DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Wizerunek Kościoła kształtują inni

Grzegorz Górny: Wizerunek Kościoła kształtują inni
Fot. Polskie Radio 24

Kościół nie jest dysponentem swojego własnego wizerunku w przestrzeni publicznej. Ten wizerunek kształtują inni. Najczęściej są to media, które nie mają nic wspólnego z Kościołem – powiedział Grzegorz Górny, pisarz i publicysta katolicki.

 

Współzałożyciel pierwszej „Frondy”, autor wielu książek i filmów katolickich nie zgodził się z sugestią, że Kościół jest obecnie obiektem medialnej nagonki. – Nie nagonka, ale niezrozumienie, zamęt, zamieszanie, które wynika z faktu, że większość mediów myśli jednak w kategoriach politycznych. Podobnie jak większość publicystów, stara się definiować rzeczywistość przykładając do niej miary polityczne – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24.

 

- Kościół funkcjonuje w nieco innym rytmie. Ma zupełnie inną misję. Nie polityczną – można powiedzieć nadprzyrodzoną, religijną – podkreślił Grzegorz Górny. – W tym momencie następuje pewne niezrozumienie, co pociąga za sobą też niekiedy instrumentalizację Kościoła. Jeżeli próbuje się interpretować Kościół i rzeczywistość duchową w kategoriach politycznych, prowadzi to często do tego, że samą instytucje też próbuje się wykorzystywać w różnych sporach politycznych po swojej stronie bądź ustawiając ją w pozycji przeciwnika – dodał.

 

- Kościół nie jest  dysponentem swojego własnego wizerunku w przestrzeni publicznej. Ten wizerunek kształtują inni. Najczęściej są to media, które nie maja nic wspólnego z Kościołem. Jeżeli spojrzymy na procentowy udział mediów katolickich w rynku, to kształtuje się on wręcz w granicach promili, a nie procentów – zauważył katolicki apologeta.

 

- Kiedyś Kościół miał ambony, a dziś dominują mikrofony. Można powiedzieć, że w tym wyścigu medialnym Kościół pozostał daleko w tyle, co wynika w dużej mierze z tego, że większość hierarchów nie ma odpowiedniej świadomości medialnej. Bardzo często nie mają oni świadomości, jak funkcjonuje obraz Kościoła w mediach, jak jest kształtowany, jak można na to wpływać – ocenił rozmówca publicznej rozgłośni.

 

 

Źródło: Polskie Radio 24

RoM

 

 


DATA: 2020-01-10 19:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks.Paradowski w książce pt."Kościół od wewnątrz zagrożony" podaje,iż największe żło jakie grozi Kościołowi,to nie jest zło zewnętrzne,które na niego napiera z zewnątrz ale zło wewnętrzne,które rozkłada go od wewnątrz czyli sprzeniewierzenie się Prawdzie i Ewangelii przez jego członków.
1 miesiąc temu / t
 
wyjście na ulice ,"eventy" i udział w polityce oraz skandale ,niestety KK dał "materiał" dla mediów wiec jednak sam wpłynął na swój wizerunek
1 miesiąc temu / lil
 
Analiza słuszna, lecz niewystarczająca do zrozumienia zjawiska. Bardziej rzeczową argumentację podał św. Maksymilian Kolbe podając nazwę głównego winowajcy, jakim jest masoneria, która ma wielki wpływ na media. Pisał też o niedocenianej przez Kościół roli mediów katolickich, zwłaszcza tych elektronicznych. A dodatkowo dzisiejszy medialny przekaż Kościoła jest często infantylny lub wręcz sprzeczny z doktryna Bożego Objawienia i Tradycji, stąd nie mogą dziwić ataki jego wrogów, gdyż sama hierarchia daje amunicję do ataków.
1 miesiąc temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.