DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Gwałtowne protesty w Iranie. Nie żyje już ponad 200 osób

Gwałtowne protesty w Iranie. Nie żyje już ponad 200 osób
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
#IRAN    #ROPA    #KRYZYS    #CENY    #PODWYŻKA    #SANKCJE    #ZAMIESZKI

Przynajmniej 208 osób zostało zabitych w Iranie w wyniku interwencji służb bezpieczeństwa wobec protestów, które wybuchły w połowie listopada po podwyżce cen paliwa.

 

Takie dane podało Amnesty International. Państwowe media nie potwierdziły raportu Amnesty, a misja Iranu w ONZ nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Iran nie opublikował żadnych statystyk dotyczących niepokojów, które rozpoczęły się 16 listopada i ogarnęły Republikę Islamską. Ceny minimalne benzyny subsydiowanej przez rząd wzrosły o 50 proc. Teheran zamknął dostęp do Internetu, blokując tym samym mieszkańcom kraju możliwość udostępniania swoich filmów i informacji, a także ograniczając dostęp do informacji z zewnątrz. - Widzieliśmy ponad 200 osób zabitych w bardzo krótkim czasie, w ciągu niecałego tygodnia - przekonuje Mansoureh Mills związany z Amnesty International. - To coś zupełnie bezprecedensowego w historii naruszeń praw człowieka w Islamskiej Republice - dodaje.

 

Obecne demonstracje są większe niż te z 2009 r. dotyczące spornych wyników wyborów prezydenckich. Wzrost cen benzyny spowodowany jest m.in. trudną  sytuacją gospodarczą. Irańczycy na początku tego roku zmagali się z atakiem na swoja walutę. Obłożeni są też nowymi sankcjami amerykańskimi z powodu rozbudowy programu nuklearnego. Od kilku miesięcy napięcia w całym Bliskim Wschodzie nasilają się, a Waszyngton obwinia za nie Teheran. Irańczycy starają się wywrzeć presję na Europę, by umożliwiła sprzedaż irańskiej ropy zagranicą, pomimo sankcji Waszyngtonu.

 

Według Amnesty International, do największej masakry, w związku z tłumieniem zamieszek, miało dojść na przedmieściach Shahriar w pobliżu Teheranu. Siły bezpieczeństwa miały strzelać do tłumu. Władze zabroniły rodzinom ujawniania informacji o zmarłych. Zmuszano ich do podpisania zobowiązań, iż nie będą rozmawiać z przedstawicielami mediów. Umarłych pospiesznie grzebie się w nocy. Wszystkiego dopilnowują służby. Siły bezpieczeństwa przeszukują także szpitale, gdzie mogli trafić pacjenci z ranami postrzałowymi lub innymi obrażeniami, odniesionymi w zamieszkach. Do tej pory aresztowano około 2 tys. osób.

 

Demonstracje rozpoczęły się po tym, jak władze podniosły minimalne ceny benzyny o 50 proc. do 15 tys. riali za litr. Chociaż kraj obfituje w surowce energetyczne - zajmuje m.in. czwarte miejsce na  świecie pod względem zasobów ropy naftowej – boryka się z licznymi problemami gospodarczymi. Szybko galopująca inflacja doprowadziła do deprecjacji riala. Jeszcze w 2015 r., by nabyć 1 USD trzeba było zapłacić 32 tys. riale. Dzisiaj ten przelicznik wynosi: 126 tys. riali za 1 USD.

 

Skala demonstracji pozostaje niejasna. Jeden z irańskich deputowanych zasugerował, że aresztowano ponad 7 tys. osób, chociaż najwyższy prokurator w Iranie zakwestionował tę liczbę, nie zdradzając jednak, ile osób zatrzymano.

 

W międzyczasie irańska delegacja przebywała w Pekinie. Chińczycy są jednym z największych odbiorców irańskich surowców. Rozmawiano o rozszerzeniu współpracy w celu pełnego i skutecznego wdrożenia umowy dot. ochrony ładu międzynarodowego opartego na prawie międzynarodowym – poinformowało China Radio International.W niedzielę, podczas wspólnej konferencji prasowej, chiński wiceminister spraw zagranicznych Ma Zhaoxu stwierdził w obecności irańskiego odpowiednika Seyyed Abbas Araghchi, że porozumienie JCPOA jest umową międzynarodową, a świat jest odpowiedzialny za jej utrzymanie. - JCPOA jest międzynarodowym osiągnięciem i mocarstwa światowe są odpowiedzialne za jej szanowanie, wdrożenie i zachowanie – mówił. Ma zaznaczył, że ​​multilateralizm i praworządność są niezbędne dla utrzymania JCPOA.

 

Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego, zawartego w 2015 r., w maju 2018 r. i wprowadził najostrzejsze jak dotąd sankcje wobec Iranu.

 

Źródło: tehrantimes.com, pbs.org

AS


DATA: 2019-12-03 12:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli nie wieś, kto to jest Magdo to się nie wypowiadaj. O szatanie też nie słyszałeś?
9 miesięcy temu / Szpulas
 
@Second :D mahdi?:D weż szpadelek i kop kochanieńki studnie w Sudan, Abo już te Diuny czytać przestań
9 miesięcy temu / szpulas11
 
Jak socjaliści rządzą na pustyni ... to wkrótce zaczyna brakować piasku:
9 miesięcy temu / Reakcjonista
 
Jak zwykle generalizujecie i piszecie, że wszystkie najgorsze rzeczy na świecie, wojny, konflikty pochodzą od żydów, wprost lub w domyśle. Obejrzycie jeszcze dokument o Adolfa. On też był przekonany, że to niesprawiedliwe, że 80 % adwokatów i lekarzy byli żydami. Japonia, gdyby nie A to, walczyłaby jeszcze że 2 lata. Proszę poczytać, ilu Chińczykow zabili. A Iran czeka tylko na Mahdiego. Wtedy będą zabijać chrześcijan i żydów. Tak mają zapisane.
9 miesięcy temu / Second
 
Teraz czas na tzw. umiarkowana opozycje ktorej USA dostarcza bron i druga Syria gotowa. Panstwo zniszcza bo koles z wiewiorka na glowie mial kaprys. Mysle jednak ze dni jego prezydentury sa policzone. Drugiej kadencji nie bedzie.
9 miesięcy temu / Stan
 
Iran Persja to bogata historia gdzie już w czasach biblijnych żydówka Estera robiła krwawe porządki i tak też jest obecnie. Współczesna sytuacja to wynik tego że w latach 50. XX wieku powstał reformatorski demokratycznie wybrany rząd Mohammada Mosaddegha. W kwietniu 1951 parlament irański znacjonalizował Angielsko-Irańską Kompanię Naftową. Narastał konflikt między wspieranym przez Waszyngton i Londyn szachem a premierem Mosaddeghem, który m.in. zablokował przyznanie koncesji naftowej ZSRR. Mosadddegh blokował również zachodnie wpływy w Iranie. 22 sierpnia 1953 CIA przeprowadza zamach stanu wymierzony przeciwko premierowi, nowym premierem mianowano szwagra szacha, generała Fazlollaha Zahediego, a władca został faktycznym dyktatorem Iranu. Nowy rząd został w praktyce wybrany przez CIA i angielskie MI6. I tej interwencji w sprawy wewnętrzne Iranu rozpoczętej przez Esterę nie ma końca.
9 miesięcy temu / Czesław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.