DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Grzechy ciała śmiercią dla duszy. Święci przed nimi ostrzegają

Grzechy ciała śmiercią dla duszy. Święci przed nimi ostrzegają

Nie zmycie piętna grzechu śmiertelnego dla każdej duszy jest drogą do piekła. Dlatego trzeba nie tylko dbać o regularną i dobrą spowiedź, ale doskonalić się duchowo oraz wystrzegać się złych uczynków.

 

Święty Augustyn przestrzegał przed skutkami grzechów ciała. Jak wskazywał, o ile „pycha wypełniła piekło aniołami”, to „rozpusta wypełnia je ludźmi”. Tak samo oceniał ją św. Bernard zaznaczając, że jest to grzech, który „bardziej niż inne raduje piekło”. Także święty Alfons Maria de Liguori ostrzegał, że do piekła idzie się także „z samym tylko grzechem nieczystości - a w każdym razie nie bez niego”.

 

Ciężar grzechu nieczystości podkreślała także Maryja, która ukazała się trójce dzieci z Fatimy. Święta Hiacynta relacjonując słowa Matki Bożej przekazała, że grzechy, które posyłają najwięcej dusz do piekła, to właśnie grzechy ciała.

 

Warto również sięgnąć do mistycznych doświadczeń św. Jana Bosko. Doświadczył on wizji piekła, którą podzielił się z wychowankami. Święty widział spadających w otchłań młodzieńców. Znał ich twarze. Zasmucony zapytał Anioła, który mu towarzyszył, czy oznacza to, że nie ma sensu pracować z młodzieżą, skoro i tak marnie kończy. „Jak można zapobiec tej katastrofie?” – spytał. Przewodnik odrzekł, że to „Nieczystość jest przyczyną zatracenia się tak wielu młodych”!

 

Jan Bosko zauważył wtedy, że chłopcy ci wyspowiadali się ze swych grzechów. Niemniej – jak rzekł Anioł – „grzechy przeciwko czystości wyspowiadali źle, lub całkowicie je przemilczeli”.

 

„Jeden na przykład popełnił cztery lub pięć tych grzechów - jednak wyznał tylko dwa albo trzy. Są tacy, którzy popełnili jeden taki grzech we wczesnej młodości - i ze wstydu nigdy go nie wyznali. Inni w czasie rachunku sumienia dobierali sobie słowa, żeby oszukać spowiednika... Kto umiera w takim stanie, decyduje o własnym znalezieniu się pośród grzeszników zatwardziałych, nie żałujących za grzechy: tu pozostaną na całą wieczność...” – usłyszał święty. Anioł zalecił mu wtedy, by zawsze i wszędzie mówił „przeciwko nieczystości”.

 

Warto zastanowić się dlaczego Anioł – pośród wielu grzechów śmiertelnych – wskazał właśnie na nieczystość…?

 

Strzeżmy się, byśmy na Sądzie Ostatecznym nie stali się adresatami słów: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!” (por. Mt 25,41).

 

Oprac. za: franciszkankiniepokalanej.pl

MA


DATA: 2018-01-29 11:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Lefti Zgadzam się w 1000%! Prawie wszystkie duchowe dramaty biorą się właśnie z nieszczerych spowiedzi, świętokradztw. Wielkim sukcesem byłoby uświadomić wiernym, że podstawą życia duchowego jest spowiedź, a przyczyną każdego zniewolenia - grzech. Takie działania czy wspólnoty wiernych nie są popularne, ponieważ temat nie jest ani spektakularny jak egzorcyzmy, ani przyjemny. Od razu widzę, że wiesz o czym piszesz, pewnie sam przechodziłeś przez spowiedź generalną. Jest dokładnie tak, jak tutaj opisałeś: długi i szczegółowy rachunek sumienia, wszystko spisane na liście, do tego modlitwa o poznanie grzechów, słuchanie katechez. Przede wszystkim jednak nie można się ze sobą cackać. Szczęście moje, że zaufany ksiądz od razu mi podał instrukcję jak do tego podejść. Zdecydowana większość katolików tego potrzebuje, w zasadzie każda rzetelna spowiedź generalna to uratowana dusza. Potem już pozostaje spowiadać się na bieżąco, co już takie bolesne nie jest.
ponad 2 lata temu / incuss
 
@kwiatek77. Bóg zapłać za poradę. Przejrzę. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / zc
 
@incuss. Zgadzam się że prawda to nie opinia. A choćby w podanych przykładach nie piszesz prawdy, lecz fałszywe opinie. Ja wyznaję że uznaję sakrament spowiedzi i nie mam zamiaru popełniać świętokradztwa, Ty odpowiadasz o spowiedziach świętokradzkich i piszesz nieprawdę: "przyjmujesz tak Komunię". Ja podaję przykład z paralitykiem, piszę też że nie jestem w stanie wyznać grzech, czyli mówię o chęci przy zablokowanej możliwości, a Ty odpowiadasz: "nie poczuwasz się do wyznania", czyli zarzucasz mi brak chęci. Albo nie rozumiesz tego co piszę, albo celowo manipulujesz moimi wyznaniami. W takim razie, skoro stwierdzasz "nie ze mną tu dyskutujesz", to z kim dyskutuję? Ciekaw jestem któż to inny, skoro nie Ty, pokazuje pychę, niezrozumienie bądź manipuluje?
ponad 2 lata temu / zc
 
We współczesnym Kościele powstają jak grzyby po deszczu różne wspólnoty nakierowane na ściśle określone grupy wiernych i dążących do bycia wiernymi (np. duszpasterstwo niesakramentalnych, ekumaniactwo), robi się egzorcyzmy, "uwolnienia i uzdrowienia", nabożeństwa takie i owakie, ale jakoś nie widzę zachęt do spowiedzi generalnej ze strony pasterzy, otwartego umożliwienia umówienia się na takową w każdej parafii lub przynajmniej jednej w dekanacie - najlepiej poza konfesjonałem i z wydrukowanym tekstem życiorysu grzechowego, który się potem odczytuje, żeby o niczym przypadkiem nie zapomnieć. Kolejkowe spowiedzi na pół godziny przed każdą Mszą Świętą i w "pierwsze piątki" oczywiście nie pozwalają na takie porządne, skrupulatne rozliczenie się z przeszłością.
ponad 2 lata temu / Lefti
 
Zerknijcie na - Czy moja spowiedź jest owocna? | Nauki wielkopostne o Sakramencie Pokuty - dostępne w sieci. Mi pomogły wszystkie 37 odcinków, w uporządkowaniu mojego myślenia na temat spowiedzi - dlatego serdecznie polecam...
ponad 2 lata temu / kwiatek77
 
Nie chcesz słuchać mnie - proszę bardzo. Nie poczuwasz się do wyznania po imieniu każdego grzechu nieczystego - to już gorzej, nie wyjdziesz na tym dobrze. Uświadom sobie, że de facto nie ze mną tu dyskutujesz, nawet nie ze św. Janem Bosko. Rozumiem, że żyjemy w epoce dyskursu i każda negacja jest odbierana jako atak, ale to nie jest kwestia mojej czy czyjejkolwiek opinii. Prawda to nie opinia. Jeśli chciałbym się dowartościowywać, to znam efektywniejsze sposoby i pisząc tutaj nie dbałbym o anonimowość. Ze swojej strony zrobiłem co do mnie należy, każdy czytający tę wymianę może to sam ocenić Jeśli masz niewyznane grzechy nieczyste, przyjmujesz tak Komunię, to pozostaje nam się modlić. Każdy święty widząc piekło mówi o grzechach nieczystych i związanych z nimi spowiedziami świętokradzkimi. Z tym więc sobie dyskutuj, ja odstępie teraz. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / incuss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.