DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Grzegorz Braun – kandydatura z embargo

Grzegorz Braun – kandydatura z embargo
fot. Daniel Dmitriew/FORUM

Jeden z najciekawszych polskich dokumentalistów, Grzegorz Braun kilka tygodni temu zaskoczył wszystkich, zapowiadając swój start w wyborach prezydenckich. Już wkrótce mija termin dostarczenia przez kandydatów minimum 100 tysięcy podpisów do PKW. Czy Grzegorzowi Braunowi uda się zrejestrować swą kandydaturę?

 

Na Facebooku poparcie dla Grzegorza Brauna deklaruje kilka tysięcy fanów. Największy fanpage jego kandydatury na Prezydenta Rzeczpospolitej ma ponad 9 tysięcy lajków. To stosunkowo niewiele, ale kandydat Braun ma zamknięte drzwi do stacji telewizyjnych, mających największą siłę promocyjną, co przy tak silnie spersonalizowanych wyborach jest nieocenione. Pozostaje więc oprzeć się na kampanii bezpośredniej i tej prowadzonej w internecie.

 

Milczą lub krytykują

 

Z pewnością przebicie się nie jest łatwe, lecz mimo to Braun nie ma wątpliwości, że pomysł, by zgłosić swą kandydaturę w wyborach prezydenckich był dobry. – Moja kandydatura obnażyła pewien sposób myślenia w mediach wszystkich opcji – kto nie jest nasz, ten nie istnieje – mówi reżyser. Milczą o nim bowiem nie tylko media lewicowe – co można zrozumieć – ale również prawicowe i katolickie.– Sam ten efekt opadania masek i spodni pokazuje, że było warto podjąć się takiej akcji. Zobaczyć bowiem „najlepszych patriotów” i „najpobożniejszych katolików” w charakterze goebbelsowskich propagandystów, to naprawdę rzecz niezapomniana i godna odnotowania – pokpiwa.

 

Mimo żartów, Grzegorz Braun nie ukrywa rozczarowania. Jedna z gazet określających się jako katolickie nie zgodziła się bowiem na wydrukowanie płatnego ogłoszenia o kandydaturze Brauna, zaś na portalu najpopularniejszego katolickiego tygodnika ukazał się krótki, publicystyczny tekst skierowany głównie przeciwko osobom pomagającym reżyserowi w kampanii, czyli zwykłym wolontariuszom. W tym kontekście Grzegorz Braun mówi więc o swoistym embargu informacyjnym – nie jest bowiem nawet uwzględniany w sondażach, choć te odnotowują przecież tak marginalne postacie polskiej polityki, jak Wanda Nowicka, czy… poseł o nazwisku Anna Grodzka. „Embargo” to – twierdzi Braun – jest, owszem, od czasu do czasu przełamywane, ale jedynie po to, by napisać lub powiedzieć o nim coś negatywnego.  – Musi być coś szczególnego w mojej kandydaturze, skoro ścisłe embargo informacyjne utrzymywane jest zgodnie przez media bez mała wszystkich orientacji politycznych – od lewa do prawa. Jeśli zdarzyło się, że owo embargo zostało na moment przerwane, to tylko po to, by pojawiły się kłamstwa i szyderstwa. Nie dziwi mnie, że takowe zamieściła na przykład „Gazeta Wyborcza”. Natomiast, że szyderstw ze mnie doczekali się w prasie katolickiej popierający mnie katolicy – to jest nowa jakość – twierdzi.

 

Na pocieszenie warto dodać, że Braun nie jest jedynym kandydatem, o którym media wolą milczeć. Podobnie jest chociażby z kandydatem Ruchu Narodowego, Marianem Kowalskim, choć ten przynajmniej jest uwzględniany w niektórych sondażach. Sam Braun zresztą potrafi podejść do tematu z dystansem. – To dobra wiadomość, ponieważ najwyraźniej żadna sitwa partyjna, ani też żadna bezpieka krajowa czy zagraniczna, nie uznała mojej kandydatury za swoją – żartuje, po czym poważnieje: - Nie oczekuję żadnej reklamy ani promocji w mediach. Oczekuję rzetelnego informowania.

 

Podpisy? Walczymy!

 

Ale kampania to nie tylko media. Jej pierwszy etap to nie lada wyzwanie – trzeba bowiem zebrać w stosunkowo niedługim czasie aż 100 tys. podpisów. To liczba ogromna, wymagająca pracy wielkiej ilości wolontariuszy lub partyjnych działaczy. Zwykle dobrze jest zebrać ich zresztą więcej, bo PKW nierzadko część z nich kwestionuje.

 

Zaplecze Grzegorza Brauna cały czas gromadzi podpisy, a czas – dodajmy – nagli, wszak zgodnie z wymogami należy je złożyć do 26 marca. Zostało więc już tylko kilka dni! Jak przebiega zbiórka? Podpisy gromadzone są podczas spotkań z reżyserem, wolontariusze zbierają je również podczas organizowanych akcji. Można je również zbierać na własną rękę, w tym celu na stronie grzegorzbraun2015.pl zamieszczono odpowiedni formularz do pobrania.

 

W rozmowie z nami kandydat nie udziela odpowiedzi na pytanie, ile szacunkowo udało mu się zebrać podpisów. Zapewnia natomiast, że akcja trwa do końca. – Każdy podpis jest na wagę złota – mówi. Po czym zachęca: - Jeśli ktoś chce usłyszeć parę słów prawdy na kolejnym etapie kampanii wyborczej, jeśli ktoś ceni sobie odwijanie bawełny i odczarowywanie pewnych słów czy pojęć zakazanych w polskim życiu publicznym przez terror poprawności politycznej, to wystarczy wykupić los na loterii. Ów los ma obecnie postać formularza, w którym każdy może swoim podpisem zaświadczyć poparcie dla mojej kandydatury.

 

Czy się uda? Pewne jest, że zbierający podpisy wolontariusze będą mieć do 26 marca pełne ręce roboty. Od tego, co się wydarzy w najbliższych dniach zależy też wynik próby wyborczego rozpoznania sytuacji bojem. Wszak owo „rozpoznanie” – jak sam reżyser stwierdził w wywiadzie dla PCh24.pl – jest głównym celem tego kandydackiego zamieszania w życiu Grzegorza Brauna.

 

 

ged
DATA: 2015-03-26 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie warto się przejmować"Gościem Niedzielnym" jest wiele takich tygodników katolickich które zamiast pisać częściej o doktrynie katolickiej więcej miejsca poświęcają polityce.Pan Grzegorz Braun im nie pasuje bo jest tradycjonalistą.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Nie ma czegoś takiego jak "start w wyborach".
ponad 3 lata temu / Konrad Turzyński
 
Możliwe, że Brauna zarejestrują, co będzie niemałym sukcesem w tych warunkach. Pytanie co dalej? Nawet nie uwzględniają go w sondażach...
ponad 3 lata temu / kvt
 
Zebranie 100 tys. podpisow nie oznacza automatycznego przejcia do II rundy. Poczekajmy na oficjalna akceptacje kandydatury Pana Grzegorza Brauna.
ponad 3 lata temu / Tadeusz
 
Grzegorz Braun ma już 100 000 podpisów !!! Marian Kowalski ma 188 000 podpisów !!! System zacznie trząść się w posadach !
ponad 3 lata temu / Dobre wiadomości
 
PAN Andrzej Duda reprezentuje partię pis tzw opozycyjną na usługach syjonistyczno-amerykańskich PIS jak i PO pchają Polskę do wojny nie dbają o polską rację stanu A co powiedzą posłowie i senatorowie Parlamentu "polskiego" o obradach wspólnych z Knesetem parlamentem izraelskim dn 24 01 2014 W Krakowie .P.G Braun to jedyny niezależny kandydat.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.