DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

„GW” dyskryminuje kobiety. Siostry zakonne oczekują reakcji Rzecznika Praw Obywatelskich

„GW” dyskryminuje kobiety. Siostry zakonne oczekują reakcji Rzecznika Praw Obywatelskich
Zdjęcie ilustracyjne Darek Golik/Forum

Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę – napisały w liście otwartym do Rzecznika Praw Obywatelskich trzy zakonnice z Poznania w odpowiedzi na artykuł opublikowany w „Gazecie Wyborczej”. Ich zdaniem gazeta dyskryminuje i lekceważy kobiety.

 

Tekst „Gazety” stanowi omówienie wywiadu udzielonego KAI przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do abp. Stanisława Gądeckiego autor pisze o polskich biskupach, że „żyją w pałacach, w których siostry zakonne pracują jako służące. Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone”.

 

„My, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, siostry Magdalena, Konstantyna i Franciszka, wyrażamy swój sprzeciw wobec dyskryminującego tekstu Piotra Żytnickiego opublikowanego w Gazecie Wyborczej” – czytamy w liście otwartym.

 

„Pańskie słowa odbieramy jako dyskryminację kobiet i przejaw poniżania sióstr zakonnych, które żyją zgodnie z charyzmatem swoich zgromadzeń i zgodnie ze swoim przekonaniem. Pisze Pan o nas lekceważąco, wyśmiewając nas i nasze życie. Jego istotą jest modlitwa, ofiara, oddanie Bogu. Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam” – piszą siostry.

 

Zakonnice przypominają opinię Rzecznika Praw Obywatelskich na temat przejawów dyskryminacji ze względu na płeć, jak również kodeks karny, który przewiduje karę dla osób, które poniżają innych i narażają ich na utratę zaufania.

 

„Oczekiwałybyśmy od Rzecznika Praw Obywatelskich zajęcia się z urzędu dyskryminującym tekstem Gazety Wyborczej, a od redakcji – wyrażenia stanowiska wobec poglądów autora artykułu” – czytamy w liście otwartym.

 

„Kierując ten list otwarty zwracamy się do opinii publicznej: zróbmy wszystko, aby przejawy dyskryminacji wobec kobiet, także zakonnic, były piętnowane, a jej propagatorzy – by zmienili swoje dyskryminujące nastawienie, czyli, mówiąc po chrześcijańsku, przeszli drogę nawrócenia” – piszą siostry.

 

List podpisały siostry Magdalena (lat 68), Konstantyna (lat 81) i Franciszka (lat 60), elżbietanki.

 

KAI

MA


DATA: 2020-11-07 10:49
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kochane Siostry ta gazeta szczuje na nas i przeciwko nam od wielu dekad i zapewne nic nie sprostuje, a rzecznik uzna,że to demokratyczne prawo do swobody wypowiedzi. Takie prawo działa tylko w lewą stronę.
2 miesiące temu / Jonas
 
ale w relacji zakonnica -ksiądz nie ma tej wzajemności ,jest tylko w jedna stronę
2 miesiące temu / do taki tam
 
Kobieta to zywa istota, ktora mysli,czuje,ma swoje marzenia,hobby,pasje. To nie jest automat,robot do prania twoich smierdzacych skarpet. Nie ma nic zlego w praniu,czy gotowaniu,sprzataniu. To jest prawda. Zatem pewnie czesto wyreczasz zone,matke,kogo tam masz,zeby mogly odetchnac.
2 miesiące temu / @Murem
 
Kobieta jest powołana do służby Bogu, służąc pomocą mężczyznie. Nie ma nic złego w praniu, gotowaniu, sprzątaniu i robieniu sprawunków. Czy Matka Boża tego nie robiła? Ze Św. Józefem i małym Panem Jezusem jadali w restauracjach nazarejskich? Jak to było w starożytnym Izraelu? A współczesne żydowskie matki i żony, czy nie gotują, nie piorą mężom ich ubrań, nie chodzą na zakupy, do tego z gromadką dzieci? A właśnie że chodzą, sam widziałem w Nowym Jorku. Na pocztę też pewnie chodzą, żydzi z poczty nie korzystają? Jak to jest, panowie żydowie z Gazety, żon nie macie? Dla żydowskich bolszewików widać najlepsze kobiety to takie co tańczą, śpiewają i rozbierają się na ekranie, a w ramach hobby ryczą na ulicach jak dzikie zwierzęta. No, trzeba przyznać, że tańczące zakonnice też są - jako katolik mówię: nie wstyd Wam, Siostrzyczki, tańczyć? Tego uczycie nastolatek? Lepiej prać, gotować i załatwiać sprawunki niż tańczyć.
2 miesiące temu / Murem
 
Brawo Dziewczyny!
2 miesiące temu / M
 
No naprawdę, od kiedy siostry zakonne to stan duchowny? Niech same żyją godnie i nie pozwolą na pogardfluwe traktowanie przez księży, a co do reszty świata, to Oblubieniec poweiedzial wyraźnie :błogoslawione jesteście, kiedy mówią wszystko złe i kłamliwe na Was. Taka droga zanurzona w Krzyż przez Chrzest. A księży wychowywać trzeba i tam faktycznie bronić swojej godności, ale nie przez pisma i skargi, tylko zdrową postawą kobiety.
2 miesiące temu / Ks. Bogusław?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.