DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

zm. 731

Grzegorz III, papież

Grzegorz III, papież
#KOŚCIÓŁ    #HISTORIA    #PAPIEŻ    #ŚWIĘTY    #PATRON

Papież Grzegorz III z pochodzenia był spadkobiercą bogatej kultury syryjskiej, z Syrii zaś wywędrował do Rzymu i tam przyjął święcenia kapłańskie. Po śmierci papieża św. Grzegorza II został przez aklamację wybrany jego następcą. Po swoim poprzedniku przejął nie tylko imię, lecz także politykę w stosunku do cesarstwa bizantyńskiego, kontynuowaną już od św. Grzegorza Wielkiego.


Grzegorz był człowiekiem wykształconym, władał oczywiście łaciną i syryjskim, ale także greką, słynął ze zdolności krasomówczych. Popierał wydatnie życie monastyczne, a także ewangelizacje ziem, do których nie dotarło jeszcze światło Wiary. Nadał godność legata papieskiego wsławionemu apostołowi Niemiec św. Bonifacemu-Winfrydowi. Posłał na misję św. Wilibolda i wysłał paliusze kardynalskie biskupowi podniesionej do rangi metropolii stolicy w Yorku, Egbertowi, oraz arcybiskupowi Canterbury Tatwinowi.


Święty władał Kościołem w latach zamętu zarówno religijnego, jak i politycznego. Położył wielkie zasługi dla zachowania porządku w Kościele i uchronienia Wiecznego Miasta przed zniszczeniami. Bizantyński basileus Leon III Izauryjczyk wznowił zgorszenie ikonoklazmu. Papież, gdy nie zdołał odwieść dumnego władcy od inspirowania obrazoburstwa, ekskomunikował tych, którzy w imię barbarzyńskiej ideologii niszczyli bezcenne zabytki sztuki chrześcijańskiej i sakramentalia.


Wobec najazdów Longobardów na ziemie istniejącego wówczas egzarchatu Rawenny, w skład którego wchodził również Rzym, nakazał umocnić obwarowania Wiecznego Miasta. Odnowił też wiele kościołów i budował nowe. W roku 739 oddziały longobardzkie zbliżały się do Rzymu, lecz dzięki zabiegom dyplomatycznym namiestnika Chrystusa król Liutprand zdecydował się odstąpić od oblężenia. Grzegorz III zmarł po jedenastu latach pasterzowania Kościołowi Świętemu i został pochowany w zbudowanej przez siebie kaplicy Zbawiciela i Najświętszej Maryi Panny w Bazylice św. Piotra.

 

Kościół wspomina św. Grzegorza III papieża 10 grudnia.

FO


DATA: 2012-12-09 16:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.