DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

„GW” znowu promuje Halloween i kpi z Kościoła. Ile można?

„GW” znowu promuje Halloween i kpi z Kościoła. Ile można?
MAXPPP / FORUM

Środowe wydanie „Gazety Wyborczej” po raz kolejny otwiera atak na Kościół. Tym razem redaktorom z ulicy Czerskiej nie podoba się, że księża – zgodnie z katolickim powołaniem – przestrzegają przed zgubnymi skutkami fascynacji śmiercią, demonami, wampirami i potworami. Według pisma Michnika to wyraz zacofania polskiego Kościoła.


Autorka artykułu w „GW”, Justyna Suchecka, stworzyła tekst wypróbowaną metodą swojej redakcji. Zaczyna się od ckliwej wypowiedzi „Kingi z Poznania”, która jest oburzona, że w zeszycie jej syna znalazła karteczkę z zaproszeniem na szkolny pochód wszystkich świętych. Matce nie spodobało się zaproszenie, bo syn na religię nie chodzi! Toż to istny faszyzm! Inne dzieci będą się bawić, ale dziecko Kingi nie! Choć przecież nikt go nie wykluczył, tylko matka nie pozwala mu iść na zabawę, bo mógłby usłyszeć o świętych Bożych!


„Wyborcza” cytuje wpis z internetowego forum rodziców, którzy nie posłali dzieci na religię. „Gdyby to było u mnie, przebrałabym córkę za Hello Kitty i niech sobie w szkole radzą” – pisze z dumą chytruska Agnieszka z Lublina.


W dzienniku Adama Michnika przeczytać możemy dodatkowo, że Kościół „konsekwentnie straszy zagrożeniami związanymi z Halloween. Ostatnie lata to nieustanna walka księży z wampirami i duchami”. Słowa te wytłuszczono, by czytelnik nieopatrznie nie przegapił sugestii o totalitarnym charakterze Kościoła, odradzającego psychodeliczne zabawy rodem z amerykańskich filmów.


W ogóle fakt, że nie jesteśmy jak Amerykanie, bardzo uderza autorkę „Wyborczej”. Polska jest najwyraźniej krajem zacofanym, bo „choć historia Halloween za oceanem ma już niemal stuletnią tradycję i z radością biorą w nim udział nie tylko dzieci, ale też dorośli, w Polsce obchodzenie go nie jest powszechne” – ubolewa dziennikarka.


W ogóle nie zastanawia jej, że w Polsce wielowiekową tradycją jest obchodzenie dnia Wszystkich Świętych, jako jednego z najważniejszych w roku.

 

 

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

kra


DATA: 2014-10-29 19:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kto czyta teraz GW?!U nas w sklepie sprzedaje się dziennie 1-2 egzemplarze a w tym czasie innych po około 100.I tyle w temacie.
ponad 5 lat temu / emil
 
skrajny katolik? katolik albo nie:) idziesz albo stoisz nie ma tu skrajności:)
ponad 5 lat temu / skrajny katolik?
 
Modemiku, ja nie ustawiam, to wczesnośredniowieczny ciemnogród ustawia ;) Natomiast Tobie specjalnie zaproponowałem modernistyczną wersję świętowania - dynia na głowę. Spróbuj być wreszcie nowoczesnym nie tylko we własnym mniemaniu, ale też w praktyce ;)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany Gdybyś cokolwiek wiedział o Halloween to nie pisałbyś o wkładaniu dyni na głowę, bo tego nikt nie robi. Dynię ze świeczką ustawiasz przed domem lub na oknie.
ponad 5 lat temu / TheModern
 
Z faryzeuszami tak bywa Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.
ponad 5 lat temu / cynik
 
Ależ Modemiku, nikt Ci nie broni wykonywać celtyckie rytuały z dynią na głowie. Tylko że... przyznajesz się w ten sposób do mentalności na poziomie wczesnego średniowiecza ;)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.