DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Czy wierni wrócą do kościołów, skoro słyszeli, że to łamanie piątego przykazania?

Grzegorz Górny: Czy wierni wrócą do kościołów, skoro słyszeli, że to łamanie piątego przykazania?

Jak „odmrażać” kościoły? - zastanawia się na łamach portalu wpolityce.pl publicysta Grzegorz Górny. Czy wierni wrócą na Mszę świętą, skoro od wielu biskupów i księży słyszeli, że chodzenie do kościoła jest równoznaczne z łamaniem piątego przykazania, a Komunia duchowa jest nawet doskonalsza od prawdziwej?

 

Autor zauważa, że w wielu krajach hierarchów Kościoła nurtuje dziś pytanie o to, czy po epidemii powróci frekwencja sprzed niej. „Jest to pytanie o tyle zasadne, że przez kilka tygodni całe zastępy duchownych przekonywały katolików, iż udział w niedzielnej Mszy to w sumie nic ważnego. Powtarzali, że Bóg jest wszędzie, modlić można się w każdym miejscu i nie trzeba koniecznie chodzić do kościoła” - pisze Górny.

 

Publicysta cytuje przykładową wypowiedź arcybiskupa Bolonii kard. Matteo Zuppiego, zdaniem którego Bóg nie wysłucha modlitw człowieka opuszczającego dom w czasie epidemii by pójść do kościoła. A podobnych przykładów jest wiele; Górny wymienia jeszcze bp. Heinera Wilmera z Hildesheim według którego „przeceniamy Eucharystię” czy też kard. Gualtiero Bassettiego, przewodniczącego Episkopatu Włoch, zdaniem którego nie należy teraz chodzić do kościoła, bo „dusza i tak jest nieśmiertelna, ale zamieszkuje w kruchym ciele”.

 

Górny zauważa, że ci sami teologowie, którzy jeszcze pół roku temu pisali o konieczności wprowadzenia viri probati w Amazonii by dać wiernym dostęp do Eucharystii, teraz pisali o wielkich dobrodziejstwach Komunii duchowej, nawet głębszej od prawdziwej Eucharystii w kościele.

 

Według publicysty trudno będzie teraz zmienić tę narrację. „Jeżeli raz uznaliśmy wyższość piątego przykazania („nie zabijaj”) nad trzecim („pamiętaj, byś dzień święty święcił”), to dlaczego mamy teraz odwracać tę hierarchię ważności, skoro nie ma ku temu żadnych podstaw? Przecież wirus dziś jest tak samo niebezpieczny jak miesiąc temu” - pisze.

 

Jak zauważa, o ile sytuacja epidemiologiczna nie zmieniła się, to zmieniły się nakazy i zakazy wydawane przez władzę. To oznacza, że „interpretacja Dekalogu warunkowana jest nie przez Kościół, lecz przez państwo. Rządy tłumaczą zaś złagodzenie zasad kwarantanny względami gospodarczymi. W ten sposób moralność staje się funkcją ekonomii, zaś wielu duchownych autoryzuje ten sposób rozumowania”.

 

Ta ekonomiczna mentalność dotyka także niektórych pasterzy, pisze, bo uzasadniają oni konieczność „odmrażania” kościołów względami finansowymi - potrzeba datków od wiernych. Górny uważa, że wiele osób może odebrać komunikaty płynące od duchownych w następujący sposób: „od spraw duchowych ważniejsze jest zdrowie, a od zdrowia ważniejsze są pieniądze”.

 

Jak podkreśla, inaczej jest tam, gdzie biskupi i księża mówili wiernym, że nieobecność na Mszy to bynajmniej nie powód do dumy czy akt heroiczny, ale smutna konieczność- i winny jej towarzyszyć tęsknota i pragnienie jak najszybszego spotkania się z Chrystusem w Eucharystii. Szkoda, uważa Górny, że takich głosów – a przecież ich nie brakowało – dostatecznie nie nagłaśniano.

 

Źródło: wpolityce.pl

 

Pach


DATA: 2020-04-27 07:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
50
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wrócić do czego? Do zbankrutowanego fałszywego kościoła z jego kompromisami, nadużyciami, błędami, zakompleksieniem wobec świata? Popatrz, publicysto, co jest owocem bankructwa wiary: świętokradcza komunia na rękę i fanatyzm oświeconych kościelnych pyszałków, którzy "z mocą" przekonują do profanacji, a są wśród nich tak świeccy, jak i duchowni. Kwarantanna okazała się kolejnym etapem budowania katolicyzmu reformowanego, napełniania świątyń kompromisem. Czy publicyści katoliccy tego nie widzą? Bo nie zająkną się o konieczności powrotu do prawdziwej wiary katolickiej, czego NIEZBĘDNYM elementem jest powrót do katolickiej łacińskiej Mszy Rzymskiej, czyli tradycyjnego rytu rzymskiego Najświętszej Ofiary. Tam gdzie panuje odwieczny porządek liturgiczny, nieskażony kompromisem, tam stopniowo duchowni powracają do katolickiej wiary, doktryny i mentalności. Tymczasem w parafiach kompromisu miejsce katolickiej wiary zastępuje fanatyzm i ślepe posłuszeństwo.
3 miesiące temu / Murem
 
@Rafik: a słyszałeś w piśmie zakładaj maseczkę? Dlaczego z góry zakładasz, że to co robi rząd jest dobre? Mamy przestrzegać prawa, które nie stoi w sprzeczności z nadprzyrodzonym prawem moralnym i tylko takiego! Reszta to dzieło szatana!
3 miesiące temu / q
 
Nie bój się Boga żeby przyjść do Boga!
3 miesiące temu / tyle w temacie
 
Jesli ktoś z różnych przyczyn nie może być w kościele, bo przecież nie chodzi tylko o epidemię, są różne przypadki losowe, i z tego powodu, ze nie idzie do kościoła, traci wiarę, to czyż to nie obnaża to słabości wiary ?
3 miesiące temu / Iwona
 
Ci biskupi co tu się wypowiadali są chyba niewierzący. Niestety w mojej parafii zupełnie się zamknęli na potrzeby wiernych. Musiałam szukać innych kościołów by iść do spowiedzi i komunii. A niestety bez Żywej Obecności Chrystusa ciężko żyć. Nie rozumieją tego kapłani którzy zawsze mają Eucharystię i nie doświadczają głodu Pana Boga bo go zawsze mają. Dlatego dziękuję tym kapłanom którzy nie zostawili nas w tym trudnym czasie i służą i udzielają sakramenty święte i nie zamknęli kościołów.
3 miesiące temu / Ania
 
W Archidiecezji Katowickiej dodatkowo nie ma też ogólnie dostępnej spowiedzi. Mówi się wiernym, że teraz wystarczy żal doskonały. Czyli : Msza Święta dla garstki, dla reszty w internecie, komunia duchową albo tylko na rękę a spowiedź niepotrzebna. Serce mi pęka !!! Nie da się już chyba w pełni" odmrozić" kościoła.
3 miesiące temu / Aba
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.