DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Grzegorz Kucharczyk: Nasza Pani czy „Święta Śmierć”?

Grzegorz Kucharczyk: Nasza Pani czy „Święta Śmierć”?
Fot. Grzegorz Kucharczyk

Matka Boża z Guadelupe (La Morenita) otworzyła podbitym Indianom drzwi do Kosmosu. Po 1531 roku akcja chrystianizacji tubylczej ludności nabrała znacznego przyspieszenia. Potwierdzają to wszystkie źródła. Różnicę uczyniła Patronka Meksyku i obu Ameryk. Żywy kult La Morenity – wspólny władcom „Nowej Hiszpanii” oraz ich indiańskim sługom – wykluczał jakikolwiek apartheid, tak typowy dla protestanckich kolonii w Nowym Świecie.

 

Oktavio Paz, meksykański poeta i eseista, który w 1990 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla, czterdzieści pięć lat wcześniej opublikował „Labirynt samotności”. W książce tej dokonał analizy kulturowego oblicza swojej ojczyzny. Odniósł się między innymi do kolonialnej przeszłości Meksyku i do tego, co stanowiło o sile „Nowej Hiszpanii”. Tutaj, jak przekonywał, najważniejsza była religia, którą przynieśli z sobą Hiszpanie: „katolicyzm jest ośrodkiem społeczeństwa kolonialnego, gdyż istotnie jest źródłem życia żywiącym działalność, namiętności, cnoty, a nawet grzechy sług i panów, urzędników i księży, kupców i wojskowych. Dzięki religii system kolonialny nie jest zwykłą nadbudową nowych form historycznych, lecz żywym organizmem. Katolicyzm otwiera kluczem chrztu bramy społeczeństwa i zmienia je w porządek uniwersalny, otwarty dla wszystkich mieszkańców”.

 

I pomyśleć, że jeszcze trzydzieści lat temu Szwedzka Akademia przyznawała Nobla komuś, kto głosił takie poglądy. Dzisiaj wajchowi wytyczają już zdecydowanie inne szlaki. Nagrodę otrzymują ci, co plują na własny kraj i jego „skrywany imperializm”.

 

Paz nie kryjący przecież swoich lewicowo – liberalnych przekonań, wedle dzisiejszych kryteriów na Nobla nie miałby najmniejszych szans. Przypominał wszakże – wbrew wszystkim świeckim i kościelnym zawodnikom bicia się w cudzie piersi za „dawne winy Kościoła”, że „gdyby nie Kościół, los Indian byłby zupełnie odmienny. Myślę nie tylko o walce podjętej dla ulżenia ich warunkom życia i zorganizowaniem ich w sposób sprawiedliwy i chrześcijański, lecz o możliwości przynależenia, jaką dawał im chrzest mocą uświęcenia, do jednego systemu i jednego Kościoła. Poprzez wiarę katolicką Indianie, w stanie sieroctwa, kiedy zostały zerwane więzy z ich dawnymi kulturami, kiedy zginęli ich bogowie jak również ich miasta, znajdują swoje miejsce na świecie. Ta możliwość należenia do żywego systemu, choćby u dołu piramidy społecznej, była bezwzględnie zakazana tubylcom przez protestantów z Nowej Anglii. Zapomina się często, że przynależność do wiary katolickiej oznaczała znalezienie miejsca w Kosmosie”.

 

I to ma być noblista! A przecież na tym nie koniec. O. Paz brnął bowiem dalej i akcentował na kartach „Labiryntu samotności”, że dzięki przyjęciu chrztu „osobista egzystencja Indian wchodziła w system bardziej rozległy. Nie przez zwykłą pobożność, czy serwilizm Indianie nazywali „tatami” misjonarzy, a „matką” Matkę Boską z Guadelupe”. Meksykański poeta (lewicowiec z rodziny sympatyzującej z ruchem Emiliano Zapaty!) podkreślał, że stanowiło to zasadniczą różnicę w porównaniu z koloniami angielskimi, czy generalnie protestanckimi. W „Nowej Hiszpanii” „istniały klasy, kasty, niewolnicy, ale nie było pariasów, ludzi bez określonej kondycji społecznej lub bez statusu prawnego, moralnego, czy religijnego”.

 

Dla zbudowania tego poczucia przynależności przełomowym wydarzeniem były objawienia maryjne, których w 1531 roku dostąpił indiański prostaczek Juan Diego. Od Tej, której wizerunek w cudowny sposób został utrwalony na jego ponczo, usłyszał wtedy te słowa: „Czyż nie jestem tutaj ja, która jestem twoją matką? Czyż nie jesteś w moim cieniu i pod moją ochroną? Czyż nie jestem źródłem twej radości?”.

 

Matka Boża z Guadelupe (La Morenita) otworzyła podbitym Indianom drzwi do Kosmosu. Po 1531 roku akcja chrystianizacji tubylczej ludności nabrała znacznego przyspieszenia. Potwierdzają to wszystkie źródła. Różnicę uczyniła Patronka Meksyku i obu Ameryk. Żywy kult La Morenity – wspólny władcom „Nowej Hiszpanii” oraz ich indiańskim sługom – wykluczał jakikolwiek apartheid, tak typowy dla protestanckich kolonii w Nowym Świecie. Gdyby tam objawiła się Matka Boża jakiemuś Indianiowi, nikt z nowych władców podbitych ziem nie uwierzyłby. Wszak od lat wychowani byli w przekonaniu, że wszystko to tylko „papistowskie zabobony”.

 

Pomyślałem o zabobonach, gdy w czasie niedawno zakończonej wycieczki do Meksyku, jedna z uczestniczek naszej grupy na sugestię, by skrócić wizytę przy azteckiej piramidzie Słońca, a więcej czasu poświęcić na bazylikę NMP z Guadelupe,  oburzona zareagowała mniej więcej tak: „No, nie. Żadnego skracania. Te piramidy to jest jednak coś, a tam [ w bazylice] to czary – mary”.

 

Dla przypomnienia: już przy inauguracji piramidy Słońca złożono ofiary z ludzi, a w kolejnych latach masowo wyrywano serca (koniecznie jeszcze bijące) tysiącom nieszczęśników pojmanych w czasie specjalnie do tego celu prowadzonych tzw. wojen kwietnych, by ofiarować je w ofierze na najwyższych stopniach piramidy.

 

Ignorancja tych, którzy jeżdżą po całym świecie nie rozstając się na moment z tą przypadłością – to jedno. Świadoma nienawiść do La Morenity – to drugie. Nienawiść objawiająca się w próbie zniszczenia Cudownego Wizerunku (w czasie wolnomularskiej rewolucji meksykańskiej), czy też w jego małpowaniu w ramach szerzącego się na potęgę w Meksyku kultu „Świętej Śmierci” – kościotrupa przebieranego w szaty przypominające płaszcz NMP z Guadelupe.

 

Jest jeszcze inna twarz tej nienawiści. 12 grudnia 2019 roku, w dzień Święta Matki Bożej Patronki Meksyku i Obu Ameryk, w trzech krajach – Meksyku, Kostaryce i Argentynie – zdepenalizowano zabijanie dzieci nienarodzonych, otwierając w ten sposób szeroko drzwi do aborcji na życzenie. Jak doskonale wiemy, w tym samym 2019 roku tłumy wojujących bezbożników maszerujących ulicami polskich miast obnosiły zbezczeszczoną kopię obrazu Czarnej Madonny. Kult „Świętej Śmierci” ma zaiste wielu wyznawców. Nie tylko w Meksyku.

 

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2020-02-19 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla Polakow Nasza Pania jest Matka Boza w jasnogorskiej Zywej Ikonie.Twarz Jej przypomina wyglad swiezo wypieczonego chleba z polskich zboz.Przywolane porownanie w szerszym znaczeniu chleba nadaje wlasciwe tresci wyplywajace z tego Obrazu Matki chleba eucharystycznego i chleba powszedniego,w przciwienstwie do tresci rzekomo czarnego wizerunku smierci. .
5 miesięcy temu / stan
 
Pięknie, ale od Profesorów, to dzisiejszy skołowany bidok, oczekuje WNIOSKÓW, REFLEKSJI i WSKAZÓWEK - jak tę plagę zwalczać! Proszę mi wskazać jednego Profesora, który otwarcie mówi co myśli?! Te wszystkie ''penalizacje'' ''archetypy'' ''apartheidy'' ''kolonializmy'' - ile procent Polaków od razu wie o czym mowa? Więc proszę, aby po ujawnieniu podstępów, o proste kilka rad, tak od Profesora dla ludu, którego przecież chleb - konsumuje! - co robić prostymi metodami, tak na dzisiaj, na teraz, bo elokwencja jest bardzo godna szacunku, ale bez wniosków, bez refleksji, bez walnięcia w stół, kiedy BOLI - jest, i powiem to waszym językiem: SOFISTYCZNĄ RETORYKĄ! - pieniądzem bez pokrycia; głaskaniem głodnego brzucha; przelewaniem z próżnego w przepaść!!! Proszę o uwagę a nie o oburzanie . . .
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
@@Murem. Pan Jezus wypędzając przekupniów ze świątyni sporządził bicz ze sznurków w innym tłumaczeniu z lin. Czy Jego uderzenia były złem?
5 miesięcy temu / Piotr K.
 
I jeszcze jedno, śmiem twierdzić, że uderzenie ZAWSZE jest ZŁE.
5 miesięcy temu / @Murem
 
Na jakiej podstawie twierdzisz, że krzywe nogi są skutkiem grzechu? Niby jakiego? Może Cię nie zrozumiałam, ale mam wrażenie, że, Twoim zdaniem, każdy brzydki, chory czy niepełnosprawny człowiek to grzesznik. Szczerze, znam więcej pięknych grzeszników niż brzydkich. Ty nie?
5 miesięcy temu / @Murem
 
Przecież napisano o tym w powyższym materiale.
5 miesięcy temu / @Jot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.