25 lipca 2015

Grzegorz Piotr XX nowym katolickim patriarchą ormiańskim

(By Serouj (courtesy of Rita) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons)

Papież Franciszek przyjął do wspólnoty kościelnej, czyli zatwierdził wybór nowego katolickiego patriarchy Cylicji obrządku ormiańskiego. Decyzją Synody Ormiańskiego Kościoła Katolickiego z 24 lipca został nim 80-letni bp Krikor Ghabroyan, który przyjął imię Grzegorza Piotra XX.

 

Nowy patriarcha Cylicji obrządku ormiańskiego – z siedzibą w Bzommar koło Bejrutu w Libanie – urodził się w Aleppo w Syrii 15 listopada 1934 r. Uczył się w niższym seminarium duchownym Instytutu Duchowieństwa Patriarszego w Bzommar i kolegium ojców marystów w Dżuniji (Jounieh) w Libanie, po czym kontynuował przygotowanie do kapłaństwa Kolegium Ormiańskim i w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 marca 1959 r., po czym pracował duszpastersko w Libanie i w diasporze ormiańskiej w innych krajach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

3 stycznia 1977 r. został mianowany egzarchą (wikariuszem) apostolskim dla katolickich Ormian mieszkających we Francji. 13 lutego przyjął sakrę biskupią z rąk ówczesnego patriarchy Hemaiagha Piotra XVII Ghedighiana. Gdy w 1986 r. egzarchat został przekształcony w eparchię (diecezję) Świętego Krzyża dla Ormian katolików we Francji, bp Ghabroyan stał się pierwszym jej ordynariuszem. Funkcję tę pełnił do 2 lutego 2013 r., gdy przeszedł na emeryturę.

 

Po nagłej śmierci patriarchy Nersesa Piotra XIX Tarmouniego w czerwcu br., bp Ghabroyan został wybrany przez Synod tymczasowym administratorem Kościoła.

 

Ormianie katolicy pozostają w łączności z papieżem i uznają jego władzę od połowy XVII wieku, przy czym unie z Rzymem zawierano w różnych latach i miejscach (m.in. dwukrotnie na ziemiach polskich). Obecnie ich liczebność ocenia się na ok. 360 tys. wiernych. Dla podkreślenia więzów łączących ich z papieżem każdy patriarcha dodaje do swego imienia zakonnego, jakie nosił przed wyborem, imię Piotr (po ormiańsku: Bedros).

 

Ormiański Kościół Katolicki tworzy jeden patriarchat z siedzibą w Bzommar koło Bejrutu. Podlegają mu 1 metropolia (Bejrut w Libanie), 4 archieparchie (archidiecezje), 9 eparchii (diecezji) i ordynariatów oraz 2 egzarchaty patriarsze i 1 egzarchat apostolski. Znajdują się one w Libanie, Iranie, Iraku, Egipcie, Syrii, Turcji, Palestynie, na Ukrainie, w Rumunii, we Francji i Grecji, a także w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie Wschodniej (z siedzibą w Giumri w Armenii).

 

KAI

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram