DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Gruzja po wyborach prezydenckich. Opozycja stawia warunki i zapowiada kolejne protesty

Gruzja po wyborach prezydenckich. Opozycja stawia warunki i zapowiada kolejne protesty
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Według zjednoczonej opozycji, w ulicznych protestach przeciw wynikom wyborów prezydenckich w Gruzji udział wzięło nawet sto tysięcy obywateli. Opozycja zapowiada kolejną demonstrację na 16 grudnia. Z kolei przewodniczący parlamentu Iraklij Kobachidze odpowiada opozycji, że władze nie mają powodu ustępować, a teraz przygotowują się do uroczystości zaprzysiężenia prezydent-elekt Salome Zurabiszwili oraz do wyborów parlamentarnych w 2020 roku.

 

W Tbilisi na prospekcie Rustaweli opozycja zorganizowała wielki wiec przeciwników wybranej w drugiej turze Salome Zurabiszwili, zarzucając władzy posługiwanie się w wyborach fałszerstwami, naciskiem na wyborców, kupowaniem głosów, szantażem i wykorzystaniem aparatu administracyjnego po stronie zwycięskiej kandydatki. Jednym z postulatów przegranych organizacji opozycyjnych jest przeprowadzenie przyspieszonych wyborów parlamentarnych i zmiana ordynacji wyborczej na proporcjonalną albo proporcjonalno-regionalną. Przeciwników Salome Zurabiszwili, którzy w tych wyborach postawili na Grigola Waszadze, popiera także przebywający za granicą były prezydent Gruzji i polityk ukraiński Michaił Saakaszwili. Założona przez niego partia – Zjednoczony Ruch Narodowy – jako swojego kandydata wskazała właśnie Waszadzego. Ten zaś w ostrych słowach określił wybory prezydenckie jako „kryminalną farsę” i zapowiedział kolejną demonstrację na 16 grudnia, czyli na dzień zaprzysiężenia na urząd prezydenta Salome Zurabiszwili.

 

Naciskowi organizacji opozycyjnych nie zamierzają poddać się politycy rządzący Gruzją. Przewodniczący parlamentu Iraklij Kobachidze deklaruje, że władze państwa nie zamierzają poddawać się naciskowi opozycji i zmieniać planu wydarzeń politycznych pod jej dyktando. Kobachidze stwierdził też, że siły opozycyjne nie mają takiego poparcia, by doprowadzić kraj do destabilizacji ani tym bardziej nie mają argumentów, by żądać anulowania wyników wyborów.

 

Media ukraińskie i gruzińskie przy okazji mityngu opozycjonistów piszą także o akcji służb specjalnych Gruzji, które zatrzymały kilku obywateli Ukrainy. W pierwszych doniesieniach domniemywano, że mogą być oni powiązani z Michaiłem Saakaszwilim, którego ukraińska partia Ruch Nowych Sił walczy także z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

 

Nowo wybrana prezydent-elekt w jednym z pierwszych wystąpień potwierdziła, że jej kraj będzie się starał o członkostwo w NATO i UE, a Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za agresję na Gruzję w 2008 roku oraz za politykę wobec Ukrainy.

 

 

Źródła: Zakon.kz / TV Zwiezda / Ewropejska Prawda / Regnum / Gruzja Online

Jan Bereza

 

  


DATA: 2018-12-03 12:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.