcijanie obawiają się wzrostu ekstremizmu i wpływów islamistów

Gwinea Bissau: chrześcijanie obawiają się wzrostu ekstremizmu i wpływów islamistów
Fot. Pixabay

Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich w Gwinei Bissau 47-letniego Umara Sissoko Embala – polityka popieranego w krajach Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej – chrześcijanie obawiają się wzrostu islamskiego ekstremizmu. W kampanii wyborczej Embalo akcentował elementy religijne i wielokrotnie podkreślał, że jest muzułmaninem.

 

Po roku 1974, kiedy kraj ten odzyskał niepodległość od Portugalii, Gwinea Bissau naznaczona jest niestabilnością polityczną. Jej rytm wyznaczały kolejne zamachy stanu, rewolty i krwawe walki. Ten położony w Afryce Zachodniej kraj należy do najuboższych na świecie. Ogromnym problemem jest tam nie tylko wysoka śmiertelność wśród dzieci, ale także AIDS, brak dostępu do wody pitnej, służby zdrowia czy edukacji. Wszechobecna bieda i brak jakichkolwiek perspektyw powodują, że – podobnie jak w części krajów ościennych – działania radykalnych grup islamistycznych trafiają na podatny grunt.

 

Dziś już blisko połowa mieszkańców Gwinei Bissau wyznaje islam. Ok. 30 prof. – tradycyjne religie plemienne. Ale ostra, pro muzułmańska retoryka może – w tak niestabilnym politycznie kraju – szybko zmienić te proporcje.

 

Włoski misjonarz Davide Sciotto powiedział Radiu Watykańskiemu, że „prezydent zwyciężył dzięki obietnicom populistycznych reform. – Głosowali na niego głównie wyznawcy islamu. Liczą oni, że dzięki zapowiadanemu zbliżeniu z islamskim światem arabskim uda się przyciągnąć do Gwinei Bissau spore środki finansowe. Niestety,  za tym może iść wzrost islamskiego ekstremizmu, co wiele środowisk, nie tylko chrześcijańskich, bardzo niepokoi – nie kryje pesymizmu o. Sciotto.

 

Źródło: vaticannews.va

ChS


DATA: 2020-01-10 13:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.