DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

„Grzybek”, „Bartek” i „Mróz”. Kolejni bohaterscy żołnierze AK odnalezieni na Litwie

„Grzybek”, „Bartek” i „Mróz”. Kolejni bohaterscy żołnierze AK odnalezieni na Litwie
Zdjęcie ilustracyjne fot. MA

IPN prowadzący na Litwie poszukiwania szczątków Żołnierzy Niezłomnych odnalazł kolejnych trzech bohaterów. To Edward Buczek „Grzybek” oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła „Bartek” i Stanisław Masiuk „Mróz”. Tożsamość ostatnich dwóch żołnierzy musi zostać jeszcze potwierdzona badaniami DNA.

 

Szczątki żołnierzy Armii Krajowej IPN odnalazł podczas ostatnich prac na Litwie. Jednoznaczne ustalenie tożsamości „Bartka” i „Mroza” wymaga dalszych badań DNA. Żołnierze zginęli w walce zarówno z niemieckim Wehrmachtem i sowieckim NKWD.

 

Szczątki kaprala Edwarda Buczka ps. „Grzybek” zostały odnalezione w miejscowości Michnokiemie. Zginął on 1 lipca 1944 roku w czasie potyczki z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu. Był drużynowym 8. drużyny 3. kompanii 6. Wileńskiej Brygady AK. Został zgładzony strzałem w tył głowy.

 

Kolejne poszukiwania prowadzone były na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Tam odnalezione zostały najprawdopodobniej szczątki por. Wojciecha Stypuły „Bartka”. Zginął on 22 lipca 1944 roku nad rzeką Wisińczą w walce z Sowietami.

 

Z kolei w miejscowości Wersoczka odnaleziono prawdopodobnie szczątki Stanisława Masiuka ps. „Mróz”. Zginął w ataku na posterunek NKWD w Ejszyszkach. Z uwagi na skąpy materiał dowodowy oraz dwa podobne odnalezione ciała, eksperci pobrali z mogiły tylko materiał do dalszych badań DNA.


To nie koniec poszukiwań na Litwie. Kolejny etap rozpocznie się najpewniej jeszcze w tym roku. Eksperci chcą wrócić w Ejszyszkach do poszukiwań legendarnego komendanta Armii Krajowej Jana Borysewicza ps. „Krysia”. Poszukiwania będą prowadzone także w tzw. Starej Pohulance, gdzie spoczywa 10 żołnierzy AK oraz w kilku miejscowościach w okolicach Ejszyszek. Ponadto w Kolumbarium w Parku Pamięci Tuskulanum znajdują się bezimienne szczątki ok. 40 Polaków – żołnierzy Armii Krajowej, którzy w latach 1944-47 zostali rozstrzelani przez NKWD.

 


Źródło: naszdziennik.pl

MA





DATA: 2017-08-08 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cześć i Chwała Bohaterom!!!
ponad 2 lata temu / Harley
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.