DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Grzegorz Kucharczyk: Notre-Dame Domem Bożym czy… centrum dialogu?

Grzegorz Kucharczyk: Notre-Dame Domem Bożym czy… centrum dialogu?
Fot. Twitter / BBC

Jak dużo ostatnio wstrząsających znaków. Piorun uderzający w Bazylikę świętego Piotra, rozpadający się w ręku papieża Franciszka pastorał (dwa razy: w Sarajewie i Ziemi Świętej), teraz dramatyczny pożar paryskiej katedry Najświętszej Maryi Panny w Paryżu. A trochę wcześniej cuda eucharystyczne w Sokółce i Legnicy. Co mówią te znaki wszystkie razem?

 

 

Po pierwsze, mówią, że Bóg jest i nie jest obojętny wobec tego, co dzieje się w Kościele i na świecie. Chce, abyśmy raz jeszcze podjęli trud odnowienia wiary w Jego obecność, najbliższą nas, bo w Jego własnym Ciele i w Jego krwi. Abyśmy raz jeszcze podjęli trud zrozumienia tajemnicy Jego Kościoła wbrew „wiotkim umysłom” i „bezhistorycznym opryszkom” (C. Norwid).

 

Podobnie jak widok pioruna uderzającego w kopułę rzymskiej Bazyliki świętego Piotra, tak i obraz płonącej paryskiej katedry Notre Dame pozostanie w umysłach i sercach wielu z nas na całe życie. Widok zapadającej się iglicy kościoła katedralnego arcybiskupów Paryża, a także widoczny z policyjnych dronów purpurowy krzyż palącej się świątyni jest i pozostanie z nami na długo.

 

Przy okazji tragedii w nowojorskim World Trade Center 11 września 2001 mówiono, że walące się wieże WTC były „symbolem naszej cywilizacji”. Jak dla kogo. W Nowym Jorku mieliśmy do czynienia z gwałtowną śmiercią tysięcy niewinnych ludzi. W Paryżu – Bogu dzięki, nikt nie zginął, ale to właśnie tam na nadsekwańskiej wyspie walił się naprawdę jeden z symboli naszej cywilizacji, cywilizacji christianitas. Nie jakiegoś „zachodniego stylu życia”, nie bliżej niezidentyfikowanych „wartości świata zachodniego”, ale cywilizacji, która wyrosła jako uboczny produkt pracy Kościoła ad maioram Dei gloriam (AMDG).

 

Ten duch ułożył w dwunastym, trzynastym i czternastym wieku kamienie tej katedry, bo chodziło o stworzenie domu dla Tego, któremu Niebiosa służą za podnóżek stóp. Maiestas Domini, na miarę talentów średniowiecznych budynków, musiał znaleźć swój ślad w kamieniu. Dlatego była paryska Notre-Dame – podobnie, jak wszystkie wspaniałe Notre-Dame, którymi pokryła się Francja jak płaszczem w XII i XIII wieku – symbolem cywilizacji AMDG. Cywilizacji na większą chwałę Bożą i pod wezwaniem Bożej Rodzicielki. Cywilizacja, która zrodziła Chartres, Reims i paryską Notre-Dame. Dlatego można powiedzieć, że 15 kwietnia płonęła także nasza katedra.

 

Drżąc o dwie wieże Notre-Dame, czuliśmy jakby chwiał się i zaraz miał runąć nasz dom, zbudowany z „cegieł wypalonych w ogniu Ewangelii” (św. Jan Paweł II). Dom, który zaczął płonąć już znacznie wcześniej niż w feralny wieczór. Destrukcja kamieni, z których został wzniesiony, ma swoją długą historię.

 

Niemal czterdzieści lat temu przed paryską Notre-Dame św. Jan Paweł II pytał: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co uczyniłaś ze swoim chrztem?” (1980). Zapadająca się w płomieniach iglica katedry jest symboliczną odpowiedzią na pytanie Chrystusowego Namiestnika. Jest wstrząsającą wizualizacją tego, co dzieje się we Francji od dekad (systematyczne zamykanie i wyburzanie kościołów) i co jest na porządku dziennym od kilku lat (profanacje świątyń katolickich).

 

Słyszymy, że katedra Notre-Dame będzie odbudowana. To nie dziwi. Istotniejsze pytanie brzmi: co w ten sposób zostanie odbudowane? Pozostawmy na razie pojawiające się tu i ówdzie kuriozalne pomysły odbudowy katedry jako „centrum wielokulturowości” etc. Zasadniejsze jest pytanie, czy odbudowana katedra – a stanie się to pewnie za kilkadziesiąt lat – powróci do swojego faktycznego (tuż przed pożarem) statusu muzeum z „miejscami dialogu” zamiast konfesjonałów i z „mszami dla ludzi LGBT”, czy też wzniesie się na nowo ad maiorem Dei gloriam z utrwalonym w kamieniu maiestas Domini.

 

Taki wybór stawia przed nami Opatrzność. A wśród wielu innym znaków zostawia nam też ten: z płomieni uratowana została Cierniowa Korona Zbawiciela. Przypomina ona, na czym polega prawdziwie królewska droga wiodąca do zwycięstwa. Przypomina o odkupieniu i o jego cenie. Nauka nie tylko na Wielki Tydzień.

 

Grzegorz Kucharczyk

 

 

PODCAST. Czyta Marcin Austyn

 

 

 


DATA: 2019-04-17 10:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziwna INFORMACJA - czyżby TAJNA ? :"rozpadający się w ręku papieża Franciszka pastorał dwa razy: w Sarajewie i Ziemi Świętej" - Gdyby nie powaga Pana Kucharczyka to nie do uwierzenia. To dopiero są ZNAKI . Bardzo prosimy o szczegóły zdarzenia a może sa zdjęcia. Pan prof. Kucharczyk zadaje b. ważne pytanie ukazujące stan FAKTYCZNY :"czy odbudowana katedra powróci do swojego faktycznego tuż przed pożarem statusu muzeum z ?miejscami dialogu? zamiast konfesjonałów i z ?mszami dla ludzi LGBT? . Dlatego warto sobie zadać pytanie czy katolik powinien wspierać INICJATYWĘ - AKCJĘ w ktorej NIE MA PEWNOŚCI , czy nie będzie zbierała FUNDUSZY NA BUDOWĘ Nowego domu / "jaskini" dla bestii końca "czasów". Warto spojrzeć na malowidło w Centrum J.P.II w Krakowie ukazujące bestię połykającą Jezusa Chrystusa , Krzyż ... "Patrzą a nie widzą , słuchają a nie słyszą ..."
4 miesiące temu / iskierka
 
Zabytkowa katedra katolicka, zabytkowy meczet islamski... brakuje trzeciego tego typu budowli, nieprawdaż...? I to brakujące coś może rzucać światło na sprawę. Albo ponurą ciemność, jak kto woli. Mam jednak nadzieję, że to tylko chore skojarzenie.
4 miesiące temu / aaa
 
Z diabłem się nie dialoguje. PAN JEZUS MÓWI: Idź precz szatanie! Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / ry.janszarmach3
 
Wg mnie to było podpalenie.Tak gwałtowny pożar jakby była to fabryka łatwo palnych substancji.Masoneria znów w akcji.U nas też działają za pomocą części episkopatu i masoński mediów.
4 miesiące temu / Mr
 
Dla mnie to zaczyna wszystko łączyć się w całość uważam że we Francji jest bardzo dużo uzbrojonych ludzi pilnujących porządku a zatem najłatwiej przeprowadzić akcję podpalenia służbom specjalnym działających na zlecenie moim zdaniem Emmanuel Macron ponieważ jest on masonem a masoni chcą doprowadzić do skłócenia chrześcijan i muzułmanów .A jeśli jak podają oficjalnie to nie było podpalenie to skąd tak szybko o tym wiadomo ? dla mnie mało prawdopodobne żeby muzułmanie podpalili przy takiej ilości karabinierów i nikt by tego nie zauważył. po za tym pikanterii dodaje fakt że w tym samym czasie płonął "meczet" Al-Aksa w Jerozolimie. Życzę dobrego przeżywania triduom paschalnego.
4 miesiące temu / QWE
 
Jakiego dialogu? Z kim? Z bezbożnikami chcącymi niszczyć Kościół !?
4 miesiące temu / Zbigniew
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.