DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Grzegorz Braun: uhonorowanie Tokarczuk w Sejmie to stempel na kłamstwach i insynuacjach

Grzegorz Braun: uhonorowanie Tokarczuk w Sejmie to stempel na kłamstwach i insynuacjach
fot. YouTube / wRealu24

Przedstawiacie państwo panią Olgę Tokarczuk jako wybitną postać polskiej literatury, godną reprezentantkę narodu polskiego, jako rzecznika – w tym wymiarze politycznym niejako rzecznika polskiej państwowości – gdyby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej miał przyjąć jakąkolwiek z tych uchwał (…) oznaczałoby to, że przybija pieczęć z orłem w koronie na brudnych, obrzydliwych insynuacjach pani Tokarczuk, które dotknęły wybitne postaci polskiej historii – tak Grzegorz Braun wyraził opinię na temat pomysłu uhonorowania noblistki w parlamencie.

 

 - Będąc patentowanym polonistą, czuję się kompetentny, by wypowiadać się o zarówno wartościach literackich, jak i państwowych, patriotycznych – a ta sprawa się tutaj zbiega – rozpoczął swoją wypowiedź na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas debaty nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia uznania dla twórczości Olgi Tokarczuk.

 

- Ja obydwa te projekty uznaję, szczególnie w warstwie literackiej, za pretensjonalne (…) pretensjonalność tych tekstów mogę uznać za adekwatną do pretensjonalnego – choć w tym przypadku monumentalnie pretensjonalnego pisarstwa pani Olgi Tokarczuk. Myślę, że Sejm RP nie jest ani organem władzy, ani forum debaty publicznej, na którym powinniśmy angażować się w kwestie tak dyskusyjne, jak wartość literatury i postawy osób – choćby tak wysoko wywindowanych na scenie publicznej poprzez odebranie tak poważnych nagród jak w tym przypadku – przekonywał.

 

- Sejm nie powinien angażować się w sprawy tak dyskusyjne a jednocześnie nienależące do istoty państwowości. Sprawy, od których – chwała Bogu nie zależą i mam nadzieję nie będą zależały losy narodu polskiego - dodał.

 

- Pani Olga Tokarczuk jest osobą, która w swoim bardzo konsekwentnie budowanym wizerunku publicznym dawała wyraz swojego dystansu względem narodowości polskiej i Państwa Polskiego, w jego wymiarze historycznym i współczesnym, politycznym. W jednym z tych projektów czytamy, że p. Olga Tokarczuk „występuje ponad podziałami” – myślę, że to bardzo krzywdzące dla tej pisarki, ponieważ ona bardzo wyraziście angażuje się po bardzo określonej stronie tej wojny politycznej, którą tutaj w Polsce toczymy. W związku z tym prosimy nie krzywdzić pani Tokarczuk przykrywając jej politykierskie zaangażowanie takim ogólnikowym frazesem. To nie jest działanie ponad podziałami, ale zaangażowanie w agitację polityczną na scenie politycznej RP i całej Europy, a dzisiaj całego świata – poseł Konfederacji uzasadniał swoje zdanie.

 

- Olga Tokarczuk bądź co bądź z tamtej strony Bałtyku, z Półwyspu Skandynawskiego, wyrażała swoje nieukontentowanie stanem Polski jako państwa, narodu w jego wielowiekowych tradycjach, zanim jeszcze zaproszona została do Sztokholmu, w swoim pisarstwie bardzo konsekwentnie i wielokrotnie dystansowała się od polskiego projektu kulturowego i projektu państwowego jako szerzycielka współczesnego kultu multikulturalizmu (…) całkowicie oderwana od rzeczywistości historycznej, a jednak mająca swoich wyznawców – podkreślił oraz zaznaczył, że dopóki pani Tokarczuk pisała opowieści rozgrywające się w świecie fikcyjnym, nie było z tym problemów. Reżyser nie zgadza się jednak na ukazywanie w negatywnym świetle postaci historycznych, będących następstwem sytuowania akcji dzieł p. Tokarczuk w realiach niektórych okresów historii Polski.

 

- Może zapytam, kto z państwa przeczytał w całości "Księgi Jakubowe"? – na pytanie posła rękę podniosło tylko kilka osób zgromadzonych na sali.

 

Następnie poseł Konfederacji przedstawił kwestię szkalowania dobrego imienia biskupa Kajetana Sołtyka – prawdziwej postaci historycznej, bohatera jednej z powieści noblistki. Ukazywania go jako mordercy Żydów, hazardzisty i obłudnika jest w opinii Brauna niegodnym atakiem na niemogącego się już bronić zmarłego.

 

- To jest kłamstwo. Obrzydliwa insynuacja – podkreślał. Grzegorz Braun wytknął pisarce, że prezentując „Księgi Jakubowe” jako powieść napisaną w oparciu o dokumenty historyczne, nie posiada źródeł sugerujących tak negatywne ukazanie postaci żytomierskiego biskupa. Takie bowiem nie istnieją.

 

- W tym tekście przedstawiacie państwo p. Olge Tokarczuk jako wybitną postać polskiej literatury, godną reprezentantkę narodu polskiego, jako rzecznika – w tym wymiarze politycznym, niejako rzecznika polskiej państwowości – odwołał się z kolei do tekstu uchwały.

 

- Gdyby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej miał przyjąć jakąkolwiek z tych uchwał albo jej hybrydę - czego osobiście nie polecam - to z kolei oznaczałoby, że przybija pieczęć z orłem w koronie na brudnych, obrzydliwych (…) insynuacjach p. Olgi Tokarczuk, które dotknęły tak wybitne postaci polskiej historii jak nieboszczyk Kajetan Sołtyk – przekonywał.

 

- Czas skończyć z upolitycznieniem literatury, a z drugiej strony czas skończyć ze skonfromizowaniem tych organów władzy państwowej, które powinny najwyżej wznosić sztandary i zachowywać w najczulszej pamięci prawdziwych bohaterów naszej historii. Z całą pewnością nie byłoby dobrze, byśmy mieszali jedno z drugim – zakończył swoją wypowiedź.

 

Źródło: YouTube / Niezależny Lublin

PR

 


DATA: 2019-12-19 13:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z wywodu Pana Brauna można wywnioskować, że również nie przeczytał w całości "Ksiąg Jakubowych",bo interesował go tylko przypadek biskupa Sołtyka.O czym tak szeroko rozprawiał na posiedzeniu komisji."Księgi Jakubowe" to barwny opis zdarzeń,miejsc,ludzi,środowisk,odczuć duchowych i religijnych uczestników tej opowieści o barwnej osobie istniejącej historycznie w Polsce oraz w innych państwach Europy.
5 miesięcy temu / nn
 
Wątpliwą wiedzą historyczną dysponuje również pan Braun, o osobowości biskupa Stołtyka i też mówi wiele nieprawdy o bohaterstwie tej osoby,którą wynosi na piedestał bohatera narodowego. Bo przecież chyba specjalnie w tak krótkim czasie nie dotarł do źródeł miarodajnych, które by zaprzeczały wiedzy z której korzystała Olga Tokarczuk.A w rzeczywistości jest to opowieść o innej osobie.Chodzi tu WYŁĄCZNIE o "Księgi Jakubowe", a nie o całość literatury Olgi Tokarczuk.O czym tak szeroko rozprawiał Pan Braun na posiedzeniu sejmowej komisji kultury.Nawet zaciekawiło go to ilu obecnych posłów czytało tę opowieść. Obszerny materiał dotyczący biskupa można zdobyć w internecie. Fabuła literacka nie jest rozprawą ściśle historyczną o czym powinien wiedzieć wykształcony językoznawca.Czyżby,Darioo Zimowy-" w 100%"? dotarł do pewnych danych historycznych obalających wiedzę publikowaną w internecie,która jest dostępna dla zwykłego poszukiwacza zdarzeń historycznych, czy innych.
5 miesięcy temu / nn
 
W 100% zgadzam się z opinią pana posła Brauna. Pani Tokarczuk najzwyczajniej kłamie i sieje zamęt nie posiadając pewnych danych historycznych.
5 miesięcy temu / Darioo Zimowy
 
Pan Braun swoją elokwentną "rozprawką" próbuje zdyskredytować wartość literatury reprezentowanej przez Olgę Tokarczuk. Nawet prowokującą gloryfikacją biskupa Stołtyka jakoby bohatera narodowego, a przecież według historycznych opisów ten biskup wcale nie zasługuje na to miano. Braun posuwa się nawet do publicznego obrady Sejmowej Komisji Kultury oskarżenia pisarki za dyskredytowanie bohaterstwa tegoż biskupa.
5 miesięcy temu / nn
 
@M. Czyli jak widać jej babcia była Ukrainką co wyszła za Polaka. Jakbyś nie wiedział Sulechów jest w województwie lubuskim tzw. ziemie odzyskane, a na te tereny masa Polaków z Ukrainy się przesiedliła. Przed II wojną światową nie było tam Polaków.Co do języków. Może znasz inne języki. Możesz znać i sto. Ale rozumiem, że język polski jest Twoim ojczystym językiem?
5 miesięcy temu / trooper
 
Za byle co dostaje sie dzisiaj nagrode Nobla !
5 miesięcy temu / Max
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.