DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

GUS: bieda dotyka rodziny wielodzietne

GUS: bieda dotyka rodziny wielodzietne
fot. Luis Miguel Bugallo Sánchez/commons/GNU/creative

Rodziny wychowujące więcej dzieci dotknięte są poważnymi problemami finansowymi i najbardziej narażone są na ubóstwo – wynika z danych GUS zawartych w publikacji „Warunki życia rodzin w Polsce”.

 

Na ubóstwo narażeni są najmłodsi głównie z rodzin wielodzietnych. Dane GUS porażają. Wynika z nich na przykład, że ponad pół miliona dzieci nie dojada. Ich rodziców nie stać, by „zapewnić im przynajmniej w co drugi dzień posiłek z mięsa, drobiu, ryby lub odpowiednika wegetariańskiego”. Nie stać ich także, by „przynajmniej kilka razy w tygodniu kupić im świeże owoce lub warzywa”.

 

Wielu rodziców nie ma też pieniędzy za zakup podręczników szkolnych. 450 tys. dzieci nie ma wszystkich książek wymaganych przez szkołę.

 

Ubóstwo dotykające rodziny staje się powoli przyczyną problemów zdrowotnych wśród dzieci. Wielu rodzin nie stać na wizyty u dentystów (600 tys. dzieci) czy specjalistów (530 tys. dzieci). To zapewne jedna z przyczyn tego, że blisko 90 proc. dzieci ma próchnicę.

 

Wielu rodziców nie stać też na opłacenie przynajmniej raz w roku tygodniowego wypoczynku dla dzieci.

 

W sumie aż 8,9 mln dzieci w wieku 0-24 lat „na utrzymaniu” rodziców żyje w niedostatku lub biedzie. Na biedę narażone są najbardziej rodziny wielodzietne GUS wskazuje, że w skrajnej nędzy (poniżej tzw. minimum egzystencji) żyje blisko 10 proc. rodzin wychowujących troje dzieci i aż 26,6 mających ich czworo lub więcej.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2014-02-03 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawe słodzoną ukraińskim cukrem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minim
ponad 5 lat temu / Rodzic
 
najciekawsze jest to że w kraju z rzekomą nieodpłatna opieką dla dzieci "Wielu rodzin nie stać na wizyty u dentystów (600 tys. dzieci) czy specjalistów (530 tys. dzieci)" i drugie że w postawie programowej klas 1-3 zapisano (a konkretnie MEN)że uczniowie mają nabywać umiejętność wypełnienia pakietów edukacyjnych (jednorazówek za bagatela 300-400 zł) i dalej rząd podwyższa VAT na podstawowe artykuły (w tym żywność i ubranka dziecięce) - czytaj państwo opodatkowuje najbiedniejszych i mających dzieci.
ponad 5 lat temu / ncvb
 
Z ilości wpisów widać ,że mało kogo to obchodzi.
ponad 5 lat temu / kota
 
Mimo powszechnej biedy w Polsce dobroczynność jest OPODATKOWANA !!! WSTYD !!!
ponad 5 lat temu / cynik
 
Na fundacji "Maciuś" to wszyscy psy wieszali, a okazuje się, że mieli rację.
ponad 5 lat temu / Vitos
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.