DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


W młodości zachwycałam się Jadwigą Andegaweńską. Wyszukiwałam książki, w których mogłam znaleźć informacje o Niej 7, 8 klasa podstawówki. Kiedy przyszło Bierzmowanie bez wahania przyjęłam imię Jadwiga, przeczuwając, że jest świętą. Po latach doczekałam się Jej beatyfikacji i kanonizacji. Teraz modlę się przed Jej relikwiami w jednym z kościołów w moim mieście. Jest mi bardzo bliska.
ponad 1 rok temu / Maria
 
Proponuję Redakcji kontynuować temat życia i świętości Św. Jadwigi Królowej publikując jej słynne przemowy do mistrza von Jungingena, lub po prostu przyznać potem, że ich nie ma gdzie znaleźć! Kolejny obraz naszych Hierarchów, którzy obradują, uchwalają, upominają - ale nasze Świętości do studni niepamięci wrzucają. Raciążek, ruiny Pałacu biskupiego, gdzie Św. Jadwiga przemawiała, tam też w Kościele jest małe muzeum, w którym można podziwiać m.innymi, Ornaty własnoręczne wykonane przez Św.Jadwigę. Warto tam zajrzeć, tylko wcześniej pytać Proboszcza, by nie jechać na daremno . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Królowa Jadwiga, to moja ulubiona Święta, byłem na Błoniach podczas jej kanonizacji i od czasu do czasu, odwiedzam Ją na Wawelu. Wspaniała postać i kobieta.
ponad 1 rok temu / Paulus
 
Od dawna modlę się do Niej. To moja Królowa.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
@Wolny W Polsce tytuł królowa znaczył tyle co małżonka króla. A jak kobieta rządziła to była królem, a nie królową. Królem była także Anna Jagiellonka.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@Wolny Jadwiga była przyrodzoną panią i dziedziczką Królestwa Polskiego, ergo: była monarchinią, a nie żoną monarchy. W związku z tym, iż w języku polskim, tak jak w wielu innych, królowa oznacza raczej małżonkę monarchy, stąd porządkowo - chociaż ahistorycznie, bo na pieczęciach królewskich widnieje "regina", a nie "rex" - mówi się o Jadwidze, jako o królu Polski.
ponad 1 rok temu / sorcier
 
Kobieta , Jadwiga na tronie to królowa a nie żaden król. Co za tytul ?
ponad 1 rok temu / Wolny
 
Ani król Władysław nie pozostawał w cieniu małżonki, ani ona w jego cieniu. Czy wyjdziemy wreszcie poza 3 powtarzane od dwóch wieków schematy? 1 Jadwiga była dzieckiem i jako taka nie mogła być równorzędnym partnerem dla wytrawnego polityka, którym był Jagiełło. Zmuszona do małżeństwa z dzikim Litwinem, była nieszczęśliwa w małżeństwie, stąd całkowicie poświęciła się dewocji. 2 Jadwiga, mimo że miała ledwie 11 lat w chwili ślubu, była geniuszem, a dziki Litwin, Jagiełło, mógł być szczęśliwy, że spotkał go zaszczyt pozostawania u boku tak wybitnej królowej, w dodatku świętej. Poświęciła się dla dobra pogan, zawarłszy nieszczęśliwy związek. Czytając niektóre teksty, ma się wrażenie jakby unosiła się 2 m. nad ziemią. 3 Jadwiga była dzieckiem i tłem dla Jagiełły. Ich związek, wprawdzie szczęśliwy, nie miał żadnego większego znaczenia. Jadwiga dała ujście swej pobożności w dewocji i filantropii A to przecież taka pasjonująca historia, kiedy spojrzeć w źró
ponad 1 rok temu / sorcier
 
Pięknie napisane, ale pozwolę sobie na istotną korektę. Jagiełło nigdy nie pozostawał w cieniu swej świętej żony.
ponad 1 rok temu / ena
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.