DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Gwinea: podżegani przez lokalne władze muzułmanie napadli na katolików i podpalili kościół

Gwinea: podżegani przez lokalne władze muzułmanie napadli na katolików i podpalili kościół
fot. dimitri_c / freeimages.com
#WIELKANOC    #PODPALENIE    #KATOLICY    #MUZUŁMANIE    #GWINEA    #ŚWIĘTA    #KOŚCIÓŁ    #ISLAM

Polityka nastawiania muzułmanów przeciw katolikom przyniosła efekt. W Gwinei wyznawcy Allaha zaatakowali katolików, którzy chcieli przygotować kościół do zbliżających się świąt Wielkanocnych. To nie wystarczyło. Islamiści podpalili świątynię.

 

W piątek rano 31 marca w Dabadou wchodzącym w skład gminy Balandou doszło do konfliktu i starć między katolikami, którzy w towarzystwie biskupa Emmanuela Félémou przyszli posprzątać kościół i jego otoczenie, przygotowując go do obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

 

Nie podobało się to lokalnym muzułmanom podważającym legalność własności Kościoła katolickiego do świątyni i Centrum Formacji Jana Bosko mieszczącego się w dawnych budynkach szkoły nauczycielskiej. Wyznawcy Allaha napadli na katolików raniąc 12 z nich. Ucierpiał też kierowca biskupa. Na tym się nie skończyło. W nocy z piątku na sobotę muzułmanie podpalili kościół.

 

Zebranie katolików do zrobienia porządku w świątyni i jej otoczeniu zostało zatwierdzone przez gubernatora, wiceprefekta i mera.

 

Zdaniem biskupa dużą winę za konflikt między muzułmanami i katolikami, ponosi lokalny prefekt. - To zdarzyło się po raz pierwszy, nigdy czegoś takiego nie widziano. Jestem biskupem Kankan od 10 lat. Wszystko zaczęło się w roku ubiegłym wraz z utrzymywanym przez prefekta zamieszaniem, by przeciwstawić chrześcijan muzułmanom. Ponieważ jednym razem mówi on, że teren w Dabadou należy do Państwa, a innym razem twierdzi, że jest on własnością Kościoła katolickiego. Wszyscy przecież wiedzą, że należy on do Kościoła katolickiego, co potwierdził nawet szef Państwa w czasie ostatniej swojej wizyty w Kankan (...). Mówię wam jasno, że Aziz Diop (prefekt) nie jest człowiekiem pokoju, bo nie mówi prawdy ludziom w Dabadou. To dlatego zostaliśmy zaatakowani. Ponadto kościół w Dabadou został podpalony. Zadzwoniłem do gubernatora Garé, który wysłał strażaków do ugaszenia pożaru, ale duża cześć kościoła została zniszczona - wskazywał ordynariusz Kankan.

 

Republika Gwinei liczy 12 mln mieszkańców, z których 84  proc. jest muzułmanami. Chrześcijanie stanowią 11 proc. populacji.


FLC


DATA: 2017-04-04 12:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.