DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Stefan Czerniecki

Guarani - wierni chrześcijanie z buszu


(…) Dzień 20. Dziwni są. Z jednej strony mam wrażenie, że nam ufają. Z drugiej… ciągle czuję się tutaj nieswojo. To inny świat. Dzień 21. Nie chcą jeść owoców. Nie wiem, dlaczego. Dzień 22. Odprawiliśmy dziś poranną Mszę. Wiara tych ludzi jest wręcz niespotykana! Dzień 23. W trakcie porządków w przyklasztornym ogrodzie ukąsił mnie jakiś żółty wąż. Ich lekarz wyssał mi jad, a sporządziwszy napar, nie opuszczał mnie, dopóki nie odpocząłem i nie nabrałem sił. Dzięki Ci, Panie… – fragment znalezionego dzienniczka pewnego jezuity stanowi dziś bezcenne świadectwo sensu misji zakładanych na pograniczu Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Miejsca, które część z nas – świadoma, czym zajmuje się otaczający nas świat XXI wieku – bez wahania nazwałaby pulsującym tętnem zachowanego na Ziemi rajskiego przysiółka.

Jest rok 1725. Nad wodospadami Iguazu jezuici zakładają misję. Zdawać by się mogło, że przy pomocy muzyki mogliby opanować cały kontynent. Stało się. Indianie Guarani przywiedzieni zostali do wiekuistej łaski Bożej i doczesnej łaski człowieka – takimi słowy zawiązuje się akcja filmu Misja Rolanda Joffe.

Tak naprawdę jednak, Indian Guarani nigdy nie było na dziewiczych terenach ponad fantastycznymi kaskadami wodospadów Iguazu – miejscem niewątpliwie bardzo pięknym. Kilkaset białych strug majestatycznie spływa po ciemnoszarych skałach tonących w bujnej zieleni Puszczy Amazońskiej. Jakież wrażenie musiał odnieść pierwszy biały człowiek, który przedzierając się z maczetą przez gęstą ścianę pełną lian, rozbujanych liści wielkości parasola i czyhających zewsząd niebezpieczeństw w postaci jadowitych gadów i płazów, usłyszał donośny, nieprzerwany szum? Jak długo musiał przecierać oczy ze zdumienia, gdy po chwili w osłupieniu stał nad Garganta del Diablo – największej z gardzieli Iguazu? To jedyne takie miejsca na Ziemi. Lecz dla hołdujących pragmatyzmowi Indian Guarani zupełnie nieprzydatne. W swej ekspansji zatrzymali się oni znacznie wcześniej – w środkowej części współczesnej argentyńskiej prowincji Misiones.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.