DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Grzegorz Kucharczyk: Realna Męka, realna Śmierć, realne Zmartwychwstanie

Grzegorz Kucharczyk: Realna Męka, realna Śmierć, realne Zmartwychwstanie
Fotograf: Piotr Guzik/Archiwum: Forum

Przez wieki istnienia Kościoła byli tacy, którzy podważali w wątpliwość realność Męki Pańskiej twierdząc, że Chrystus cierpiał pozornie, bo miał ciało tylko pozorne, albo nie miał natury ludzkiej, a przecież w swojej naturze boskiej cierpieć nie mógł. Byli też tacy, ba, ciągle są, którzy twierdzą, że tak naprawdę Chrystus nie umarł na krzyżu. Najwięcej jest takich, którzy twierdzili i twierdzą (ta pogłoska trwa bowiem do dzisiaj), że co prawda Chrystus prawdziwie cierpiał i prawdziwie umarł, ale nie zmartwychwstał.


Moderniści i ich współcześni kontynuatorzy pracujący nad „nowym paradygmatem Kościoła” mówią o „wydarzeniu wielkanocnym”, „wierze wielkanocnej”, „doświadczeniu Pustego Grobu”. Wszystko, byle ominąć to jedno słowo: Zmartwychwstanie. A jeśli już go używają, to jako metafora w rodzaju „zmartwychwstać ze swoich grzechów”, „zmartwychwstać ze swego egoizmu”, etc.


Nawet u księży i biskupów, których trudno określać mianem modernistów, próżno szukać mocnego przypomnienia prawdy o zmartwychwstaniu ciała, że to będzie ciało realne, zdolne do przyjmowania pokarmów – co Chrystus zademonstrował swoim Apostołom po wyjściu z grobu oraz to, że zmartwychwstaną wszyscy, dobrzy i źli. Będziemy żyć wiecznie (w niebie lub w piekle) wraz z duszą i ciałem. Czy tylko jest dziełem przypadku zniknięcie z nowej wersji aklamacji po Przeistoczeniu („Wielka jest tajemnica naszej wiary”) wyznania wiary w Zmartwychwstanie Pana?


Jak mówił w swojej książce „Wieczór się zbliża i dzień już się chyli” kardynał Robert Sarah: „Wielu duchownych w Kościele już nie odważa się nauczać o rzeczywistości zbawienia i życia wiecznego. W homiliach panuje dziwne milczenie na temat celów ostatecznych. […] Świat zachodni już nie doświadcza nadprzyrodzoności. Trzeba na nowo utkać nasze więzi z niebem. Zamknięto oczy człowiekowi, który już nie umie patrzeć w głębię otchłani. Język nadprzyrodzony stał się dla niego hermetyczny”.


Jakże nie przyznać racji prefektowi kongregacji Kultu Bożego! Faktyczne odrzucenie przez zdecydowaną większość biskupów, także w Polsce, nauczania św. Jana Pawła II zawartego w encyklice „Fides et ratio” (wskazanie drogi do właściwej formacji kapłanów w oparciu o zdrową filozofię o charakterze metafizycznym, odnowienie filozofii bytu a nie fenomenu) skutkuje nie tylko w opisanych przez kardynała Saraha mankamentach, ale również w swoistej banalizacji języka kościelnego. Dość wspomnieć, co się stało ze słowem „ubogacenie”. Teraz podobny los czeka słowo „Kościół domowy”, który dla wielu biskupów i księży u nas stało się poręcznym pretekstem (alibi), by nie zwiększać liczby Mszy Świętych i gorliwie stosować się do restrykcji sanitarnych nałożonych przez rząd.


Pozostaje więc sięgać do czasów, gdy był w Polsce Prymas gorliwy i stanowczy w obronie Wiary, który mówił o zmartwychwstaniu realnym, a nie przenośnym. Któryż z biskupów czy księży jest dzisiaj w stanie powiedzieć takie słowa, jakie Prymas Tysiąclecia wypowiedział 3 czerwca 1966 roku na cmentarzu na Woli: „Najmilsze Dzieci! Dobrze, że chociaż jedna uroczystość milenijna odbywa się właśnie na cmentarzu. A więc w takim miejscu, gdzie nowe wieki będą oglądały zmartwychwstanie ochrzczonych Polaków. To będzie dopiero „Te Deum” Narodu. Dziś śpiewamy Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu „Te Deum” Tysiąclecia, ale gdy my wszyscy będziemy oglądali te liczne pokolenia Polaków, którzy żyli na polskiej ziemi, to dopiero będzie „Te Deum”!”.


Grzegorz Kucharczyk

Czytaj także:
DATA: 2020-04-13 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pasterze sie rozproszyli, owieczki sie pogubily... Lepiej poznalismy swoich pasterzy... oddzielily sie plewy od ziarna. Ida trudne czasy ale ostatecznie... "bramy piekielne go nie przemoga" Alleluja!
7 miesięcy temu / Ewa
 
Panie Profesorze dziękujemy wielce. Takiej miary ludzi chcemy słuchac na tym portalu- b.prosimy bo tak było. Chcemy wzrastac a nie upadać
7 miesięcy temu / Drozd
 
Panie profesorze myślę,że wielu biskupów wierzy i głosi realne zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa. Co do prymasa Stefana Wyszyńskiego,to zdarzało mu się mówić rożne rzeczy np w 1957 roku w przemówieniu do kapłanów w Ołtarzewie mówił tak: Kapłan, to drugi Chrystus. Otrzymaliście w tej chwili straszliwą władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirituales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, On tego od Was chciał! Będziecie Mu rozkazywać, gdy na wasze słowa, zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy; gdy życie Boże wracać będzie do dusz, pobitych grzechem. ?Ateneum Kapłańskie?, nr 310/1960, str. 164-166.
7 miesięcy temu / wojciech2
 
Chrystus Zmartwychwstał prawdziwie!. Alleluja!
7 miesięcy temu / A
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.