DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Grzegorz Górny: czy istnieje możliwość stworzenia moralności bez wiary w Boga?

Grzegorz Górny: czy istnieje możliwość stworzenia moralności bez wiary w Boga?
Fot. pixabay.com

„W Dżumie Albert Camus zapisał następujący dialog między bohaterami powieści:

Krótko mówiąc – powiedział Tarrou z prostotą – chciałbym wiedzieć, jak stać się świętym; tylko to mnie interesuje.

Ale pan nie wierzy w Boga.

Właśnie. Znam dziś tylko jedno konkretne zagadnienie: czy można być świętym bez Boga?”, przypomina na łamach tygodnika „Niedziela” Grzegorz Górny.

 

Zdaniem publicysty powyższy dialog od dziesięcioleci stanowi podstawę dylematu wielu osób opierających swoje podejście do świata na duchu oświecenia: czy istnieje możliwość zbudowania systemu etycznego bez odwołania się do religii? Czy istnieje możliwość stworzenia moralności bez wiary w Boga? W ocenie Grzegorza Górnego jest to jak najbardziej możliwe, ale „czy ta etyka będzie skuteczna”? Czy będzie w stanie powstrzymać ludzi przed popełnieniem zła?

 

Grzegorz Górny przytacza rozważania najważniejszych pisarzy ostatnich lat. Fiodor Dostojewski podkreślał, że „jeśli Boga nie ma, to wszystko nam wolno”. Joseph Conrad uważał zaś, że nawet jeśli Boga nie ma, to i tak nie wszystko nam wolno. Z kolei wywołany na początku Albert Camus pytał: dlaczego mielibyśmy czynić raczej dobro niż zło, skoro nie ma Boga?

 

„Takie rozważania były możliwe tylko wtedy, gdy chrześcijaństwo pozostawało głównym punktem odniesienia. Dla kolejnych pokoleń, wyrosłych już w zsekularyzowanych, a nie religijnych społeczeństwach, tego typu problemy przestają mieć znaczenie.”, podkreśla katolicki publicysta.

 

W ocenie Grzegorza Górnego dlatego właśnie cały czas obserwujemy przesuwanie granicy między dobrem a złem, czego dowodzi nazywanie aborcji – prawem kobiety, a eutanazji – aktem miłosierdzia.

 

źródło: tygodnik „Niedziela”

TK


DATA: 2019-12-01 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PiS miał 4 lata i nie wydali owocu. Dlatego decyzją Stwórcy będzie wycinka.
2 miesiące temu / figa
 
Odpowiedź jest bajecznie prosta na gruncie teorii gier. Otóż grupy, w których występuje nadracjonalność, czyli nieuleganie dylematowi więźnia i innym egoistycznym pułapkom, lepiej prosperują w stosunku do grup ze zdrajcami egoistami. Żeby nadracjonalność zaistniała, potrzebni są ludzie, którzy w łatwy sposób się zidentyfikują jako nadracjonalni przy jednoczesnej eliminacji ryzyka udawania. Może to zapewnić właśnie wiara w Boga i transcendentną sprawiedliwość. Dlatego to systemy oparte na wierze dają dobrą, skuteczną moralność, a systemy oparte na egoiźmie złą np. randyzm. Są też systemy naiwne, które przeczą wiedzy o człowieku, np. komunizm, które zawsze się mylą w ocenie ludzkich zachowań.
2 miesiące temu / aaa
 
Ponieważ cytat z papieża Benedykta XVI wyczerpał limit tekstu, pozwólcie, że umieszczę drugi komentarz, w którym odniosę się do postawionego pytania. Na to, "czy można bez Boga stworzyć system moralny" cytowany tekst wskazywałby, że można. Natomiast kwestą kluczową jest, czy taki system byłby przestrzegany? Człowiek jest istotą grzeszną niektórzy filozofowie jak Krzysztof Karoń twierdzą wręcz, że z natury złą, a Bóg jako sędzia sprawiedliwy jest hamulcem ludzkiej skłonności do grzechu.
2 miesiące temu / M
 
Pytanie od strony filozoficznej jak najbardziej zasadne. Papież Benedykt XVI pisał publikacja na Waszym portalu: "Do Soboru Watykańskiego II katolicka teologia moralna była w głównej mierze ufundowana na prawie naturalnym, gdy Pismo Święte było jedynie przytaczane dla kontekstu czy uzasadnienia. W soborowych zmaganiach o nowe zrozumienie Objawienia, opcja prawa naturalnego została w głównej mierze porzucona, a domagano się teologii moralnej opartej całkowicie na Biblii. Wciąż pamiętam, jak wydział jezuicki we Frankfurcie kształcił bardzo utalentowanego księdza Bruno Schüllera w celu opracowania moralności opartej całkowicie na Piśmie Świętym. Piękna rozprawa księdza Schüllera pokazuje pierwszy krok ku budowaniu moralności opartej na Piśmie Świętym. Ksiądz Schüller został potem wysłany do Ameryki na dalsze studia i powrócił zdając sobie sprawę, że nie można wyrazić systematycznie moralności na podstawie tylko Biblii." System moralności bazuje na prawie naturalnym
2 miesiące temu / M
 
Dekalog był genialnym darem od Boga. Zatem gdy Boga nie ma, Dekalog znika. Co zatem zostaje. No właśnie? Prawo do zabijania?
2 miesiące temu / Gość
 
Nie można. Ponieważ moralność jest formowana, a nie nabyta.
2 miesiące temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.