DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

„Grzechy ekologiczne” częścią Magisterium? Jest postulat zmian w Katechizmie

„Grzechy ekologiczne” częścią Magisterium? Jest postulat zmian w Katechizmie
Fot. Pixabay.com

„Musimy wprowadzić – już o tym myślimy – do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech wobec ekologii, ekologiczny grzech wobec naszego wspólnego domu, ponieważ wymaga tego obowiązek” – powiedział papież Franciszek podczas 20. Światowego Kongresu międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Prawa Karnego w Rzymie.

 

Podczas piątkowego spotkania, Franciszek podkreślił konieczność wprowadzenia nowej kategorii grzechu w nauczaniu Magisterium. Jak zaznaczył, prace nad wprowadzeniem grzechów ekologicznych do Katechizmu Kościoła Katolickiego już trwają.

 

„W tym sensie ostatnio Ojcowie Synodalni Regionu Panazazjatyckiego zaproponowali zdefiniowanie grzechu ekologicznego jako działania lub zaniechania przeciwko Bogu, innym ludziom, społeczności i środowisku. Jest to grzech przeciwko przyszłym pokoleniom i przejawia się w aktach i nawykach zanieczyszczenia i niszczenia harmonii środowiska, w naruszeniach zasad współzależności oraz w zerwaniu sieci solidarności między stworzeniami” - mówił.

 

Z taką koncepcją grzechów ekologicznych nie zgadza się filozof i twórca muzyki sakralnej, dr Peter Kwasniewski. „Nie jest możliwe zgrzeszyć przeciwko planecie ziemi” – powiedział portalowi Life Site News. „Wszystkie grzechy są skierowane wobec Boga, lub tych stworzonych na Jego obraz i podobieństwo. Jak wskazywali wszyscy teologowie przed posoborowym upadkiem tej nauki, kiedy nadużywamy świata naturalnego, zwierząt lub roślin, grzeszymy przeciw Bogu – ich Stwórcy, który dał je nam do wykorzystania w odpowiednim celu i w jedności z prawdziwą naturą; naszą i ich” – przekonywał.

 

Kwasniewski podkreślił, że te kwestia w dostateczny sposób wyjaśniał Benedykt XVI (jako kard. Ratzinger) w książce Bóg i Świat, a także papież Jan Paweł II. Żaden z nich nie postulował jednak wprowadzania kategorii grzechów ekologicznych.

 

Źródło; lifesitenews.com / vatican.va

PR     


DATA: 2019-11-17 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zmiany? Będzie czym palić w piecu.
8 miesięcy temu / agricola
 
Chyba ze to bedzie katechizm ekologiczny z imprimatur jakiegos ecoterrorysty bo w Katechizmie Katolickim takich rzeczy nie ma i nie bedzie poniewaz jest juz dawno wydany.
8 miesięcy temu / Nick
 
jak sie daje cywilizacje tandety tam gdzie nie potrzeba to tak jest , zamiast oczyszczalni ścieków , wodociągów , edukacji , opieki zdrowotnej , samostanowienia , otrzymuje sie coca-cole , plastik , syntetyki , stare komputery do utylizacji , kable do opalania aby odzyskac miedz , pornografie , dewiacje , wyzysk , do ludzi czystych moralnie daje sie odpad cywilizacyjny , to co jest upadkiem , popatrz na Stany , jest oblicze dobrobytu jako klasa średnia wyższa i to konfrontuje sie z np.slamsami , nie daje sie szansy na edukacje ale ten sam 13-latek otrzyma smartfon ,a w islamie gdzie prawa kobiet , gdzie panstwo świeckie , podyskutujcie sobie o waszym eko warancie walki z hipsterką , dzieciaki z komfortu , ładu społecznego , wam białka nigdy nie brakowało
8 miesięcy temu / do mirek
 
#axe św Paweł by powiedział baczcie, abyście się wzajemnie nie zjedli, natomiast prorok Daniel jakby przyglądał się co się wyprawia na uczcie Baltazara, to by opisał te zjawisko, jako: "przez żołądek do serca" tak wzmacnia się więzi i relacje, czyli wilk musi wpierw zjeść owce, aby ta należała do niego i aby mógł się przyodziać w owcze futerko dla niepoznaki.
8 miesięcy temu / axe
 
"zerwanie sieci solidarności między stworzeniami" czy wilk, gdy zjada owcę to więź tę zrywa, czy wzmacnia?
8 miesięcy temu / Ryś
 
ślepy wiedzie ślepego, wszędzie chcą widzieć grzech, to jest niebezpieczne, bo jak przybywa sztucznie wytworzonych grzechów pod rygorem prawa, tzn tyle, że chcą utrudnić ludziom drogę zbawienia, bo ten tzw grzech ekologiczny, to nic innego jak grzech związany z IV i V przykazaniem, dla przeciętnego śmiertelnika, wszelkie zaśmiecanie jest grzechem i nie potrzebna temu żadne specjalne wyróżnienie tego grzechu.
8 miesięcy temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.