13 stycznia 2017

Chiny nowym liderem globalnej finansjery? Xi Jinping po raz pierwszy w Davos

(By VOA News [Public domain], via Wikimedia Commons)

Chiński prezydent Xi Jinping będzie pierwszym przywódcą Państwa Środka, który wygłosi przemówienie podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Chiny zostały uznane „mistrzem globalizacji”.


Xi Jinping, który wygłosi przemówienie podczas ceremonii otwarcia forum w dniu 17 stycznia, będzie pierwszym chińskim prezydentem, jaki kiedykolwiek wziął udział w spotkaniu światowych decydentów w Davos.

Wesprzyj nas już teraz!

– Chiny mają dobry kontakt z obecnym rządem Stanów Zjednoczonych i niezakłóconą komunikację z zespołem Trumpa – zapewnił w środę chiński wiceminister spraw zagranicznych Li Baodong w związku z pytaniami dziennikarzy odnośnie zapowiadanej przez Trumpa walki z globalizmem. Chiński urzędnik ogłosił otwartość prezydenta Xi Jinpinga na spotkanie z członkami zespołu Donalda Trumpa w Davos, gdzie w dniach od 17 do 20 stycznia odbywać się będzie Światowe Forum Ekonomiczne.

Dyrektor wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab zapewnił, że w forum wezmą udział przedstawiciele przyszłej administracji Trumpa, a także wice prezydent USA Joe Biden i sekretarz stanu John Kerry. – Podczas spotkania w Davos Chiny są skłonne do wymiany poglądów ze wszystkimi stronami [na forum]. Jeśli tylko będzie czas i chęć z ich strony jesteśmy gotowi zorganizować spotkania – podkreślił Li. Tłumaczył, że w związku z obecnymi zagrożeniami i wyzwaniami „Pekin chce rozwiać wątpliwości społeczności międzynarodowej odnośnie globalizacji, przedstawiając stanowisko Chin, w jaki sposób sterować globalizacją, by stała się ona bardziej inkluzywna.” 

Forum w Davos odbywa się w tym samym tygodniu, w którym nastąpi zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta. Trump wielokrotnie groził unieważnieniem przez USA międzynarodowych umów handlowych oraz wprowadzeniem wysokich taryf celnych wobec Chin i Meksyku, by przywrócić miejsca pacy w swoim kraju.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych powiedział zaś niedawno, że protekcjonistyczna polityka USA wymierzona w Chiny będzie niesprawiedliwa i „niekorzystna dla wszystkich stron”.

Wraz z prezydentem do Davos przyjadą dwaj najbogatsi obywatele Chin, założyciel holdingu Alibaba Group Holding Ltd. Jack Ma Dalian i szef Wanda Group Co. Ltd Wang Jianlin. Obaj prowadzą rozległe interesy w USA. Będą także szef giełdy chińskiej Xiio Yaqing, który wygłosi przemówienie na temat „Roli Chin w celu osiągnięcia globalnego dobrobytu,” a także dyrektor państwowych aktywów Xiao Yaqing.

Dyrektor wykonawczy Forum w Davos nie ma wątpliwości, że dokonuje się wielka transformacja gospodarki światowej i przebudowa sceny politycznej, w której do roli światowego mocarstwa pretendują Chińczycy. – Znajdujemy się w trakcie transformacji, która ma doprowadzić do powstania wielobiegunowej struktury geo-politycznej i geo-ekonomicznej. Chiny wkrótce na równi ze Stanami Zjednoczonymi będą mocarstwem ekonomicznym, dlatego przypuszczam, że prezydent Xi pokaże nam, iż Chiny są zdolne odgrywać rolę odpowiedzialnego i elastycznego lidera w gospodarce światowej – mówił.

Na spotkaniu w Davos zabraknie jednak m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która stoi w obliczu trudnej kampanii wyborczej, premiera Kanady Justina Trudeau czy premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Pojawi się za to pakistański premier Nawaz Sharif, holenderski premier Mark Rutte, wietnamski premier Nguyen Xuan Phuc, gubernator Brazylijskiego Banku Centralnego Ilan Goldfajn i Benoit Coeure z Europejskiego Banku Centralnego.

O czym – poza biznesem – będą dyskutować zgromadzeni goście? Na przykład o „psychologii populizmu”,  o „kultywowaniu odpowiednich emocji w czasach nacjonalistycznego populizmu”, o „polityce strachu i rebelii wykluczonych”.

Będzie też sesja poświęcona „pozytywnej narracji na rzecz globalnej wspólnoty.” Prelekcje na ten temat wygłoszą: dyrektor operacyjny Facebook Inc. Sheryl Sandberg i Meg Whitman, prezes Hewlett-Packard Enterprise. Uczestnicy będą także zastanawiać się, czy sojusz transatlantycki jako szczególny rodzaj „więzi zaufania i wspólnych wartości”, jest zagrożony.

 

Źródło: Bloomberg LP, bignewsnetwork com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 867 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram