27 marca 2013

Filotea 2.1 Elżbiety Wiater, dziennikarki i teologa, to krótki, nowoczesny  komentarz do klasycznej pracy św. Franciszka Salezego, Filotei – jednego z najważniejszych dzieł dotyczących życia chrześcijańskiego. Dzieła szczególnie dziś potrzebnego, bo wychodzącego naprzeciw potrzebom świeckich poszukujących praktycznych wskazań dotyczących życia duchowego i sprawdzonej mądrości Kościoła, z której korzystały już pokolenia katolików różnych epok i kultur.

Głęboka pobożność, prawdziwa prostota i radość wiary przepełniające dzieła św. Franciszka Salezego stanowią dziś jedną z najlepszych odpowiedzi na problemy ciążące duszpasterstwu osób świeckich. Odpowiedzi stosownych także wobec zupełnie współczesnych problemów osób poszukujących własnego miejsca w Kościele, duchowości odpowiadającej osobistej sytuacji i prawdziwego duchowego postępu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bóg stwarzając świat rozkazał roślinom przynosić owoc „każdej według swego rodzaju”. Podobnie też nakazuje chrześcijanom, żywym roślinom swego Kościoła, aby przynosili owoce pobożności odpowiednio do stanu i powołania. Inaczej rozwijać ma pobożność człowiek wyżej postawiony, inaczej rzemieślnik lub sługa, inaczej książę, inaczej wdowa, inaczej dziewica lub małżonka. Nawet i to nie wszystko. Trzeba jeszcze, aby każdy rozwijał pobożność odpowiednio do swych sił, zajęć i obowiązków – tłumaczy św. Franciszek Salezy, dodając, iż pobożność, jeżeli jest prawdziwa i szczera, niczego nie rujnuje, ale wszystko udoskonala i dopełnia. Kiedy zaś przeszkadza i sprzeciwia się prawowitemu powołaniu lub stanowi, z pewnością jest fałszywa. To  prosta obrona przed często podnoszonymi zarzutami i wątpliwościami, dotyczącymi powołania i duchowości „zwykłych” świeckich.

 

W jaki sposób przeżyć własne nawrócenie, modlić się, przystępować do spowiedzi, odnajdywać w sobie motywację, pracować, przeprowadzać rozmyślania, bawić się i odpoczywać, nawiązywać przyjaźnie i uświęcać się poprzez obowiązki stanu – to zasadnicza treść objaśnień, przedstawionych w Filotei 2.1. Komentarz wydaje się szczególnie cenny w sytuacji osób, które znajdują się w momencie religijnego przełomu bądź których życie wewnętrzne straciło na dynamice. Każdy chrześcijanin powinien mieć swoją pustelnię. Codziennie powinien w niej przebywać, i to jak najwcześniej – zachęca autorka książki, a jej „duchowość dla świeckich w wersji 2.1” z pewnością pozwoli na odnalezienie właściwej drogi.

 

Praca została napisana żywym, młodzieżowym językiem z dużą dozą humoru. Uwagi pozwalające zrozumieć ponadczasowość Filotei opatrzone zostały spostrzeżeniami nawiązującymi do religijnych doświadczeń komentatorki obserwującej niektóre spośród ruchów religijnych obecnych dziś w Kościele.

 

Przekora jest potrzebna w życiu, nie należy zaniedbywać nauki o sprzeciwie. A mówiąc bardziej uczenie, a mniej poetycko – agere contra! Działaj przeciwnie do swoich wad! – czytamy w  Filotei 2.1. Tę regułę duchowego postępu można odnieść także do sytuacji (i intuicji!) osób, które czas duchowych ćwiczeń odkładają na później, bądź uznają, że nie ma na nie miejsca w świeckim, codziennym życiu. Nic bardziej mylnego! Krótka, bo licząca 159 stron, praca Elżbiety Wiater dostarcza w takiej sytuacji doskonałej pomocy i dobrego wprowadzenia „dla początkujących” do samego tekstu Filotei św. Franciszka Salezego.

 

Mateusz Ziomber

 

Elżbieta Wiater, Filotea 2.1. Duchowość dla świeckich, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2012

Książkę w promocyjnej cenie można zamówić w księgarni XLM.pl:  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 324 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram