DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Miłosierdzie ostatnią nadzieją grzesznika

Grzegorz Górny: Miłosierdzie ostatnią nadzieją grzesznika

Spowiedź święta jest tym sakramentem, w którym dokonuje się tryumf miłosierdzia. Zatem miłosierdzie nie jest tkliwym i sentymentalnym przymykaniem oczu na grzeszność człowieka, jest daniem mu szansy na rozpoczęcie nowego życia – o przesłaniu świętej siostry Faustyny mówi w rozmowie z PCh24.pl Grzegorz Górny.

 

Co sprawia, że nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia przyciąga do krakowskich Łagiewnik tysiące osób z Polski i całego świata?


Przesłanie Bożego Miłosierdzia bardzo mocno trafia w duchowe potrzeby i pragnienia współczesnych ludzi. To orędzie nadziei w czasach, gdy wielu ulega rozpaczy.


O czym tak naprawdę myślimy, gdy mówimy o miłosierdziu Bożym? Jaka jest różnica miedzy miłosierdziem a miłością, czy litością?


Miłosierdzie jest szczególnym przejawem Bożej miłości. W objawieniach, które zostawiła nam siostra Faustyna, jest ono przedstawiane jako ostatnia nadzieja dla grzesznika. Ludzie dzisiaj mają poczucie i świadomość własnej grzeszności, słabości oraz własnego upadku. Często odwołują się do kategorii Bożej sprawiedliwości i uważają, że nie ma dla nich usprawiedliwienia. Prowadzi ich to często do popadnięcia w rozpacz. Przesłanie o miłosierdziu pokazuje, że jest nadzieja, że możliwe jest uzyskanie przebaczenia. Siostra Faustyna mówiła, że trybunałem miłosierdzia jest konfesjonał. Właśnie spowiedź jest sakramentem, w którym dokonuje się tryumf miłosierdzia, zatem miłosierdzie to nie jest tkliwe i sentymentalne przymykanie oczu na grzeszność człowieka, jest daniem mu szansy na rozpoczęcie nowego życia. Na pokutę i poprawę. Św. Faustyna często podkreślała związek sakramentu pokuty z atrybutem jakim jest miłosierdzie.


Czy święta siotra Faustyna powinna zyskać tytuł Doktora Kościoła?


Gdyby to ode mnie zależało to tak. Jest on najbardziej popularną mistyczka dwudziestego wieku, nie ma bardziej poczytnej  pozycji mistycznej z zeszłego stulecia niż jej „Dzienniczek”.

Profesorowie teologii, którzy prowadzili analizę teologiczną „Dzienniczka”, tacy jak bł. Michał Spoćko, czy ks. prof. Ignacy Różycki, byli zadziwieni tym faktem, jak prosta zakonnica drugiego chóru po trzech klasach podstawówki może mieć tak doskonałe i precyzyjne poznanie natury Boga i wgląd w Jego tajemnice. Zgodnie twierdzili, że osoba bez wykształcenia teologicznego nie mogłaby mieć takiego daru, gdyby nie zostało jej to objawione i ofiarowane.

Bł. ks. Michał Sopoćko przyznawał że sam mimo wieloletnich studiów teologicznych, nie poznał Boga tak głęboko jak siostra Faustyna i mimo, że był jej kierownikiem duchowym, uważał ją za swoją przewodniczkę i nauczycielkę.


Czy orędzie Bożego Miłosierdzia przekazanego przez św. Faustynę ma znaczenie pedagogiczne i formacyjne?


Ja w swoim życiu spotkałem mnóstwo osób, które wielokrotnie czytały „Dzienniczek” i twierdziły, że ich życie duchowe zostało ukształtowane na bazie tej lektury. Uważam, że jest on solidnym podręcznikiem życia duchowego zarówno dla osób konsekrowanych jak i dla świeckich.Rozmawiał Łukasz Karpiel


Zachęcamy Państwa również do lektury innych tekstów o Bożym Miłosierdziu i Świętej Siostrze Faustynie. 
W rozmowie zatytułowanej Światło orędzia Miłosierdzia świeci coraz mocniej siostra Elżbieta Siepak ZMBM, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przypomina, w jaki sposób życie i misja świętej siostry Faustyny dotykają samych fundamentów chrześcijaństwa. 

Ksiądz biskup Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach opowiedział nam natomiast o pogłębianiu więzi z Miłosierdziem Bożym. Zapis wywiadu z hierarchą można przeczytać w artykule Świat potrzebuje Miłosierdzia Bożego.
DATA: 2012-04-16 16:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.