DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Matka Ziemia to nie jest pojęcie chrześcijańskie

Grzegorz Górny: Matka Ziemia to nie jest pojęcie chrześcijańskie
fot. TT

Popularny publicysta na łamach wPolityce rozprawia się z mitami dotyczącymi powołania nowego „amazońskiego” rytu Mszy Świętej. Jego zdaniem, włączenie pogańskich obrzędów do liturgii wcale nie przyczyni się do głębszej ewangelizacji tamtejszych rejonów, a wręcz przeciwnie – przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

 

Grzegorz Górny wykazuje, że pojęcie „matki ziemi” ukazane na Synodzie za pomocą figurki Pachamamy kłóci się z dotychczasową nauką Kościoła. Podczas gdy wielu hierarchów, np. biskup Erwin Kräutler przekonuje o konieczności uznania tamtejszego bóstwa jako „formy wyrazu kultury Indian”, to takie podejście w rzeczywistości sprzeczne jest z katolicką teologią.

 

„W 2003 roku (a więc za pontyfikatu Jana Pawła II) Papieska Rada Kultury i Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego ogłosiły dokument zatytułowany „Jezus Chrystus Dawcą Wody Życia”. Odrzucono w nim koncepcję Matki Ziemi jako niechrześcijańską” - wykazuje publicysta.

 

„Ubogacenie” amazońskiej liturgii za pomocą obrzędów i idoli z tamtejszego kręgu kulturowego, zdaniem dziennikarza nie tylko nie pogłębi ewangelizacji, ale spowoduje dalszy odpływ wiernych, np. do wyznań pentekostalnych i ewangelikalnych. Co więcej, tamtejsze wspólnoty z całą stanowczością odrzucają lokalne wierzenia.

 

"Ludzie odchodzą od Kościoła, który wciąż mówi o teologii wyzwolenia, sprawiedliwości społecznej, Matce Ziemi, zrównoważonym rozwoju, fałszywej świadomości, alienacji, zmianach klimatycznych, ekologii itp. Wolą sekty protestanckie, gdzie mogą usłyszeć o przyjęciu Jezusa Chrystusa do serca jako swojego Zbawiciela, o walce duchowej toczonej z szatanem i pokusami tego świata, o możliwości zerwania z nałogami i rozpoczęcia nowego życia itd. (...) Pentekostalne wspólnoty protestanckie mają największe sukcesy w ewangelizacji, mimo że nie idą na kompromisy z teologią indiańską. Charyzmatyczni pastorzy i liderzy zborów mówią wprost, że posiadanie pogańskich posążków to bałwochwalstwo, a Pachamama jest demonem. Nakazują swym wiernym palić lub topić figurki idoli, a ci posłusznie je niszczą” - wyjaśnia.

 

Górny przekonuje, że Watykan swoim podejściem do pogańskich wierzeń dał paliwo protestantom od dawna oskarżającym Rzym o idolatrię. „Z kontynentu południowoamerykańskiego dochodzą bowiem wiadomości, że zielonoświątkowi liderzy zaczynają wykorzystywać przykład Pachamamy w Watykanie, by oskarżać Kościół katolicki o bałwochwalstwo, a papieża wręcz o oddawanie czci demonom” - pisze. Jak widać Synod Amazoński, jeszcze przed publikacją papieskiej adhortacji już zbiera swoje pierwsze owoce.

 

 

Źródło: wpolityce.com
PR

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

  

  


DATA: 2019-11-05 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak widać, protestanci stają się bardziej katoliccy od modernistów.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Przecież obecny ryt katolicki jest wzięty z rytów pogańskich wcześniej stosowanych przed religią chrześcijańską.
ponad 1 rok temu / nn
 
Luk - nie wiem czy pisanie o protestantach jako sektach to nadużycie. Ja im w necie muszę tłumaczyć podstawowe rzeczy że człowiek ma duszę nieśmiertelna a nie tylko ciało. Momentami mam wrażenie że im bliżej do marksistów niż do nas - tamci tez twierdzą że nie mają duszy. Niby powołuja się na Pismo ale jak dasz im cytat o objawieniu wszak umarłego Mojżesza w czasie przemienienia to to zwyczajnie ignorują. Albo przypowieść u obogim Łazarzu i bogaczu. Też ignorują. Nie rozumieją że Bóg jest Bogiem żywych dusz a nie umarłych zwłok.
ponad 1 rok temu / Jot
 
Mam 0 sympatii i zaufania do abp Gądeckiego, jednak w sprawie aktów bałwochwalczych mógłby się odezwać i je potępić, jak mężczyzna, a nie tchórz, miłośnik świętego spokoju i pluszowego "chrześcijaństwa". Pisał o idolatrii w 2010 r. w artykule "Idolatria źródłem wszelkiego zła", który jest dostępny w Internecie, niech odniesie to co pisał do tego, co działo się na Synodzie Panamazońskim.
ponad 1 rok temu / M.
 
Pan redaktor mógłby się zdecydować bo raz pisze o sektach a raz o wspólnotach protestanckich. To są po prostu kościoły inne niż Katolicki a nazywanie ich sektami no co najmniej nadużycie. Przynajmniej nazywają balwochwalcow po imieniu a o przyjęciu Jezusa do serca to tak chyba w Biblii jest napisane.
ponad 1 rok temu / Luk
 
W zaduszki byłem na pogrzebie na wiosce w łódzkiem, na cmentarzu kapłan proboszcz od ponad trzydziestu lat mówił konkretnie o czyśćcu, ale przed samym złożeniem trumny do grobu, dwukrotnie mówił o "matce ziemi". Przyznam trochę zdębiałem. PS. Czy to efekt ostatniego synodu?
ponad 1 rok temu / lee
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.