DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Gwatemala: tragiczna w skutkach erupcja wulkanu. Kościół niesie pomoc potrzebującym

Gwatemala: tragiczna w skutkach erupcja wulkanu. Kościół niesie pomoc potrzebującym
fot. by Kieran Wood / wikimedia commons

Wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali spowodował śmierć co najmniej 99 osób. Prawie 200 osób uważa się za zaginione. Z miejscowości leżących w pobliżu wulkanu ewakuowano tysiące ludzi. Wiele osób znalazło schronienie w kościołach i budynkach parafialnych, które otworzyły swe drzwi przed potrzebującymi.

 

Po erupcji wulkanu Fuego biskupi Gwatemali mówią o katastrofie, która pogłębia i tak już bardzo trudną sytuację społeczno-polityczną kraju, w którym większość mieszkańców doświadczonych jest ubóstwem. Parafie stały się miejscami schronienia dla ofiar, a Kościół włączył w niesienie pomocy.

Episkopat Gwatemali zaapelował do wiernych, by aktywnie włączyli się w niesienie pomocy poszkodowanym.

 

– Ta tragedia w znacznej mierze dotknęła ubogich ludzi, którzy w wyniku erupcji stracili to niewiele co posiadali – mówi bp Victor Hugo Palma Paúl. Jest on ordynariuszem diecezji Escuintla, najbardziej dotkniętej tragicznymi skutkami kataklizmu.

 

–Opiekujemy się setkami ludzi, którzy stracili dosłownie wszystko. Schronili się oni w parafiach katolickich. Jesteśmy niewielką diecezją, ale na ile tylko możemy staramy się ulżyć ich cierpieniom. Problem jest poważny, ponieważ erupcja wulkanu trwa i ta sytuacja kryzysowa się przedłuży – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Paúl.

 

W niesieniu pomocy współpracujemy z lokalnymi władzami. Sytuacja jest naprawdę bardzo trudna. Stąd też apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o pośpieszenie nam z pomocą. Nasi ludzie potrzebują zarówno wsparcia materialnego, jak i konkretnej pomocy, chociażby najpotrzebniejszych lekarstw – dodał.

 

W pomoc ofiarom erupcji wulkanu włącza się m.in. Caritas Internationalis. Wsparcie trafi do potrzebujących za pośrednictwem lokalnej Caritas. - Ta pierwsza pomoc ma ogromne znaczenie. Na konkretną ocenę strat i wynikającej z nich długofalowej pomocy dopiero przyjdzie czas - zauważa szef gwatemalskiej Caritas bp Ángel Antonio Recinos Lemus. Wskazuje on zarazem, że rozmiar tragedii sprawia, że wielu ludzi potrzebuje również konkretnego wsparcia psychologicznego.

 

 

KAI

PR

 

   


DATA: 2018-06-08 11:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy wiemy coś na temat niesienia pomocy przez tzw. religię pokoju jakim jest islam? Czy znowu walczą z innowiercami...
ponad 2 lata temu / Ekhem
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.