DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Grzegorz Górny: katolicy w Europie czekają na głos polskiego Kościoła

Grzegorz Górny: katolicy w Europie czekają na głos polskiego Kościoła
Grzegorz Górny. FOT.Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

W czasach dzisiejszego zamętu duchowego głos polskich biskupów w sprawie potwierdzenia tradycyjnego nauczania o nierozerwalności małżeństwa jest szczególnie potrzebny – uważa Grzegorz Górny, publicysta katolicki, który wsparł akcję Polonia Semper Fidelis.

 

Św. Paweł pisał do Tymoteusza, że prawdę zbawczą należy głosić zawsze, w porę i nie w porę. Jest to szczególnie konieczne w czasach zamętu i poplątania pojęć. A z takim czasem mamy do czynienia dziś. Tak robił Kościół zawsze, gdy pojawiały się doktrynalne zawirowania, począwszy od licznych herezji pierwszych wieków aż do XX-wiecznych prądów w stylu modernizmu, teologii wyzwolenia czy pluralistycznej teologii religii. Wielu ludzi Kościoła uległo wówczas pokusie historycyzmu, marksizmu czy liberalizmu.

 

W naszym stuleciu widzimy z kolei, jak wielu księży, także hierarchów, kapituluje przed postulatami rewolucji seksualnej. Okazuje się, że są nieprzygotowani duchowo i intelektualnie na to wyzwanie. Następuje więc mentalna kolonizacja chrześcijaństwa, tak jak było np. w czasach arianizmu.

 

Liberalna interpretacja Amoris laetitia z postulatem dopuszczania do Komunii osób rozwiedzionych i pozostających w ponownych związkach jest tylko tego przykładem. Po niej pojawiają się już kolejne żądania, np. dopuszczenia antykoncepcji czy uznania związków homoseksualnych. Dlatego zadaniem biskupów, którym Bóg powierzył duchową opiekę nad wiernymi, jest przeciwstawienie się takim tendencjom.

 

Można wskazać w dziejach czasy, gdy głosy w obronie autentycznej nauki były pojedyncze, jak np. św. Atanazego czy Ojców Kapadockich w obliczu herezji Ariusza. Ostatecznie nie liczy się jednak bycie w większości i pozostawanie w zgodzie z duchem czasów, lecz wierność prawdzie. Z tego powodu w czasach dzisiejszego zamętu duchowego głos polskich biskupów w sprawie potwierdzenia tradycyjnego nauczania o nierozerwalności małżeństwa jest szczególnie potrzebny.

 

Sądząc z moich rozmów z wieloma katolikami w Europie, istnieje duże oczekiwanie, że Kościół w Polsce stanie się „znakiem sprzeciwu” wobec manipulowania katolickim nauczaniem. Opierają oni swoje nadzieje na dwóch faktach. Po pierwsze, polscy duchowni w większości pozostają wierni nauczaniu Jana Pawła II, który wypracował najlepszą odpowiedź na rewolucję seksualną, tzn. teologię ciała.

 

Po drugie, polscy biskupi podczas ostatniego Synodu w Rzymie najdzielniej bronili nauczania Jezusa o nierozerwalności małżeństwa. Jest szczególnie ważne w obliczu faktu, że do tej pory żaden Episkopat w Europie nie dokonał interpretacji Amoris laetitia w duchu odwiecznego nauczania Kościoła. Być może więc głos z Polski ośmieli innych do dawania świadectwa prawdzie.

 

 

Grzegorz Górny

 

 

Wciąż można dołączyć do akcji Polonia Semper Fidelis klikając TUTAJ

  

  


DATA: 2018-01-29 20:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Każdy Katolik zobowiązany jest w pierwszej kolejności do posłuszeństwa Panu Bogu a nie człowiekowi. Ci , którzy zmieniają odwieczną i niezmienna Naukę Kościoła Katolickiego stają się heretykami i sami wyłączają się z Kościoła. Obecnie wielu zagubionych Pasterzy jak i świeckich wzywa ducha świata czego potwierdzeniem jest pogłębiający się ROZŁAM i chaos w kościele. Wobec powyższego Akcja Polonia Semper Fidelis - wyraża prawdziwą TROSKĘ o Kościół Katolicki i jest świadectwem dojrzałości wiernych.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Odszczepieńcy chrześcijańscy na terenach północnej Afryki oraz Azji Mniejszej nie ostali się, a na ich miejscu wyrosło państwo otomańskie i zapanował islam. Państwo Jerozolimskie też z powodu umiłowania dóbr doczesnych i rozlicznych wad rycerstwa chrześcijańskiego padło i leży martwe. Pan Bóg nie dozwoli kpić z Niego.
ponad 1 rok temu / Jan
 
Dokumenty św. Jana Pawła II i Papieża Franciszka należy odczytywać zgodnie z Duchem Świętym, a nie w duchu buntu i nieposłuszeństwa wobec hierarchii Kościoła i odrzucenia Vaticanum II.
ponad 1 rok temu / Waldi
 
Odpisałem, ale nie przeszło. Przepraszam, choć chyba nie za siebie. Musi więc wystarczyć to, co jest.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Ja już nie wiem czy jestem katolikiem, bo nie muszę czekać na odpowiedź. Jezus Chrystus już się wypowiedział na temat nierozerwalnosci małżeństwa.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Myślę, że jeśli polscy biskupi jakikolwiek dokument ogłoszą to raczej nie będzie jednoznaczny...
ponad 1 rok temu / thorgi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "57887"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.