DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Grzegorz Górny o Hołowni: niedoszły zakonnik z TVN stał się twarzą „Kościoła otwartego” w polityce

Grzegorz Górny o Hołowni: niedoszły zakonnik z TVN stał się twarzą „Kościoła otwartego” w polityce
fot. Maciej Biedrzycki/FORUM

„Niegdyś twarzą Kościoła otwartego w Polsce była zasępiona, poorana zmarszczkami twarz Tadeusza Mazowieckiego. Dziś jest nią dziecięca buzia Szymona Hołowni, który wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Kto lansuje jego kandydaturę?”, pyta na łamach tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny.

 

Publicysta zwraca uwagę, że to, co nazywamy „Kościołem otwartym w Polsce” od samego początku „było projektem nie tylko religijnym, ale i politycznym”. Od początku bowiem całej operacji „katolicy otwarci” spod szyldu lewicy starają się tworzyć podziały wewnątrz Kościoła „licząc na jego osłabienie”.

 

Tak było w roku 1957, kiedy Janusz Kuczyński na łamach pisma „Po prostu” opublikował tekst pt. „Miłość wojująca”, w którym dokonał podziału katolicyzmu na zły i dobry. „Ten pierwszy to katolicyzm instytucjonalny, który odurza się smakiem władzy i panowania. (…) Ten drugi, to katolicyzm indywidualistyczny, dla którego religia jest sprawą prywatną, a nie publiczną”, przypomina Grzegorz Górny.

 

Podobny schemat zastosował 20 lat później Adam Michnik, który w książce „Kościół, lewica, dialog” zachęcał tzw. lewicę laicką, by „szukała porozumienia z przedstawicielami katolicyzmu otwartego i tolerancyjnego”, do którego nie zaliczał się np. kardynał Stefan Wyszyński.

 

Po złotym okresie, jakim dla katolicyzmu otwartego były lata 90., na początku nowego tysiąclecia rozpoczął się poważny kryzys, który mógł okazać się dla całej operacji zabójczy. Do gry jednak w roku 2007 wkroczyła grupa ITI, która uratowała deficytowy wówczas „Tygodnik Powszechny” i dała katolikom otwartym drugi oddech.

 

„Przez lata zmieniała się formuła katolicyzmu otwartego. Pozbawiony reprezentacji politycznej, skoncentrował się na kulturze i religii. W tej ostatniej sferze coraz mocniej opowiada się za postulatami postępowych teologów, żądających zmiany nauczania Kościoła w sprawach moralnych i obyczajowych”, pisze Grzegorz Górny.

 

I tutaj dochodzimy do postaci Szymona Hołowni – niedoszłego zakonnika, który z katolickiego publicysty za sprawą grupy ITI przeistoczył się w telewizyjnego celebrytę.

 

„Gwiazdor programu Mam talent od lat zaangażowany jest w debatę publiczną, stosując zazwyczaj starą zasadę Adama Michnika, czyli stara się przedstawiać jako zdroworozsądkowy reprezentant złotego środka pomiędzy dwiema radykalnymi skrajnościami”, podkreśla Grzegorz Górny, po czym przypomina, że w roku 2019 Szymon Hołownia „atakował niektórych hierarchów polskiego Kościoła, zwłaszcza tych, którzy jednoznacznie deklarują się po jednej ze stron wojny kulturowej, jaka toczy się w naszym kraju”.

 

Jednym z hierarchów zaatakowanych przez Hołownię jest abp Tadeusz Wojda, który… skrytykował tzw. marsze równości. Kolejnym – abp. Marek Jędraszewski za słowa o „tęczowej zarazie”. Hołownia napisał wówczas na łamach „TP”: „Niech jak najszybciej opustoszeją te kościoły, w których Pan Jezus jest członkiem PiS-u, w których szczuje się heteroseksualistów na gejów”.

 

Zdaniem Grzegorza Górnego start Hołowni w wyborach prezydenckich oznacza powrót „katolicyzmu otwartego” do sfery politycznej, ale w nowy wydaniu: już nie nobliwych mędrców z Koła Poselskiego „Znak” czy statecznych inteligentów z Komitetu Obywatelskiego, lecz trefnisia z „Mam telent”, zadeklarowanego wegetarianina, obrońcy parad LGBT i „fajnokatolika” prezentującego „dobroludzizm”.

 

„Jedno się w tym czasie nie zmieniło: nadzieja lewicy na rozgrywanie podziałów w polskim Kościele”, podsumowuje Grzegorz Górny.

 

Źródło: tygodnik „SIECI”

TK


DATA: 2019-12-15 19:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten artykuł utwierdził mnie w przekonaniu na kogo warto głosować Hołownia. Miałem wątpliwości, czy Hołownia nie będzie zbyt skrajny na Prezydenta wszystkich Polakow. Kidawa jest osobą, której trudno coś zarzucić jako kandydatowi na Prezydenta poza tym, że nie jest mężczyzną.
7 miesięcy temu / Wyborca
 
Uważam, że Hołownia reprezentuje cukierkowe, przesłodzone i bardzo szkodliwe chrześcijaństwo. Z każdym się ułoży w imię dobra szeroko rozumianego humanizmu. Przyjął sprytną pozę człowieka wierzącego, a z wiarą ma tyle wspólnego, że zapewne chodzi do kościoła. Nie widać w nim głębi, a jedynie płytka powierzchowność, która uderza od razu. Mówi się, że Hołownia reprezentuje tzw. kościół otwarty. Nie ma czegoś takiego jak "kościół otwarty". Jest jeden Kościół Święty Katolicki, a reszta to herezja. I śmiem twierdzić, że tzw. kościół otwarty, to czysta esencja herezji.
7 miesięcy temu / najmniejszy
 
Jaka tam nagonka, przecież widac,iż to maskotka ciekawe kto stoi za kotarą? A swoja drogą szykują się kabaretowe wybory niestety w poważnej sprawie jaką jest wybór "głowy Państwa" - jak dotąd, to nie ma na kogo głosowac.
7 miesięcy temu / @poldek
 
Prosta jest zasada tej władzy - zdyskredytować każdego kto nie jest z nią. Zaczęła się zatem nagonka na pana Hołownię. Będzie oczerniany, pojawiamy itd. Taka ta jest nasza prymitywna kultura.
7 miesięcy temu / Poldek
 
zna obie strony ,jak najbardziej nadaje się na prezydenta
7 miesięcy temu / lil
 
Dlaczego ta opozycja nie liczy głosów wyborców jeżeli na PIS wyborcy oddali 8,5 mln głosów to jakim cudem mogłaby wygrać Kidawa Błońska lub Hołownia. Nidy nie można powiedzieć że obecny prezydent na 100 procent wygra tak jak poprzedni prezydent Komorowski - czytałem o nim fajną książkę ;niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego -Wojciecha Sumlińskiego warto przeczytać i można poznać jakim człowiekiem był Komorowski wybory są od tego że każdy wyborca głosuje na kogo uważa ale szanse innych kandydatów są niewielkie. duże prawdopodobieństwo że obecny prezydent wygra wybory są bardzo duże
7 miesięcy temu / julek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.