15 lipca 2013

Odejście od islamizmu w Egipcie tylko połowiczne?

(fot. Al Jazeera English / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Chociaż Mohamed Mursi został obalony i odsunięty od władzy i trwają aresztowania przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego, to nowe władze nie odcinają się całkowicie od islamizmu. Deklaracja konstytucyjna tymczasowego prezydenta Adly Mansoura zawiera odwołania do islamu i szariatu. Wzbudziła ona protest organizacji Egipt Maspero Youth Union zrzeszającej młodzież koptyjską.


W wydanym oświadczeniu koptyjska organizacja określa nową deklarację konstytucyjną jako „szokującą”.”Deklaracja konstytucyjna nie jest kompatybilna z ideałami powstania 30 czerwca, które miało na celu ustanowienie państwa obywatelskiego i różnorodności kulturowej” czytamy w oświadczeniu Egipt Maspero Youth Union. Organizacja twierdzi, że konstytucja uchwalona za rządów sympatyzującego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta budowała państwo „nienawiści i przemocy”. „Rewolucja nie jest więc zakończona”, stwierdzili młodzi Koptowie zapowiadając walkę o jej kontynuację.

Wesprzyj nas już teraz!

Deklaracja łączy idee demokratyczno-liberalne z islamskimi. W pierwszym artykule stwierdza, że Egipt jest demokratycznym państwem obywatelskim, a jednocześnie, że islam jest religią państwową. Ten sam artykuł uznaje zasady szariatu w interpretacji sunnickiej za główne źródło prawa. Określenia te są z resztą obecne w uchwalonej za czasów Mursiego konstytucji, która została zawieszona.

 

Obalony 30 czerwca przez wojsko prezydent Mohhamed Mursi rządził krajem od zwycięstwa wyborczego w czerwcu 2012 r. Ważność wyborów została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy, jednak prezydent nie uznał tej decyzji. Mursi samowolnie poszerzał swoje uprawnienia, pogłębiając swój konflikt ze środowiskiem sędziowskim i opozycją. W grudniu ubiegłego roku ustanowiono konstytucje, w której uznano islam za religię państwową, a szariat za główne źródło prawa. Jako ograniczenie praw obywatelskich uznano „prawdziwą naturę egipskiej rodziny”, a więc rodziny islamskiej dopuszczającej przemoc i poligamię. Po przewrocie wojskowym konstytucja ta została zawieszona i obecnie obowiązuje deklaracja konstytucyjna ogłoszona 8 lipca.

Tymczasowy prezydent, były przewodniczący Sądu Konstytucyjnego zapowiedział opracowanie poprawek do obecnej konstytucji i poddanie ich pod głosowanie w referendum w ciągu ok.  4 do 5 miesięcy. Dwa miesiące później mają natomiast odbyć się wybory do egipskiego parlamentu.  

 

 

Źródło: jihadwatch.org

Mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram