Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Sobór Watykański II i potrzeba doprecyzowania


Odtwórz w YouTube
 

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Paweł Chmielewski.

 

 

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.plCzytaj także:
DATA: 2020-08-05 11:25:00
AUTOR: DEBATA PCH24.PL
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Kultura wymaga . . .a jakiej kulturze tu mowa? W kolebce Kultury, publicznie wypowiadał się tylko ktoś, kto ukończył 30 rok życia, był mężczyzną i zdobył swym umysłem szacunek wśród najlepszych. W kulturze pseudodemokracji każdy ma prawa bredzić ile da rady. Na taką kulturę to jest tylko jedna rada - jak nam to klarował prof. Koneczny - siła fizyczna! Jeżeli cytowanie tezy Kard Ratzingera, to zero argumentów, to tu kultura się kończy a zaczyna - psia kultura mojego na wierzchu. To bredzenie musi odejść, a nie cytowanie uznanych autorytetów współczesnych! To prawdziwe Autorytety tworzą Kulturę, a nie ulica i czadzenie internetowe!
11 dni temu / AndrzejBR
 
@ Art - Nie chce wchodzić z tobą w dyskusje nt. Bractwa, czy działań abp. Lefebvre, bo jesteś skrajnie zideologizowany i cienki, a i temat nie ten. Zachowujesz się jak obłąkany ogrodnik na wiosnę. Błędy Soboru będą wykazane w konfrontacji z wielowiekowym autentycznym Magisterium Kościoła katolickiego, tam wszystko już jest. Będziecie wyć.
12 dni temu / Linkc
 
@Linkc. szanowny Lefebrysto, Kuria Rzymska odpowiadała wam wielokrotnie, najmocniej, kiedy twojego idola Lefebvre'a obłożyli karami za nieposłuszeństwo. A to że chcą z wami rozmawiać to normalne u ludzi kulturalnych, że muszą wysłuchać nawet najgorszych upartych natrętów. Póki co ciągle kręcicie się jak w amoku w swoich wyimaginowanych zarzutach co do soboru - zero konkretów, i tylko wam żal że nie możecie znaleźć żadnego błędu doktrynalnego-ach, wtedy życie byłoby takie proste i "jurydyczne" prawda? - bo prawda w końcu byłaby zawsze po waszej stronie, tak jak powinno być? Poczekamy zobaczymy. Jeśli liczysz, że Stol.Apost. napisze po tych rozmowach, że sobór w jakimś dokumencie popełnił błąd doktrynalny, teologiczny, to - zapewniam cię - przeliczysz się... I tyle krzyku o nic, i cała para w gwizdek. Oj będzie wycie, znakomicie!!
12 dni temu / Art.
 
Przykro słuchać p. G.Górnego , który tyle lat pracował na rzecz posoborowia ,reform II S.W. , N.E. J.P.II. a teraz twierdzi , że należy DOPRECYZOWAĆ to co jest MANIPULACJĄ. Prawdziwy ODLOT > LEWITACJA nad rzeczywistością.
12 dni temu / iskierka
 
@ Art - jesteś jakiś zdziecinniały i niezorientowany. Tematem nie jest Bractwo Piusa X, ani gender, czy islamiści, coś ci się zawiesiło w rozumowaniu. Ponadto Magisterium Kościoła nic nie trąbi. Nie wiesz też tego, że trwały kilkuletnie rozmowy między Bractwem, a Kurią rzymską i nastąpiła zmiana w określeniu rodzaju sporu. Kiedyś był on traktowany przez Rzym jako spór dyscyplinarny, obecnie jako doktrynalny. W trakcie rozmów zostały omówione właśnie różnice miedzy wielowiekowym magisterium Kościoła, a nauczaniem Soboru Watykańskego II. Sobór ma swoje błędy, a ludzie posoborowia swoje do tego dołożyli.
12 dni temu / Linkc
 
@Linkc: szanowny lefebrysto, powtórzę to o czym Magisterium Kościoła trąbi do was od 50 lat bez skutku - Sobór Wat.II nie zawiera błędów doktrynalnych ani żadnych innych teologicznych. Był soborem duszpasterskim. Sięgał do źródeł chrześcijaństwa, Ojców Kościoła, tradycji i Biblii. Sobór nie odpowiada za błędy modernizmu czy inne lewackie rewolucje - tak jak lekarz nie odpowiada za pacjenta, który nie chce go słuchać i robi po swojemu. To pycha i nieposłuszeństwo abp.Lefebvre'a - świecenie biskupów wbrew Stol Apost.- była przyczyną kar kościelnych i jego schizmy. Lefebvre to pyszałek kt. siebie stawiał ponad soborem i Duchem św. Benedykt XVI wyciągnął do was rękę i cofnął te kary, a wy na niego plujecie. ... sami działacie na swoją zgubę dalej rozbijając Kościół kat. zamiast walczyć z wrogami Kościoła to szukacie ich w Kościele - walczcie z LGBT, z gender, z islamistami żeby bronić chrześcijan mordowanych na Wschodzie - no jak, brakuje odwagi? lepiej kąsać swoich?
12 dni temu / Art.
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 149 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.