DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Grzegorz Górny: trwa wojna kulturowa. Czy PiS to rozumie?

Grzegorz Górny: trwa wojna kulturowa. Czy PiS to rozumie?
REUTERS/Kacper Pempel/File Photo /Forum

„Wpadliśmy w spiralę wojny kulturowej, z której nie ma wyjścia. W fundamentalnych sprawach światopoglądowych, gdy w grę wchodzą podstawowe wartości, można być tylko >za< lub >przeciw<” – napisał Grzegorz Górny w felietonie dla wpolityce.pl.

 

W opinii publicysty, „obecna logika sporu politycznego w Polsce coraz bardziej spycha go w kierunku wojny kulturowej”. „To już dawno przestał być spór o wysokość podatków, obecność państwa w gospodarce czy wyrównanie nierówności społecznych. To zaczyna być spór, jaki wpisuje się w główną wojnę kulturową współczesnego Zachodu. Jego stawką jest coś więcej niż tylko polityka, a mianowicie cały świat wartości, na jakich ma być ufundowana nasza cywilizacja” – napisał Górny.

 

Publicysta ocenia, że linie podziału współcześnie wyznaczają takie kwestie, jak obrona życia, stosunek do rodziny, wartości, w jakich wychowane mają być nasze dzieci, do prawa naturalnego czy religii.

 

W ocenie Górnego Platforma Obywatelska rozumie te linie podziału. „Przejmując pod swe skrzydła coraz więcej osób, środowisk i postulatów lewicowo-liberalnych, przesunęła swój ideowy środek ciężkości daleko w lewą stronę” – czytamy w felietonie na wpolityce.pl

 

Górny podaje przykłady lewicowych rewolt PO. To m.in. poparcie Hanny Gronkiewicz-Waltz dla bluźnierczego spektaklu „Klątwa”, czy mianowanie przez Rafała Trzaskowskiego urzędnikiem odpowiedzialnym za kulturę Agatę Diduszko-Zyglewską – skrajnie lewicową aktywistkę.

 

„W sytuacji wojny kulturowej na pierwszy plan wysuwają się nie motywacje polityczne, lecz przedpolityczne: światopoglądowe, aksjologiczne, obyczajowe, religijne. Taka jest logika tego sporu, której już nic nie zatrzyma. Zasadne wydaje się zatem pytanie, czy główni aktorzy politycznego spektaklu w Polsce zdają sobie sprawę z tego, w jakim przedstawieniu występują. Czy wiedzą, że przekroczyli pewien próg, poza którym nie ma już odwrotu. Sprawy zaszły za daleko” – zapytał Górny.

 

W jego opinii istotę tego sporu pojęła PO, ale PiS go raczej nie dostrzega. W przeciwieństwie do zwolenników tej partii. „Władze Prawa i Sprawiedliwości od dawna unikają języka tożsamościowego odwołującego się do wartości konserwatywnych (może poza wątkami patriotycznymi i polityką historyczną). Unikają konfliktów światopoglądowych. Nie podejmują żadnych widocznych działań w tej sferze. Łagodzą przekaz, odwołując się do tzw. centrowego wyborcy” – czytamy w felietonie Grzegorza Górnego.

 

W opinii publicysty w sprawach, w których w grę wchodzą podstawowe wartości, można być jedynie „za” lub „przeciw”. „Dlatego w elektoracie PiS-u daje się wyczuć coraz bardziej rosnące rozczarowanie, że partia rezygnuje z walki na tym froncie” – pisze Górny.

 

Publicysta przypomina również, że Viktor Orban – na które często powoływał się PiS – logikę tej wojny rozumie. „Dlatego w każdym niemal przemówieniu odwołuje się do wartości chrześcijańskich, ciągle podkreśla niezastąpioną rolę rodziny, stara się odbudować narodową dumę. Nie poprzestaje przy tym na mówieniu, ale podejmuje też konkretne działania w tym kierunku. Stale uświadamia Węgrów, że stawką dzisiejszego sporu jest coś więcej niż tylko władza tej lub innej partii, ale przyszłość Europy i naszej cywilizacji” – czytamy.

 

„Wpadliśmy w spiralę wojny kulturowej, z której nie ma wyjścia. I musimy wyciągnąć z tego wnioski” – kończy Górny.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

ged

 


DATA: 2018-12-09 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS to świetnie rozumie - pytanie jest raczej, po której stronie się opowiada???
ponad 1 rok temu / pytanie
 
Normalne obiecanki cacanki przed wyborami a po nich to tylko kłamliwa polityka.
ponad 1 rok temu / Baca
 
Mówiąc o jakimś "rozumieniu" przez PIS tego i owego zamydlamy rzeczywistość. PIS realizuje plan. Ważne jest to co nakażą Eskimosi i PIS to wykonuje w podskokach. Wszak cała "nasza polityka" jest tak pozornie nielogicznie antypolska, że aż kłuje w oczy jej logiczna antypolskość. W okresie przed świętami zimowymi mają płonąć świece świateł, a lud nasz niewolniczy ma budować raj na ziemi dla swych nowych starych panów.
ponad 1 rok temu / Adammmm
 
W naszej kulturze przez stulecia zadomowił się Adwent, jako czas wyciszenia i refleksji, nawet pokuty. A teraz mamy " radosne oczekiwanie" z całym zgiełkiem tej radości,dokładnie tak radosnej, jak święto Chanuki. Przypadek, czy znak? to chanukowe.
ponad 1 rok temu / ena
 
Nie , PIS tego nie rozumie i obawiam sie , ze nie chce.
ponad 1 rok temu / ada
 
Ali babe i 40 rozbójników z PiS zadenuncjowali w prasie sami anglosasi już w 2015. Polinskie ramię armii Magoga wszystko dokładnie wie, rozumie i realizuje. Nieźle się przy tym bawi udając niekumatych.
ponad 1 rok temu / Gogi Magogi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.