DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Gustlik blokuje dekomunizację

Gustlik blokuje dekomunizację
Inny przykład absurdalnego uczczenia stalinowskiego agitatora

Szkole podstawowej w Godowie patronuje komunistyczny agitator i morderca. Nie ma szans na zmianę status quo, ponieważ przewidywany na nowego patrona Franciszek Pieczka… wciąż żyje.


„Oddał Ojczyźnie to, co miał najcenniejsze - swoje życie. Wrzucony przez los w wir historii oddał swoją młodość walce, która wówczas wydawała Mu się najlepszą i najbardziej idealną”. Tym pompatycznym i łzawym wstępem, rozpoczyna się prezentacja patrona szkoły podstawowej położonej w Godowie (pow. wodzisławski, woj. śląskie). Kim jest ten, który jak czytamy dalej „walczył za ideały” i rzekomo stanowi wyrzut sumienia dla współczesnej młodzieży, nieskłonnej do poświęcenia życia „za poglądy, wiarę, marzenia”?

 

Janek Krasicki, bo o nim mowa, mający krew na rękach komunistyczny agitator, bezwzględnie posłuszny swoim mocodawcom z Kremla, wciąż patronuje szkole w Godowie.

 

„Nie oceniamy poglądów Janka Krasickiego, ale żar, zapał i młodzieńcze emocje, które nim rządziły. Niech każdy odnajdzie w sobie wszystkie te cechy, aby mieć siły walczyć o swoje zdanie, poglądy i plany życiowe - bo przecież ani czasy nie te, a i historia pisze inne strony” – czytamy we wstępie poprzedzającym prezentację życiorysu patrona szkoły na jej stronie internetowej.

 

Największe zaskoczenie jest jednak wciąż przed nami. Po tym dość osobliwym wstępie, internauta może zapoznać się z prawdziwym i porażającym życiorysem „Janka”. Przeczytamy m. in. iż:

„W okresie skierowanych w polską ludność sowieckich represji, masowych deportacji i terroru „Kazik” aktywnie włączył się w działalność na rzecz propagowania stalinizmu. Współpracował z sowieckim aparatem represji. Między 15 a 20 października 1939 r. wystąpił w roli prowokatora podczas zorganizowanego przez NKWD mordu na grupie polskich studentów Politechniki Lwowskiej. W Moskwie  został wytypowany do grupy Polaków, którzy mieli zostać przerzuceni do Polski w celu realizacji zadań dywersyjnych oraz wytycznych radzieckiej polityki i taktyki propagandowej na ziemiach polskich”.

 

Postanowiliśmy pójść śladem tej niebywałej sytuacji. Tym bardziej, że mroczna postać Krasickiego znajduje się w czołówce naszej listy działaczy Komunistycznej Polskiej Partii (ulic) i jego obecność jako patrona wciąż zaśmieca polską przestrzeń publiczną.  Skrajnie oburzające jest, iż patronuje on także polskim szkołom,  co niestety wpisuje się w lansowany przez Polskę Ludową mit Janka – wzoru dla dzieci i młodzieży.


Krasicki patronuje szkole w Godowie, od momentu jej powstania. Sama placówka edukacyjna należy do tzw. tysiąclatek, sztandarowych pomników rozwoju edukacji w PRL.

 

Jednak realnych szans na zmianę patrona nie ma. Tym bardziej, że przewidywany następca Krasickiego wciąż… żyje! To absurdalne, lecz rzeczywiste tłumaczenie. Z naszych informacji wynika, iż władze szkoły postanowiły uhonorować tym zaszczytnym tytułem pochodzącego z gminy Godów znanego aktora Franciszka Pieczkę. Pamiętny Gustlik z Rudego 102 nie zgodził się jednak, by stało się to za jego życia. Cóż, z gminy pochodzą także aktor Marian Dziędziel i według niektórych źródeł także Zbigniew Wodecki, jednakże oni też żyją.

 

Ta decyzja aktora, niewątpliwie świadcząca o jego skromności, stanowi dość wygodną zasłonę dla gminy oraz szkoły. Świadczy o głębokiej niemocy i imposyblizmie, w których tkwią obie instytucje.

 

Szkoła i organ ją prowadzący, czyli Urząd Gminy dokładają kolejną cegłę do budowy muru hipokryzji i obojętności, który na naszych oczach urósł wokół kwestii pamięci historycznej.

 

Placówka edukacyjna, choć jak nas zapewniono „nie organizuje apeli ku czci patrona”, tłumaczy dzieciom, że był to młody chłopak, który oddał życie za ojczyznę i nie wnika w życiorys. W przeciwnym razie, mogłaby urosnąć presja na zmianę patrona.

 

Gmina nie podejmuje „efektywnych działań na rzecz zmiany patrona”, mimo iż posiada największe kompetencje w tej materii. Pozytywne jest to, że w rozmowie z nami kierownik referatu oświaty kultury i polityki społecznej - Katarzyna Kubica - obiecała przyjrzeć się sprawie dziwnego przedstawienia życiorysu patrona szkoły. Czy jednak czas, by dzieci z gminy Godów przestały uczęszczać do szkoły, której patronuje morderca i zdrajca Polski jest bliski? Niestety szczerze wątpimy.

 

Na ważną kwestię zwrócił uwagę dr Andrzej Drogoń dyrektor oddziału katowickiego IPN. - Mieszkańcy mają prawo podjąć działania . Bo to oni są podstawą funkcjonowania samorządu – mieszkaniec może aranżować proces decyzyjny. Kiedy mieszkaniec się do nas zwróci w sprawie pomniku, nazwy ulicy, które są jego zdaniem elementem dziedzictwa komunizmu, my skierujemy wniosek do właściwego zespołu a on wyda jednoznaczną opinię. Ze szkołami jest szczególna sprawa , na funkcjonowanie szkoły oprócz organu prowadzącego, mają tak duży wpływ także dwa inne podmioty: rada rodziców i rada pedagogiczna. I często tak jest, że bez pozytywnej opinii tych ciał o zmianie nazwy nie ma mowy – powiedział historyk w rozmowie  PCh24.pl.

 

Sprawa ta, jak i jej podobne, pozostaje zatem w gruncie rzeczy w rękach mieszkańców. Jeśli więc masz to nieszczęście czytelniku i mieszkasz przy ulicy bolszewickiego antybohatera lub idziesz do pracy przez skwer lub park, którego patronem jest komunistyczny dygnitarz – nie bądź obojętny!

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2013-04-11 07:46
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a moze by tak pawko morozow?
ponad 5 lat temu / castro
 
Czyż musi koniecznie być patron ? Czy nie może się po prostu nazywać "Szkoła podstawowa w Godowie " ?
ponad 6 lat temu / JAT
 
Franciszek Pieczka... hmmm, nie jestem pewny, czy to rzeczywiście taki trafny wybór...
ponad 7 lat temu / niedzwiedz
 
Dziękuję redakcji za podjęcie tematu i niestrudzone tropienie bolszewii. Nie przejmujcie się komentarzem poniżej, koleś nic nie zrozumiał. Również życzę 100 lat Panu Pieczce, a ludzie ze wspomnianej szkoły do banda idiotów.
ponad 7 lat temu / brawo!
 
odwalcie się od Pana Franciszka
ponad 7 lat temu / odwalcie się od Pana Franciszka
 
no to nich stana sie szkola bez patrona!!! 100 lat dla F.Pieczki polecam posluchac slow www.youtube.com/watch?gl=US&feature=related&v=_zR-_F_pTcA
ponad 7 lat temu / razorrr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.